Milli Kitabxanada “9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadsəçilərə təqdim olunub
09-11-2021
9 Noyabr Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan bayrağı, bizim üçrəngli bayrağımız 1918-ci il noyabrın 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti hökumətinin qərarı ilə təsdiq edilmişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2009-cu il noyabrın 17-də imzaladığı sərəncamı ilə noyabrın 9-u Azərbaycanın Dövlət Bayrağı Günü kimi təsis edilmişdir.
Bayraq – bir ölkəni, təşkilatı, quruluşu və ya birliyi işarələyən, əsasən parçadan olan, dövlət rəmzi olub, müharibələr, inqilablar, nümayişlər zamanı öndə, insanların başı üzərində aparılan, müxtəlif rəsmi təşkilatların binalarının qarşısında dirəyə asılan və həmin təşkilatı təmsil edən, Vətən uğrunda şəhid olanların qəbirləri üzərinə salınan dövlət atributudur. Bayrağın üzərindəki hər rəng və simvol bir özəl məna daşıyır.
Azərbaycan Respublikasının dövlət atributlarından, dövlətçilik rəmzlərindən biri onun Milli Bayrağı – Dövlət bayrağıdır. Azərbaycan Respublikasının Dövlət bayrağı Azərbaycan dövlətinin suverenliyinin rəmzidir.
9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Günü ilə əlaqədar olaraq M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən eyniadlı sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin Azərbaycan bayrağı haqqında fikirləri, Dövlət bayrağımızın tarixi, fotolar, Azərbaycan Respublikasının dövlət rəmzləri haqqında kitablar və dövri-mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Dovlet_bayragi_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «9 ноября - День Государственного флага»
09-11-2021
9 ноября в Азербайджане отмечается как День государственного флага. Трехцветный флаг Азербайджана был принят 9 ноября 1918 года в качестве Государственного флага на заседании правительства Азербайджанской Демократической Республики. Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 17 ноября 2009 года, 9 ноября в Азербайджане отмечается как День Государственного флага.
Флаг – это символ государства, представляющий страну, организацию или объединение. Изготавливается из ткани. В войнах, революциях или на демонстрациях, флаг несут впереди, подняв его высоко над шествующими.  Он украшает различные здания официальных организаций, тем самым, представляя данные организации и является государственным атрибутом, которым покрывают могилы шехидов - павших за Родину. Каждый цвет и символ флага несет в себе определенное значение.
Одним из государственных символов и государственных атрибутов Азербайджанской Республики, является Национальный Флаг. Государственный флаг Азербайджанской Республики является символом суверенитета Азербайджанского государства.
В связи с Днем Государственного флага сотрудниками Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундова была подготовлена одноименная виртуальная выставка. ​​ На виртуальной выставке представлены: официальные документы, высказывания выдающихся азербайджанских деятелей об азербайджанском флаге, история государственного флага, фотографии, книги о государственных символах Азербайджанской Республики и материалы, опубликованные в периодических изданиях.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Dovlet_bayragi_gunu/index.htm.