Milli Kitabxana “Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi: Teymur Elçin -100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib
28-03-2024
Bu gün Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, şair, publisist, tərcüməçi, ictimai xadim Teymur Elçinin (Teymur Süleyman oğlu Əliyev) anadan olmasının 100 ili tamam olur.  O, 28 mart 1924-cü ildə Şuşada anadan olub.
Teymur Elçinin Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının zənginləşməsində çox böyük xidmətləri olub.
Ədəbi yaradıcılığını bütünlüklə uşaqlara həsr edən şairin “Qar qız”, “Qulaq asın, danışım”, “Bahar, adlar, uşaqlar”, “Sözlər, nəğmələr, nağıllar, laylalar”, “Laylalar”, “Şəkərim, duzum”, “Torağayın nəğməsi”, “Babalar, nənələr, nəvələr ”, “Kirpinin laylası”, “Turacın laylası”, Siçan balası” və s. kimi şeirlərində uşaq aləminin min bir məqamı öz əksini tapıb.
Onun bir sıra şeirlərinə Fikrət Əmirov, Tofiq Quliyev, Rauf Hacıyev, Əşrəf Abbasov, Süleyman Ələsgərov, Oqtay Zülfüqarov, Oqtay Rəcəbov və başqa bəstəkarlar tərəfindən çoxlu sayda mahnılar bəstələnib.
Teymur Elçinin  bədii tərcümə sahəsində də xüsusi xidmətləri olub. Onun İ.V.Turgenev, S.Marşak, K.Çukovski, P.Voronko, Y.Raynis və başqalarının əsərlərindən etdiyi tərcümələr bu gün də Azərbaycan klassik tərcümə irsimizin ən gözəl nümunələri kimi  Azərbaycan oxucularının ən çox sevdiyi və mütaliə etdiyi əsərlər sırasında öz yerini tutmaqdadır.
Teymur Elçinin həm də bir ictimai xadim kimi Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında böyük xidmətləri vardır. O uzun zaman Dövlət Radio və Televiziya Komitəsinin və Mədəniyyət Nazirliyinin rəhbərliyində çalışıb və bu sahədə böyük təşkilatçılıq fəaliyyəti göstəribdir.
Uşaq ədəbiyyatımızın görkəmli nümayəndəsi Teymur Elçinin 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən “Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi: Teymur Elçin -100” adlı  virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Vitual sərgidə  Teymur Elçinin əsərləri, tərcümələri, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları,  haqqında ədəbiyyatlar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunmuş məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq stəyənlər https://anl.az/el/vsb/Teymur_Elchin/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə həmçinin şairin əsərləri, tərcümələri, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları, həyatı, ictimai və ədəbi yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş edilir.

Today is the 100th anniversary of the prominent representative of Azerbaijani children's literature, poet, publicist, translator, public figure the Teymur Elchin (Teymur Süleyman oglu Aliyev). He was born on March 28, 1924 in Shusha.
Teymur Elchin has made great contribution to the enrichment of Azerbaijani children's literature.
The poet, who dedicated his literary creativity entirely to children, wrote "Qar qız - Snow Maiden", " Qulaq asın, danışım  - Listen, I'm Talking", " Bahar, adlar, uşaqlar  - Spring, Names, Children", " Sözlər, nəğmələr, nağıllar, laylalar  - Words, Songs, Fairy Tales, Lullabies", " Laylalar  - Lullabies", " Şəkərim, duzum  - My honey, My Salt", " Torağayın nəğməsi  - Song of Toragai". ", " Babalar, nənələr, nəvələr  - Grandfathers, grandmothers, grandchildren", " Kirpinin laylası - Hedgehog's lullaby", " Turacın laylası - Turaj's lullaby", "Siçan balası - Mouse cub" etc. In his poems, a thousand aspects of children's world are reflected.
Fikret Amirov, Tofig Guliyev, Rauf Hajiyev, Ashraf Abbasov, Suleyman Alasgarov, Ogtay Zulfugarov, Ogtay Rajabov and other composers composed many songs for his poems.
Teymur Elchin also had special services in the field of literary translation. His translations of the works of I.V. Turgenev, S. Marshak, K. Chukovsky, P. Voronko, Y. Raynis and others are among the works most loved and read by Azerbaijani readers as the most beautiful examples of our Azerbaijani classical translation heritage.
As a public figure, Teymur Elchin has also made great contributions to the development of Azerbaijani culture. He worked for a long time in the managemet of the State Radio and Television Committee and the Ministry of Culture and showed great organizational activity in this field.
On the occasion of the 100th anniversary of Teymur Elchin, a prominent representative of our children's literature, the National Library of Azerbaijan prepared a virtual and traditional exhibition of the same name, "A prominent representative of Azerbaijani children's literature: Teymur Elchin -100".
In the virtual exhibition, the works, translations, musical notes composed to the words of Teymur Elchin, literature about him, articles and photos published in periodicals are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/vsb/Teymur_Elchin/index.htm.
In the traditional exhibition, the poet's works, translations, musical notes composed to his words, literature about his life, social and literary creativity in Azerbaijani and different languages ​​are displayed.