Milli Kitabxanada “26 iyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
25-06-2026
25 iyun 2026-cı il tarixində Milli Kitabxanada 26 iyun – Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə rəsmi sənədlər, ordu quruculuğu tarixi, Heydər Əliyev və Müstəqil Azərbaycanın ordu quruculuğu, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin mükəmməl ordu quruculuğu strategiyası, hərb tarixi, 44 günlük Vətən müharibəsi, "Dəmir yumruq"un möhürü,  tarixə adı qızıl hərflərlə yazılmış generallar, hərbi xadimlər, veteranlar, qazilər və vətən uğrunda şəhid olumuş hərbiçilər haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar,  dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev 1998-ci ildə imzaladığı müvafiq Fərmanla Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə ilk əlahiddə Azərbaycan korpusunun yaradıldığı gün – 26 iyun Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələr Günü elan edilib. Bu Fərman Milli Ordu quruculuğunda varislik ənənələrinin bərpası istiqamətində tarixi bir addım olub. 1969-cu ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin respublikaya rəhbər seçilməsi ilə azərbaycanlıların hərbi məktəblərə daxil olmalarının təmin edilməsi, zabit kadrlarımızın vəzifələrə irəli çəkilməsi, hərbi təmayüllü ixtisaslaşdırılmış orta məktəbin əsasının qoyulması ordu quruculuğu sahəsində milli maraqlarımızın bünövrəsini təşkil edib. Xalqın təkidli çağırışlarına səs verərək 1993-cü ildə yenidən hakimiyyətə qayıdan Ümummilli Lider ordu quruculuğu sahəsində mühüm qərarlar qəbul edib və genişmiqyaslı islahatlara start verib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ideyalarının layiqli davamçısı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyev strateji əhəmiyyətli sahələrində dinamik inkişafa yol açan ardıcıl və sistemli islahatlar həyata keçirərək, müasir hərbi texnika ilə təchiz edərək, möhkəm nizam-intizamlı və yüksək döyüş ruhu ilə seçilən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaradılmasına nail olub. Dünya miqyasında ən güclü ordular sırasında yer alan Silahlı Qüvvələrimiz işğal altında olan torpaqlarımızın azadlığı uğrunda 44 günlük Vətən müharibəsində mükəmməl döyüş taktikası ilə yeni nəsil müharibə nümunəsi göstərib.
26 iyun tarixi Azərbaycan hərb tarixində xüsusi əhəmiyyətə malik olub milli ordunun yaranmasının rəmzi olmaqla yanaşı, ölkənin müdafiə sisteminin inkişaf mərhələlərini, dövlətçilik ənənələrinin möhkəmlənməsini və milli təhlükəsizlik konsepsiyasının formalaşmasını əks etdirir.

В Национальной библиотеке пользователям представлены виртуальная и традиционная книжные выставки под названием «26 июня — День Вооружённых Сил Азербайджанской Республики»
25-06-2026
В Национальной библиотеке представлены виртуальная и традиционная книжные выставки «26 июня — День Вооружённых Сил Азербайджанской Республики»
25 июня 2026 года в Национальной библиотеке пользователям были представлены виртуальная и одноимённая традиционная книжная выставка «26 июня — День Вооружённых Сил Азербайджанской Республики».
На выставках экспонируются официальные документы, издания по истории военного строительства, книги о Гейдаре Алиеве и создании армии независимого Азербайджана, о стратегии строительства современных Вооружённых Сил Верховного Главнокомандующего Вооружёнными Силами Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, труды по военной истории, книги о 44-дневной Отечественной войне, победоносной операции «Железный кулак», генералах, военных деятелях, ветеранах, участниках боевых действий, военнослужащих, павших за Родину, а также статьи, опубликованные в периодической печати, и фотоматериалы на азербайджанском и других языках.
https://anl.az/el/vsb/26_Iyun_Azerbaycan_Silahli_Quvveler_Gunu/index.htm
Согласно соответствующему Указу, подписанному в 1998 году Общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым, 26 июня — день создания первого Отдельного Азербайджанского корпуса в период Азербайджанской Демократической Республики — был объявлен Днём Вооружённых Сил Азербайджанской Республики. Этот Указ стал историческим шагом на пути восстановления преемственности традиций строительства Национальной армии. После избрания Гейдара Алиева руководителем республики в 1969 году были созданы условия для поступления азербайджанцев в военные учебные заведения, продвижения национальных офицерских кадров на командные должности, а также заложены основы специализированной средней школы военного профиля, что стало фундаментом реализации национальных интересов в сфере военного строительства. Вернувшись к власти в 1993 году по настойчивому призыву народа, Общенациональный лидер принял важнейшие решения в области строительства армии и положил начало широкомасштабным реформам.
Достойный продолжатель идей Общенационального лидера, Президент Азербайджанской Республики, Верховный Главнокомандующий Вооружёнными Силами господин Ильхам Алиев, реализовав последовательные и системные реформы в стратегически важных сферах, оснастив армию современным вооружением и военной техникой, создал Вооружённые Силы Азербайджана, отличающиеся высокой дисциплиной и боевым духом. Входящие в число сильнейших армий мира Вооружённые Силы Азербайджана в ходе 44-дневной Отечественной войны за освобождение оккупированных территорий продемонстрировали образец войны нового поколения, применив совершенную боевую тактику.
Дата 26 июня занимает особое место в военной истории Азербайджана. Она является не только символом создания национальной армии, но и отражает основные этапы развития системы обороны страны, укрепление традиций государственности и формирование концепции национальной безопасности.