Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Suzan Cəmil noyabr ayının 27-də Milli Kitabxanada olmuşdur
27-11-2015
Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Suzan Cəmil noyabr ayının 27-də Milli Kitabxanada olmuşdur.
Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qonaqla görüşmüşdür. İşgüzar məqsəd daşıyan görüşdə həmçinin Misir Mədəniyyət Mərkəzinin müdiri Dr. Əhməd Sami Elaydy də iştirak edirdi.
Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov qonaqları salamladıqdan sonra səfirə Milli Kitabxana haqqında qısa məlumat vermişdir. O, Milli Kitabxananın respublikanın ən iri kitabxanası olduğunu bildirmiş, dünyanın 70-dən artıq kitabxanası və ayrl-ayrı təşkilatları ilə beynəlxalq kitab mübadiləsi apardığını, 30-dan artıq ölkənin kitabxanaları ilə ikitərəfli qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə Memorandumun imzalandığını bildirmişdir.
K.Tahirov səfirə bir neçə dəfə Misirdə olduğunu bildirmiş, xoş xatirələrini, duyğularını bölüşmüşdür. O, həmçinin İskəndəriyyə kitabxanası ilə əlaqələrdən, qarşılıqlı münasibətlərdən danışmışdır. Mədəniyyət Mərkəzi ilə əlaqələrindən danışan direktor mərkəzin müdiri  Dr. Əhməd Sami Elaydy tərəfindən ərəb dilində 5 min ədəbiyyatın elektron variantının Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə edildiyini söyləmiş, həmin resursların tədqiqatçılar üçün əhəmiyyətindən danışmışdır. O, həmçinin mərkəzdə fəaliyyət göstərən kitabxananı çox bəyəndiyini söyləmiş, fondun zənginləşməsinə kömək etməyə hazır olduğunu bildirmişdir.
Səfir  Suzan Cəmil Azərbaycanda işləməkdən məmnunluq duyduğunu, özünü çox xoşbəxt hesab etdiyini bildirmişdir. Bakıda Misir Mədəniyyət Mərkəzinin fəaliyyət göstərməsinin sevindirici hal olmasını bildirən səfir, təəssüflə bildirmişdir ki, dünyanın çox ölkəsində səfirlikləri olmasına baxmayaraq mədəniyyət mərkəzlərinin sayı azdır. Burada bu mərkəzin fəaliyyət göstərməsinin Misir dövlətinin Azərbaycana çox əhəmiyyət verməsindən irəli gəldiyini bildirmişdir.
K.Tahirov iki dövlət arasında xoş münasibətlərin milli kitabxanalar arasında da olmasını arzulamış, qarşı tərəfə təqdim olunmuş əməkdaşlıq barədə Memorandumun tezliklə imzalanıb, qüvvəyə minəcəyinə əmin olduğunu bildirmişdir. Qədim və zəngin mədəniyyətə malik olan bu dövlətdə qorunan əlyazmaların araşdırılmasına ümid etdiyini demişdir. O, milli kitabxanaları hər iki ölkədə keçirilən beynəlxalq kitab sərgilərində iştirak etməyə dəvət etmişdir.
Səfir Suzan Cəmil kitabxana ilə yaxından tanış olmuş, xatirə şəkli çəkdirmişdir.Sonda qonağa Azərbaycan Milli Kitabxanası “Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), Azərbaycanın  xəritəsi, Azərbaycan kinoları (DVD Azərbaycan və ingilis dillərində), Azərbaycan xalçaları kitabları təqdim olunmuşdur. Səfir də öz növbəsində Misir Ərəb Respublikasında yeni çapdan çıxan kitabları Milli Kitabxanaya hədiyyə etmişdir.

Директор Национальной Библиотеки поделился с послом теплыми воспоминаниями о своих неоднократных визитах в Египет, подчеркнул взаимные связи и тесное рабочее сотрудничество со знаменитой Александрийской Библиотекой
27-11-2015
27 ноября Национальную Библиотеку посетил только что вступивший в свои обязанности чрезвычайный и полномочный посол Арабской Республики Египет Сузан Джамиль.
Гостя приветствовал директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров. Нв встрече, носившей рабочий характер, присутствовал также директор Египетского Культурного Центра др. Ахмед Сами Элайду.
Керим Тахиров кратко информировал гостя о Национальной Библиотеке. Рассказал о том, что она является крупнейшим книгохранилищем страны и в настоящее время ведет международный книгообмен с более чем 70-ю библиотеками мира и различными организациями. С библиотеками более чем 30-ти стран мира подписан Меморандум о взаимном двустороннем сотрудничестве.
Директор Национальной Библиотеки поделился с послом теплыми воспоминаниями о своих неоднократных визитах в Египет, подчеркнул взаимные связи и тесное рабочее сотрудничество со знаменитой Александрийской Библиотекой. Говоря о связях с Египетским Культурным  Центром, он отметил, что директор этого центра др. Ахмед Сами Элайду преподнес в дар Азербайджанской Национальной Библиотеке электронные версии 5 тысяч экземпляров литературы на арабском языке. «Эти ресурсы являются неоценимым подспорьем в работе исследователей. Кроме того необходимо отметить большую роль библиотеки, действующей при Культурном Центре и, мы, со своей стороны, готовы приложить все усилия для обогащения и пополнения ее фонда»,- заметил Керим Тахиров.
Посол Египта в свою очередь выразил глубокую признательность за теплый прием и подчеркнул, что для него большая честь работать в Азербайджане. «Чрезвычайно отрадным фактом является открытие в Баку Египетского Культурного Центра, но, при этом, с сожалением приходится отметить, что во многих странах, несмотря на наличие посольств, таких культурных центров – единицы», - заметил Сами Элайду. «Я думаю, что успешная деятельность Египетского Культурного Центра в Баку во многом связана с интересом жителей Азербайджана к этой стране – колыбели человеческой цивилизации», - сказал далее директор Культурного Центра.
К.Тахиров пожелал Национальным Библиотекам обех держав тесного и успешного сотрудничества, и выразил уверенность, что в скором времени будет подписан и вступит в силу Меморандум о взаимном двустороннем сотрудничестве. «Я более чем уверен, что вскоре и наши специалисты получат возможность исследовать древнейшие и ценные египетские манускрипты», - подчеркнул Тахиров и пригласил сотрудников национальных библиотек к активному участию в проводимых обеими странами международных книжных выставках.
Посол Сузан Джамиль ознакомился с Азербайджанской Национальной Библиотекой и сделал памятное фото. Затем гостю были презентованы: фотоальбом «Азербайджанская Национальная Библиотека» (на азербайджанском, русском и английском языках), карта Азербайджана, азербайджанские фильмы (DVD на азербайджанском и английском языках), книга «Азербайджанские ковры». В свою очередь господин посол преподнес в дар Национальной Библиотеке опубликованные в Египте новые книги.