Milli Kitabxanada “27 Sentyabr – Beynəlxalq Turizm Günü” adlı sərgi istifadəçilərə virtual rejimdə təqdim olundu
27-09-2021
27 sentyabr – Beynəlxalq Turizm Günü kimi qeyd edilir. 1979-cu ildə Baş Qərargahı Madrid şəhərində yerləşən Təşkilat 27 sentyabr – Ümumdünya Turizm Gününü təsis edib. Bu beynəlxalq bayram dünyada 30 ildən artıqdır ki, keçirilir. Həmin gün turizm və turizm biznesinə həsr olunan tədbirlər, festivallar keçirilir.
Azərbaycanda Ümumdünya Turizm Günü 2001-ci ildən, Azərbaycanın Beynəlxalq Turizm Təşkilatına üzv olduğu vaxtdan qeyd olunur.
Turizm gününün başlıca məqsədi turizmin təbliği, dünya cəmiyyəti iqtisadiyyatına qoyulan vəsaitin işıqlandırılması və müxtəlif ölkə xalqları arasında əlaqələrin inkişafıdır.
B münasibətlə M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “27 Sentyabr – Beynəlxalq Turizm Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə turizm ilə əlaqədar kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Turizm_Gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена выставка в виртуальном режиме под названием «27 сентября - Всемирный день туризма»
27-09-2021
27 сентября – Всемирный день туризма. Он был учрежден в 1979 году Генеральной ассамблеей Всемирной туристской организацией, штаб-квартира которой находится в Мадриде. Этот праздник отмечается во всем мире более 30 лет. В этот день проходят мероприятия и фестивали, посвященные туризму и туристическому бизнесу.
В Азербайджане Всемирный день туризма отмечается с 2001 года, когда Азербайджан был избран полноправным членом Международной туристской организации.
Основная цель праздника — пропаганда туризма, освещение его вклада в экономику мирового сообщества, развитие связей между народами разных стран
По этому случаю сотрудники Азербайджанской Национальной Библиотеки имени М.Ф.Ахундова подготовили виртуальную выставку под названием «27 сентября - Всемирный день туризма». На виртуальной выставке представлены книги, фотоматериалы, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях по туризму.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Turizm_Gunu/index.htm.