Milli Kitabxanada “26 İyun – Azərbaycan Silahlı Qüvvələr Günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
26-06-2021
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaradılması müstəqil Azərbaycanın dövlət quruculuğunun mühüm nailiyyətlərindən biridir. Ordumuzun yaradılması prosesi əslində ölkəmizin müstəqilliyinin tarixidir.
Əsası hələ 1918-ci il Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qoyulmuş Azərbaycan ordusunun ənənələri müasir dövrdə də qorunub saxlanılır və inkişaf etdirilir. Bu isə Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin ciddi səyləri nəticəsində mümkün olmuşdur. Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında Silahlı Qüvvələr quruculuğu sahəsində aparılan işlər ölkəmizdə mütəşəkkil, qüdrətli ordu yaratmağa imkan vermiş, onun gələcəkdə daha da möhkəmlənməsi üçün əsaslı zəmin yaratmışdır. Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev çıxışlarının birində demişdir ki, müasir, mütəşəkkil ordu yaradılması Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısında ən böyük tarixi xidmətlərindən biri olmuşdur. Bu gün Azərbaycanın güclü ordusu vardır. Azərbaycan Ordusu qarşıda duran bütün vəzifələri həll etməyə qadir bir ordudur.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “26 İyun – Azərbaycan Silahlı Qüvvələr Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin Milli Ordumuz ilə bağlı fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalər nümayiş olunur.

Establishment of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan is one of the important achievements of state building in independent Azerbaijan. The process of creating our army is, in fact, the history of our country's independence.
The traditions of the Azerbaijani army, which was founded in 1918 during the Azerbaijan Democratic Republic, are preserved and developed in the modern period. This was possible due to the serious efforts of our national leader Heydar Aliyev. The work carried out under the leadership of national leader Heydar Aliyev in the field of building the Armed Forces has allowed us to create an organized and powerful army in the country, and laid a solid foundation for its further strengthening. President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev said in one of his speeches that the creation of a modern and organized army was one of Heydar Aliyev's greatest historic services to the people of Azerbaijan. Today, Azerbaijan has a strong army. The Azerbaijani Army is capable of solving all the tasks ahead.
On this occasion, the staff of the Azerbaijan National Library named after M.F.Akhundzadeh has prepared a virtual exhibition entitled "June 26 - Armed Forces Day of Azerbaijan". The virtual exhibition features the opinions of prominent Azerbaijani personalities about our National Army, also photos, books and articles on the topic.
For more information about the virtual exhibition, please click on the link below: http://anl.az/el/vsb/26_Iyun_Azerbaycan_Silahli_Quvveler_Gunu/index.htm