Milli Kitabxanada “10 May - Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
10-05-2022
May ayının 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, dünya səviyyəli siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü tamam olur.
Hər bir xalqın milli azadlıq və istiqlaliyyət tarixində xilaskar rolunu oynayan dahi insanlar var. Həmin dahilər öz qətiyyətləri ilə mənsub olduqları xalqı arxasınca aparıb, ən taleyüklü məqamlarda qalib rolu oynamışlar. Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev müasir dünya tarixinə parlaq və silinməz iz qoymuş böyük şəxsiyyət, qeyri-adi zəka, fitri istedad sahibi, müdrik dövlət xadimi kimi düşmüşdür.
Müstəsna xidmətləri ilə əbədilik qazanan Ümummilli lider Heydər Əliyevin mənalı həyat yolu, zəngin və çoxşaxəli irsi tükənməz ibrət məktəbidir. Ötən illərə nəzər salarkən Azərbaycan xalqının öz müdrik liderinin rəhbərliyi ilə qazanmış olduğu mühüm tarixi nailiyyətlərin bir daha şahidi oluruq. İntibah və milli şüurun oyanışı Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə başlamış, müstəqilliyimiz məhz onun sayəsində əbədi və dönməz xarakter almışdır. Ölkəmiz dünyada layiq olduğu mərtəbəyə Ulu Öndərin uzaqgörənliyi, müdrikliyi, qətiyyəti, dəmir iradəsi, zəngin dövlətçilik təcrübəsi sayəsində yüksələ bilmişdir.
Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının yaddaşında qurucu və xilaskar dövlət xadimi, milli lider və xalq məhəbbətini qazanan öndər kimi əbədilik qazanması, heç də təsadüfi deyil.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən 10 May – Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Ulu Öndər haqqında görkəmli şəxslərin fikirləri, haqqında materiallar, fotolar, Heydər Əliyev irsi, onun Azərbaycan tarixində, mədəniyyətində, elmin inkişafında rolu haqqında kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, onun Heydər Əliyev kimi Ulu Öndəri, dünyanın hörmətlə yanaşdığı və qəbul etdiyi Ümummilli lideri var. Və bu gün hər birimiz dərk edirik ki, müstəqil Azərbaycan dövləti bütün həyatı və fəaliyyəti tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunmuş Heydər Əliyevin şah əsəridir. Şübhə yoxdur ki, xalqımız onun müəllifini özünün tarixində və qəlbində əbədi yaşadacaq, Azərbaycan və Heydər Əliyevin adı əsrlər boyu bütün dünyada qoşa səslənəcəkdir.

В Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «10 мая – День рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева»
10-05-2022
10 мая исполняется 99 лет со дня рождения Общенационального лидера азербайджанского народа, выдающегося политического деятеля Гейдара Алиева.
В истории каждого народа есть гениальные личности, сыгравшие роль спасителя народа. В самые судьбоносные моменты они ведут за собой народ и в результате одерживают победу. Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев – в ряду таких исторических личностей. Гейдар Алиев, еще при жизни ставший легендой, оставил неизгладимый след в истории как уникальный государственный деятель.
Содержательная жизнь Гейдара Алиева, завоевавшего вечность своими исключительными заслугами является школой неисчерпаемого многогранного наследия. Оглядываясь на прошедшие годы, мы вновь являемся свидетелями важных исторических достижений азербайджанского народа под руководством своего мудрого лидера. Ведь возрождение и пробуждение национального самосознания Азербайджана началось с прихода к власти этой гениальной личности, именно благодаря ему наша независимость приобрела вечный и необратимый характер. Наша страна смогла занять достойное место в мире именно благодаря мудрости, решительности, богатому опыту государственности Общенационального лидера.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев остался в памяти азербайджанского народа выдающимся политиком, завоевавшим любовь народа благодаря своим историческим заслугам перед своей Родиной.
В связи с этим сотрудники Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундзаде подготовили виртуальную выставку под названием «10 мая – день рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева». На виртуальной выставке представлены высказывания выдающихся людей об Общенациональном лидере, материалы, фотографии, книги о наследии Гейдара Алиева, его роли в истории, культуре и развитии науки в Азербайджане, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyevin_dogum_gunu/index.htm.
Имя Общенационального лидера Гейдара Алиева золотыми буквами вписано в историю Азербайджанской государственности. Пока живет независимый Азербайджан, великий лидер Гейдар Алиев будет жить в наших сердцах.