ADA Məktəbinin 11-ci sinif şagirdləri Milli Kitabxanada ekskursiyada olublar
May 11-də ADA Məktəbinin 11-ci sinif şagirdləri Azərbaycan Milli Kitabxanasında ekskursiyada olublar.
İlk öncə şagirdlər “Heydər Əliyev Guşəsi” ilə tanış olublar. Qeyd edək ki, guşədə Ulu Öndərin bir vaxtlar Milli Kitabxanaya gələrkən bu elm məbədinə öz şəxsi kitabxanasından bağışladığı 300 nüsxədən artıq kitab nümayiş olunur.
Şagirdlər daha sonra Milli Kitabxananın tarixi, iş rejimi, elektron kitabxana və elektron kataloq sistemi,“Azərbaycan ədəbiyyatının arxivi”, “Tələbə və gənclər zalı”, “Beynəlxalq əməkdaşlıq zalı”, “Uşaq otağı”, elmi zallar və kitabxananın sərgi zalında nümayiş olunan “2023 – Heydər Əliyev ili”, “Şuşa – Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı”, “Qədim yurd yerimiz – Qərbi Azərbaycan”sərgiləri ilə tanış olublar. Həmçinin Milli Kitabxananın “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi” şöbəsində olarkən muzeydə qorunan ən qədim kitablarla tanışlıq onlarda böyük maraq hissi oyadıb.
Şagirdlər həmçinin Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən Açıq Kitabxana ilə yaxından tanış olublar.
Şagirdlərin rəhbəri təşkilatçılığa görə Milli Kitabxananın rəhbərliyinə dərin minnətdarlığını bildirib.

Учащиеся 11-го класса школы АДА побывали на экскурсии в Национальной библиотеке
11-го числа учащиеся 11-го класса школы АДА побывали на экскурсии в Национальной библиотеке Азербайджана.
Сначала учащиеся познакомились с “уголком Гейдара Алиева”. Отметим, что в уголке выставлено более 300 экземпляров книг, которые когда-то великий лидер, посещая Национальную библиотеку, подарил этому храму науки из своей личной библиотеки.
Затем учащиеся ознакомились с историей, режимом работы Национальной библиотеки, системой электронной библиотеки и электронного каталога, «Архивом азербайджанской литературы», «Студенческим и молодежным залом», «Залом международного сотрудничества», «Детской комнатой», научными залами и выставками, представленными в библиотеке.
Также, находясь в отделе «Музей редких книг и библиотек» Национальной библиотеки, знакомство с древнейшими книгами, хранящимися в музее, вызвало у них большой интерес.
Учащиеся также ознакомились с Открытой библиотекой, действующей при Национальной библиотеке.
Руководитель учащихся выразил глубокую благодарность руководству Национальной библиотеки за организацию.