“Azərbaycan dilinin Naxçıvan dialektoloji atlası” kitabı Azərbaycan Milli Kitabxanasının fonduna təqdim edilmişdir
11-01-2018
11 yanvar 2018-ci il tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu tərəfindən hazırlanmış “Azərbaycan dilinin Naxçıvan dialektoloji atlası” adlı kitabın kitabxana fonduna təqdimetmə mərasimi keçirilmişdir.
AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Kitabxana şöbəsinin müdiri Sevil Zülfüqarova atlas barədə ətraflı məlumat vermişdir. Qeyd edilmişdir ki, “Elm və Təhsil” nəşriyyatında nəfis şəkildə çap olunan atlasda Naxçıvan dialektinin fonetik, leksik-sintaktik, morfoloji quruluşu barədə müfəssəl, dəqiq, düzgün məlumatlar yer almışdır. İlk dəfə olaraq atlasda həm də mp3 formatında canlı səs yazıları verilmişdir.
Atlas Milli Kitabxananın direktor müavini Ədibə İsmayılovaya təqdim edilmişdir. Ədibə İsmayılova da öz növbəsində Sevil Zülfüqarovanın timsalında atlasın ərsəyə gəlməsində rolu olan bütün əməkdaşlara təşəkkürünü bildirmiş, onlara yeni elmi-tədqiqat və yaradıcılıq uğurları arzulamışdır. Direktor müavini vurğulamışdır ki, atlas Milli Kitabxananın zəngin fondunda öz layiqli yerini tutacaq, tədqiqatçı alimlərin istifadəsi üçün dəyərli mənbə olacaqdır.

“Nakhchivan dialectological atlas of the Azerbaijani language” was donated to the Azerbaijan National Library
11-01-2018
Presentation ceremony of the book named “Nakhchivan dialectological atlas of the Azerbaijani language” prepared by ANAS Institute of Linguistics named after Nasimi was held at the National Library, on January 11, 2018.
Sevil Zulfugarova, head of the Library section at ANAS Institute of Linguistics named after Nasimi gave detailed information about the atlas. She noted that the atlas published by “Elm və Təhsil” publishing house contains detailed and accurate information about the phonetic, lexical-syntactic and morphological structure of Nakhchivan dialect. It is the first time that the atlas is provided with live voice recordings in mp3 format.
The atlas was presented to Adiba Ismayilova, Deputy Director of the National Library. In her turn, Adiba Ismayilova thanked to Sevil Zulfugarova, expressed her gratitude to those who played great role in publication of atlas, and wished success in their work. She also noted that atlas will take its worthy place in the fund of the National Library and will be worthwhile source for the use of researchers.