ADA Məktəbinin 11-ci sinif şagirdləri Milli Kitabxanada ekskursiyada olublar
May 11-də ADA Məktəbinin 11-ci sinif şagirdləri Azərbaycan Milli Kitabxanasında ekskursiyada olublar.
İlk öncə şagirdlər “Heydər Əliyev Guşəsi” ilə tanış olublar. Qeyd edək ki, guşədə Ulu Öndərin bir vaxtlar Milli Kitabxanaya gələrkən bu elm məbədinə öz şəxsi kitabxanasından bağışladığı 300 nüsxədən artıq kitab nümayiş olunur.
Şagirdlər daha sonra Milli Kitabxananın tarixi, iş rejimi, elektron kitabxana və elektron kataloq sistemi,“Azərbaycan ədəbiyyatının arxivi”, “Tələbə və gənclər zalı”, “Beynəlxalq əməkdaşlıq zalı”, “Uşaq otağı”, elmi zallar və kitabxananın sərgi zalında nümayiş olunan “2023 – Heydər Əliyev ili”, “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı”, “Qədim yurd yerimiz – Qərbi Azərbaycan”sərgiləri ilə tanış olublar. Həmçinin Milli Kitabxananın “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi” şöbəsində olarkən muzeydə qorunan ən qədim kitablarla tanışlıq onlarda böyük maraq hissi oyadıb.
Şagirdlər həmçinin Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxana ilə yaxından tanış olublar.
Şagirdlərin rəhbəri təşkilatçılığa görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını bildirib.

11th grade students of ADA School visited the National Library
On May 11, the 11th grade students of ADA School went on an excursion to the National Library of Azerbaijan.
First, the students got acquainted with "Heydar Aliyev Corner". It should be noted that in the corner, more than 300 copies of books donated by the Great Leader to this temple of science from his personal library when he came to the National Library are displayed.
Later, the students learned about the history of the National Library, working regime, electronic library and electronic catalog system, "Azerbaijani Literature Archive", "Students and Youth Hall", "International Cooperation Hall", "Children's Room", scientific halls and exhibition hall of the library. 2023 - Year of Heydar Aliyev", "Shusha - the cultural capital of the Turkic world", "Our ancient homeland - Western Azerbaijan" exhibitions. Also, while visiting the "Rare books and library museum" department of the National Library, getting to know the oldest books preserved in the museum aroused great interest in them.
The students also got to know the Open Library, which operates under the National Library.
The head of the students expressed deep gratitude to the management of the National Library for the organization.