Milli Kitabxanada “31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
30-12-2021
31 dekabr – bu gün Azərbaycan xalqının tarixində ən yadda qalan, ən şərəfli günlərdən biri – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günüdür!
Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü – Azərbaycan millətinin birlik şüarının simvolik günüdür. Bu bayram dünyanın 70-dən çox ölkəsində yaşayan 50 milyondan artıq azərbaycanlılarla əlaqələr qurmaq, onlar arasında birlik və həmrəylik yaratmaq işində mühüm rol oynayır. Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik gününün qeyd edilməsi bütün dünya azərbaycanlıları tərəfindən artıq bir zərurətə və mənəvi ehtiyaca çevrilmişdir. Həmrəylik günü Azərbaycan diasporu üçün ən mühüm bayrama çevrilib. İndi həmrəylik gününü hətta milliyyətcə azərbaycanlı olmayıb, lakin Azərbaycanda doğulub böyümüş, Azərbaycan əsilli diaspor nümayəndələri də qeyd edirlər.
Bu münasibətlə, Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin müdrik kəlamları, fotolar, Azərbaycançılıq, diasporlarla iş, diasporlara dövlət qayğısı haqqında kitablar və dövri mətbuat materialları nümayiş olunur.

31 декабря — один из самых памятных и славных дней в истории азербайджанского народа — День солидарности азербайджанцев мира!
День солидарности азербайджанцев мира является символическим проявлением стремления к единению. Этот праздник играет важную роль в установлении отношений с более чем 50 миллионами азербайджанцев, проживающими в более чем 70 странах мира. Празднование Дня солидарности азербайджанцев стало необходимостью и духовной потребностью азербайджанцев всего мира. Этот день превратился в важнейший праздник для азербайджанской диаспоры. Теперь 31 декабря отмечают не только азербайджанцы, но и представители азербайджанской диаспоры, родившиеся и выросшие в Азербайджане.
В связи с этим сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную выставку под названием «31 декабря - День солидарности азербайджанцев мира». На виртуальной выставке представлены мудрые высказывания выдающихся деятелей Азербайджана, фотографии, книги об азербайджанстве, работе с диаспорой, государственной заботе о диаспоре, а также материалы, опубликованные в периодических изданиях.