Milli Kitabxanada “ALİSA Azərbaycanın Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İnformasiya Sistemi” adlı elektron təlimati metodik vəsait istifadəçilərə təqdim olunub
21-06-2021
Cəmiyyətin intellektual, mənəvi potensialının inkişafında əvəzolunmaz rol oynayan kitabxanaların fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi bu sahədə əsaslı islahatların aparılmasını, kitab fondlarının müasir informasiya daşıyıcıları ilə zənginləşdirilməsini, dünyanın qabaqcıl kitabxana-informasiya müəssisələrinin təcrübəsindən istifadə edilməsini, kitabxanaların maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsini zəruri edir və bütün bunlar mədəniyyət sahəsində dövlət siyasətinin əsas proritetlərindən biridir. Bu prioritet məsələlərin həllində ölkə kitabxanalarının kompyuter avadanlıqları, internet və ən əsası isə onların fondlarını ümumi bazada yerləşdirən bir proqram ilə təchiz olunması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “ALİSA Azərbaycanın Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İnformasiya Sistemi” adlı elektron təlimati metodik vəsait hazırlanmışdır. Təqdim olunan elektron təlimati metodik vəsait ALİSA proqramının - Azərbaycanın Avtomatlaşdırılmış Kitabxana İnfor­masiya Sisteminin texniki funksiyalarını açaraq, onun modulları, ayrı-ayrı bölmələri, iş funksiyalarını yerinə yetirən düymələr və ümumiyyətlə, bütün proseslər haqqında ətraflı məlumatın verilməsinə xidmət edir.
ALİSA (Automated Library İnformation System of Azerbaijan) kompleks bir layihə kimi Azərbaycanın kitabxana sistemini inkişaf etdirmək üçün yaradılıb. Sistem kitabxanadaxili prosesləri və kitabxana-oxucu münasibətlərini tam avtomatlaşdırır və bu proses üçün lazımi mühitin yaranmasına imkan verir.
Elektron təlimati metodik vəsait ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/alisa.pdf linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена электронная инструкция под названием «Автоматизированная библиотечно-информационная система ALISA Azerbaijan» .
21-06-2021
Библиотеки играют уникальную  роль в развитии интеллектуального и духовного потенциала общества. Совершенствование их деятельности  требует проведения кардинальных реформ, обогащения книжных фондов новейшими технологиями массовой информации, использования опыта передовых библиотек и информационных учреждений, а также укрепления их материально-технической базы . Все это является одним из главных приоритетов государственной политики в области культуры. При решении этих задач особое внимание следует уделить оснащению библиотек страны компьютерной техникой, Интернетом , а, самое главное, программой, способной разместить их фонды в общую базу данных.
Национальная Библиотека подготовила электронную инструкцию под названием «Автоматизированная библиотечно-информационная система ALISA Azerbaijan». Представленное электронное руководство раскрывает технические функции программы ALISA, а также предоставляет подробную информацию о ее модулях, отдельных разделах, кнопках, выполняющих рабочие функции, и, в целом, обо всех процессах.
Система ALISA (Automated Library İnformation System of Azerbaijan), как комплексный проект, была создана для развития библиотечной системы Азербайджана. Она создает необходимые условия для автоматизации библиотечных процессов, а также упрощает обслуживание читателей.
Желающие ознакомиться с электронной инструкцией могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/down/alisa.pdf.