“Azərbaycan dilinin Naxçıvan dialektoloji atlası” kitabı Azərbaycan Milli Kitabxanasının fonduna təqdim edilmişdir
11-01-2018
11 yanvar 2018-ci il tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu tərəfindən hazırlanmış “Azərbaycan dilinin Naxçıvan dialektoloji atlası” adlı kitabın kitabxana fonduna təqdimetmə mərasimi keçirilmişdir.
AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Kitabxana şöbəsinin müdiri Sevil Zülfüqarova atlas barədə ətraflı məlumat vermişdir. Qeyd edilmişdir ki, “Elm və Təhsil” nəşriyyatında nəfis şəkildə çap olunan atlasda Naxçıvan dialektinin fonetik, leksik-sintaktik, morfoloji quruluşu barədə müfəssəl, dəqiq, düzgün məlumatlar yer almışdır. İlk dəfə olaraq atlasda həm də mp3 formatında canlı səs yazıları verilmişdir.
Atlas Milli Kitabxananın direktor müavini Ədibə İsmayılovaya təqdim edilmişdir. Ədibə İsmayılova da öz növbəsində Sevil Zülfüqarovanın timsalında atlasın ərsəyə gəlməsində rolu olan bütün əməkdaşlara təşəkkürünü bildirmiş, onlara yeni elmi-tədqiqat və yaradıcılıq uğurları arzulamışdır. Direktor müavini vurğulamışdır ki, atlas Milli Kitabxananın zəngin fondunda öz layiqli yerini tutacaq, tədqiqatçı alimlərin istifadəsi üçün dəyərli mənbə olacaqdır.

Книга “ Азербайджанский язык: Диалектологический атлас Нахчывана» была представлена в фонд Азербайджанской Национальной Библиотеки.
11-01-2018
11 января 2018 года в Азербайджанской Национальной библиотеке состоялась презентация книги «Азербайджанский язык: Диалектологический атлас Нахчывана», подготовленной сотрудниками Института Языкознания им. Насими НАНА.
Заведующая библиотечным отделом Института Языкознания им. Насими НАНА Севиль Зульфугарова предоставила подробную информацию о книге. Она отметила, что атлас был опубликован в издательстве «Эльм ве тахсил» (Наука и образование»)  и в нем представлены точные и подробные сведения о фонетике, лексике, морфологии и синтаксисе  нахчыванского диалекта азербайджанского языка. Впервые в атласе были представлены звукозаписи в mp3-формате.
Атдлас был представлен заместителю директора АНБ Адибе Исмаиловой. Адиба Исмаилова в свою очередь поблагодарила Севиль Зульфугарову и в ее лице всех, кто принимал участие в разработке книги, пожелала им дальнейших успехов в научно-исследовательском  труде. Заместитель директора АНБ подчеркнула, что атлас займет достойное место в фонде Национальной Библиотеки, станет большим подспорьем в работе исследователей-лингвистов.