Milli Kitabxanada “10 May - Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
10-05-2022
May ayının 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri, dünya səviyyəli siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü tamam olur.
Hər bir xalqın milli azadlıq və istiqlaliyyət tarixində xilaskar rolunu oynayan dahi insanlar var. Həmin dahilər öz qətiyyətləri ilə mənsub olduqları xalqı arxasınca aparıb, ən taleyüklü məqamlarda qalib rolu oynamışlar. Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev müasir dünya tarixinə parlaq və silinməz iz qoymuş böyük şəxsiyyət, qeyri-adi zəka, fitri istedad sahibi, müdrik dövlət xadimi kimi düşmüşdür.
Müstəsna xidmətləri ilə əbədilik qazanan Ümummilli lider Heydər Əliyevin mənalı həyat yolu, zəngin və çoxşaxəli irsi tükənməz ibrət məktəbidir. Ötən illərə nəzər salarkən Azərbaycan xalqının öz müdrik liderinin rəhbərliyi ilə qazanmış olduğu mühüm tarixi nailiyyətlərin bir daha şahidi oluruq. İntibah və milli şüurun oyanışı Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə başlamış, müstəqilliyimiz məhz onun sayəsində əbədi və dönməz xarakter almışdır. Ölkəmiz dünyada layiq olduğu mərtəbəyə Ulu Öndərin uzaqgörənliyi, müdrikliyi, qətiyyəti, dəmir iradəsi, zəngin dövlətçilik təcrübəsi sayəsində yüksələ bilmişdir.
Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqının yaddaşında qurucu və xilaskar dövlət xadimi, milli lider və xalq məhəbbətini qazanan öndər kimi əbədilik qazanması, heç də təsadüfi deyil.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən 10 May – Ümummilli lider Heydər Əliyevin doğum günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Ulu Öndər haqqında görkəmli şəxslərin fikirləri, haqqında materiallar, fotolar, Heydər Əliyev irsi, onun Azərbaycan tarixində, mədəniyyətində, elmin inkişafında rolu haqqında kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Azərbaycan xalqı xoşbəxtdir ki, onun Heydər Əliyev kimi Ulu Öndəri, dünyanın hörmətlə yanaşdığı və qəbul etdiyi Ümummilli lideri var. Və bu gün hər birimiz dərk edirik ki, müstəqil Azərbaycan dövləti bütün həyatı və fəaliyyəti tariximizə qızıl hərflərlə həkk olunmuş Heydər Əliyevin şah əsəridir. Şübhə yoxdur ki, xalqımız onun müəllifini özünün tarixində və qəlbində əbədi yaşadacaq, Azərbaycan və Heydər Əliyevin adı əsrlər boyu bütün dünyada qoşa səslənəcəkdir.

The virtual exhibition "May 10 - National leader Heydar Aliyev's birthday" was presented to users online in the National Library.
10-05-2022
On the 10th of May marks the 99th anniversary of the birth of the national leader of the Azerbaijani people, world-famous political figure Heydar Aliyev.
Every nation has geniuses who played the role of saviors in the history of national freedom and independence. Those geniuses with their determination led the people they belonged to and played the role of winners in the most fateful moments. The national leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, has left a bright and indelible mark on the history of the modern world as a great personality, an extraordinary intelligence, an innate talent, and a wise statesman.
The meaningful life path, rich and diverse heritage of the national leader Heydar Aliyev, who won eternity with his exceptional services, is an inexhaustible school of lessons. Looking back on the past years, we once again witness the important historical achievements of the Azerbaijani people under the leadership of their wise leader. The renaissance and awakening of national consciousness began with Heydar Aliyev's coming to power, and thanks to him, our independence became eternal and irreversible. Our country was able to rise to the level it deserves in the world thanks to the Great Leader's foresight, wisdom, determination, iron will, and rich experience of statehood.
It is no coincidence that Heydar Aliyev has won eternity in the memory of the Azerbaijani people as a founder and savior statesman, a national leader and a leader who won the people's love.
On this occasion, a virtual exhibition called "May 10 - National leader Heydar Aliyev's birthday" was prepared by the employees of the Azerbaijan National Library named after M.F. Akhundzade. At the virtual exhibition, opinions of prominent people about the Great Leader, materials about him, photos, books about Heydar Aliyev's legacy, his role in the history, culture, and development of science, and articles published in periodicals are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can access the link
http://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyevin_dogum_gunu/index.htm
The people of Azerbaijan are happy that they have a great leader like Heydar Aliyev, a national leader whom the world respects and accepts. And today, each of us realizes that the independent state of Azerbaijan is the masterpiece of Heydar Aliyev, whose entire life and activities are engraved in golden letters in our history. There is no doubt that our people will live its author forever in their history and hearts, and the name of Azerbaijan and Heydar Aliyev will be echoed throughout the world for centuries.