Bu gün bir əsrdən çox tarixi və şərəfli inkişaf yolu keçən M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının 102 yaşı tamam olur.
Bu münasibətlə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası” adlı elektron məlumat bazası, eyniadlı virtual sərgi və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Milli Kitabxana haqqında”, “Ümummilli Lider Heydət Əliyev Milli Kitabxanada”, “Milli Kitabxananın layihələri”, “Görkəmli şəxsiyyətlər Milli Kitabxana haqqında”, “100 illiklə bağlı yubiley tədbirləri”, “Kitabxananın nəşrləri”, “Milli Kitabxana nəşrlərdə”, “Beynəlxalq əlaqələr”, “Onlayn xidmətlər”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya” və s. bölmələrdən ibarətdir. Məlumat bazasında yerləşdirilən materiallar tammətnləri ilə təqdim olunur
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/Milli_Kitabxana/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Virtual sərgidə Milli Kitabxana haqqında Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin qərarı, görkəmli şəxslərin fikirləri, fotolar, kitabxananın nəşrləri, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_Milli_Kitabxanasi_/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə isə Milli Kitabxananın nəşr etdiyi “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyası ilə çap olunan biblioqrafiyalar, “Bərpanəşr” seriyası, “Milli musiqi xəzinəmizdən: Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondundan” seriyası ilə çap olunan musiqi notları, zəngin mədəniyyət xəzinəsi olan Milli Kitabxanada həyata keçirilən iş prosesləri, sənəd-informasiya fondunun formalaşdırılması, elektron resursların yaradılması, kolleksiyaların mühafizəsi və istifadəsi, təqdim edilən yeni xidmət üsulları, elmi-tədqiqat və metodik işin təşkili istiqamətləri, biblioqrafik informasiya mənbələrinin yaradılması və nəşriyyat fəaliyyəti, kitabxananın beynəlxalq əlaqələri, ölkədaxili və beynəlxalq kitab mübadiləsi və s. haqqında ədəbiyyatlar sərgilənir.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Milli Kitabxanası 1922-ci ildə yaradılıb, rəsmi açılışı isə 1923-cü ilin may ayının 23-də olub. 1939-cu ildə kitabxanaya mütəfəkkir, dramaturq və maarifçi Mirzə Fətəli Axundovun adı verilib. İllər keçdikcə kitabxananın fəaliyyət dairəsi genişlənərək, onlarca yeni şöbə yaranıb, fondunda olan ədəbiyyat sayı artıb.
Milli Kitabxana kitabxanaşünaslıq, biblioqrafiyaşünaslıq və kitabşünaslıq sahəsində aparıcı müəssisə, ölkənin bütün kitabxanaları üçün elmi-metodiki mərkəz, oxuculara kompleks kitabxana-biblioqrafiya, informasiya xidməti göstərərək, kitabxanalararası abonement, milli və tövsiyə biblioqrafiyası, beynəlxalq və ölkədaxili depozitar mərkəz funksiyalarını yerinə yetirir. Bu gün 5 milyona yaxın fondu olan Milli Kitabxananın beynəlxalq əlaqələri də əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib və beynəlxalq kitabxana təşkilatlarında uğurla təmsil olunmağa başlayıb. Milli Kitabxanamız dünyanın 55 ölkəsinin zəngin kitabxanaları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında memorandumlar imzalayıb və bu kitabxanalarla fəal kitab, informasiya, təcrübə mübadiləsini həyata keçirir, eyni zamanda, dünyanın 80-dən artıq ölkəsinin milli və universitet kitabxanaları ilə beynəlxalq kitab mübadiləsi yolu ilə kitab və digər nəşrlərin mübadiləsini həyata keçirir.
Heç təsadüfi deyildir ki, Ulu Öndərimiz, elm və mədəniyyətə yüksək qiymət verən Heydər Əliyev cənabları 1995-1997-ciillərdə 4 dəfə Milli Kitabxanaya səfər etmiş və öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın kitabı kitabxanaya hədiyyə etmişdir.
2004-cü ildə Kitabxanaya Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə “Milli Kitabxana” statusu verilib ki, bu da kitabxanamızın fəaliyyətinə verilən ən yüksək qiymətdir.

Азербайджанская национальная библиотека
Сегодня Азербайджанская национальная библиотека имени М. Ф. Ахундова, прошедшая более чем вековой славный путь развития, отмечает своё 102-летие.
По этому случаю сотрудниками Азербайджанской национальной библиотеки подготовлены и представлены пользователям электронная база данных под названием «Азербайджанская национальная библиотека», виртуальная выставка с одноимённым названием, а также традиционная книжная выставка.
Электронная база данных включает в себя разделы: «Официальные документы», «О Национальной библиотеке», «Общенациональный лидер Гейдар Алиев в Национальной библиотеке», «Проекты Национальной библиотеки», «Выдающиеся личности о Национальной библиотеке», «Юбилейные мероприятия, приуроченные к 100-летию», «Издания библиотеки», «Национальная библиотека в изданиях», «Международные связи», «Онлайн-услуги», «Фотогалерея», «Видеогалерея» и другие. Все материалы, размещённые в электронной базе данных представлены в полнотекстовом виде.
Ознакомиться с электронной базой данных можно по следующей ссылке:
https://anl.az/el/emb/Milli_Kitabxana/index.html
На виртуальной выставке представлены постановление Кабинета Министров Азербайджанской Республики о Национальной библиотеке, мнения выдающихся личностей, фотографии, издания библиотеки, а также книги и статьи, связанные с данной темой.
http://anl.az/el/vsb/Azerbaycan_Milli_Kitabxanasi_/index.htm
На традиционной выставке экспонируются библиографические издания серии «Выдающиеся личности Азербайджана», опубликованные Национальной библиотекой, издания серии «Восстановленные издания», нотные издания серии «Из сокровищницы национальной музыки: из фонда Азербайджанской национальной библиотеки», а также материалы, посвящённые деятельности, осуществляемой в богатейшем культурном хранилище — Национальной библиотеке: формированию фонда документально-информационных ресурсов, созданию электронных ресурсов, сохранению и использованию коллекций, новым методам обслуживания, организации научно-исследовательской и методической работы, созданию библиографических информационных источников и издательской деятельности, международным связям библиотеки, внутреннему и международному книжному обмену и другим аспектам.
Следует отметить, что Азербайджанская национальная библиотека была основана в 1922 году, а её официальное открытие состоялось 23 мая 1923 года. В 1939 году библиотеке было присвоено имя великого мыслителя, драматурга и просветителя Мирзы Фатали Ахундова. С течением времени сфера деятельности библиотеки значительно расширилась, были созданы десятки новых отделов, и объём её фондов значительно увеличился.
Национальная библиотека является ведущим учреждением в области библиотековедения, библиографоведения и книговедения, научно-методическим центром для всех библиотек страны, оказывающим читателям комплексные библиотечно-библиографические и информационные услуги. Она также выполняет функции межбиблиотечного абонемента, национальной и рекомендательной библиографии, а также международного и внутреннего депозитарного центра. Сегодня фонд библиотеки насчитывает около 5 миллионов книг, а её международные связи значительно расширились — библиотека успешно представлена в международных библиотечных организациях. Национальная библиотека подписала меморандумы о сотрудничестве с крупнейшими библиотеками 55 стран мира, активно обменивается с ними книгами, информацией и опытом, а также осуществляет международный книгообмен с более чем 80 национальными и университетскими библиотеками по всему миру.
Не случайно, что Общенациональный лидер Гейдар Алиев, придававший огромное значение науке и культуре, в 1995–1997 годах четыре раза посещал Национальную библиотеку и передал в дар ей около 300 экземпляров книг из своей личной коллекции.
В 2004 году постановлением Кабинета Министров библиотеке был присвоен статус «Национальной библиотеки», что стало высшей оценкой её деятельности.