12 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Ümummilli lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq iştirakçıları və qonaqları salamlayıb. Direktor bildirib ki, 12 dekabr tarixində görkəmli dövlət xadimi, xalqımızın xilaskarı Ulu Öndər Heydər Əliyevin vəfatından 22 il ötür. Direktor vurğulayıb ki, dahi şəxsiyyətin hakimiyyətə gəlməsi ölkəmizdə sabitlik yaratdı, xaosa son qoydu və əsaslı quruculuq mərhələsi başladı. Tarixə Müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı, dahi siyasətçi və böyük şəxsiyyət kimi daxil olan Ulu Öndər Heydər Əliyevin Vətən qarşısında xidmətlərindən və Azərbaycana layiqincə rəhbərlik etməsindən danışan direktor, onun Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına və mədəni sərvətlərimizin mühafizə olunaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasına da xüsusi diqqət və qayğısını qeyd edib. Vurğulayıb ki, Ulu öndərimiz ikinci dəfə Azərbaycana rəhbərlik etməyə başladığı ilk illərdə 4 dəfə Milli Kitabxanaya gələrək kitabxananın problemləri ilə maraqlanmış və böyük çətinliklər dövrünü yaşayan kitabxananın fondlarının zənginləşdirilməsi üçün tədbirlər görməyi tapşırmışdır.
Direktor qeyd edib ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi siyasi xəttin layiqli davamçısı olan cənab prezidentimiz İlham Əliyevin rəhbərliyi, müzəffər Azərbaycan ordusunun iştirakı ilə 30 ilə yaxın işğal altında olan torpaqlarımız düşmən tapdağından azad olundu və onun yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasət nəticəsində Azərbaycan bu gün regionda lider ölkəyə çevrilib.
Ulu Öndərin irsinin, həmçinin milli mədəniyyətimizin, tariximizin, ədəbiyyatımızın təbliği istiqamətində Milli Kitabxananın öz üzərinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirdiyini söyləyən prof. Kərim Tahirov son olaraq bildirib ki, müstəqil Azərbaycan dövləti yaşadıqca xalqımız Ulu Öndərin ideyalarına sadiq qalacaq, ona minnətdar olacaq, onun əziz xatirəsi daim xatırlanacaq, heç vaxt unudulmayacaqdır.
Tədbirin davamında “12 dekabr - Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günü” adlı virtual sərginin təqdimatı olub.
Daha sonra tədbir iştirakçıları “Azərbaycanın özü qədər əbədi olan şəxsiyyəti Heydər Əliyev” mövzusunda ənənəvi sərgiyə baxış keçiriblər. Sərgidə kitabxananın fondlarında qorunan dahi şəxsiyyətin həyatının müxtəlif dövrlərini əks etdirən kitablar, sənədlər, fotolar nümayiş olunur.

В Национальной Библиотеке Азербайджана состоялось мероприятие, посвящённое дню памяти Общенационального Лидера Гейдара Алиева
12-12-2025
12 декабря 2025 года в Национальной Библиотеке Азербайджана состоялось мероприятие, посвящённое дню памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Вначале светлая память Общенационального лидера Гейдара Алиева была почтена минутой молчания.
Мероприятие открыл директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров, который приветствовал участников и гостей. Директор отметил, что 12 декабря исполняется 22 года со дня смерти выдающегося государственного деятеля, спасителя нашего народа — Великого лидера Гейдара Алиева. Он подчеркнул, что приход этой великой личности к власти обеспечил стабильность в стране, положил конец хаосу и ознаменовал начало основательного этапа созидания. Говоря о заслугах Великого лидера Гейдара Алиева перед Родиной и о его достойном руководстве Азербайджаном, директор отметил, что он вошёл в историю как основатель и архитектор независимого Азербайджанского государства, гениальный политик и великая личность. Особо было подчеркнуто его внимание и забота о развитии азербайджанской культуры, сохранении культурных ценностей и передаче их будущим поколениям. Также было отмечено, что в первые годы своего второго руководства Азербайджаном Великий лидер четырежды посещал Национальную Библиотеку, интересовался её проблемами и поручал принять меры по обогащению фондов библиотеки, переживавшей в тот период большие трудности.
Директор отметил, что под руководством достойного продолжателя политического курса Общенационального лидера — уважаемого Президента Ильхама Алиева, при участии доблестной Азербайджанской армии, земли нашей страны, находившиеся под оккупацией почти 30 лет, были освобождены от врага, а в результате проводимой им успешной внутренней и внешней политики Азербайджан сегодня превратился в лидирующую страну региона.
Говоря о том, что Национальная Библиотека достойно выполняет возложенные на неё задачи по пропаганде наследия Великого Лидера, а также национальной культуры, истории и литературы, профессор Керим Тахиров отметил, что пока существует независимое Азербайджанское государство, наш народ будет верен идеям Великого Лидера, будет благодарен ему, а его светлая память всегда будет чтиться и никогда не будет забыта.
В продолжение мероприятия состоялась презентация виртуальной выставки под названием «12 декабря — День памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева».
Затем участники мероприятия ознакомились с традиционной выставкой на тему «Гейдар Алиев — личность, столь же вечная, как сам Азербайджан». На выставке представлены книги, документы и фотографии из фондов библиотеки, отражающие различные этапы жизни великой личности.