Milli Kitabxanada “26 İyun – Azərbaycan Silahlı Qüvvələr Günü” adlı sərgi virtual rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
26-06-2021
Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin yaradılması müstəqil Azərbaycanın dövlət quruculuğunun mühüm nailiyyətlərindən biridir. Ordumuzun yaradılması prosesi əslində ölkəmizin müstəqilliyinin tarixidir.
Əsası hələ 1918-ci il Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə qoyulmuş Azərbaycan ordusunun ənənələri müasir dövrdə də qorunub saxlanılır və inkişaf etdirilir. Bu isə Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin ciddi səyləri nəticəsində mümkün olmuşdur. Ümummilli lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında Silahlı Qüvvələr quruculuğu sahəsində aparılan işlər ölkəmizdə mütəşəkkil, qüdrətli ordu yaratmağa imkan vermiş, onun gələcəkdə daha da möhkəmlənməsi üçün əsaslı zəmin yaratmışdır. Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev çıxışlarının birində demişdir ki, müasir, mütəşəkkil ordu yaradılması Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısında ən böyük tarixi xidmətlərindən biri olmuşdur. Bu gün Azərbaycanın güclü ordusu vardır. Azərbaycan Ordusu qarşıda duran bütün vəzifələri həll etməyə qadir bir ordudur.
Bu münasibətlə, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “26 İyun – Azərbaycan Silahlı Qüvvələr Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin Milli Ordumuz ilə bağlı fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalər nümayiş olunur.

Создание Вооруженных Сил Азербайджанской Республики является одним из важных достижений построения независимого Азербайджанского государства. Процесс создания нашей армии - это, по сути, история независимости нашей Родины.
На сегодняшний день традиции азербайджанской армии, основанной в 1918 году во времена Азербайджанской Демократической Республики, сохраняются и успешно развиваются. Это стало возможным благодаря значительным усилиям Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. Государство под руководством Гейдара Алиева создало мощную организованную армию, и заложило прочный фундамент для ее дальнейшего укрепления.
В одном из своих выступлений, Президент Азербайджана, Верховный Главнокомандующий Вооруженными Силами Ильхам Алиев сказал, что создание современной организованной армии было одной из величайших исторических заслуг Гейдара Алиева перед азербайджанским народом. Сегодня у Азербайджана есть сильная мощная армия, способная решать все поставленные перед ней задачи.
В связи с этим сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундзаде подготовили виртуальную выставку под названием «26 июня - День Вооруженных Сил Азербайджана». На виртуальной выставке отражены высказывания выдающихся азербайджанских деятелей об Азербайджанской Национальной армии, фотоматериалы, книги и статьи по данной теме.