Milli Kitabxana “Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi: Teymur Elçin -100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi təqdim edib
28-03-2024
Bu gün Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, şair, publisist, tərcüməçi, ictimai xadim Teymur Elçinin (Teymur Süleyman oğlu Əliyev) anadan olmasının 100 ili tamam olur.  O, 28 mart 1924-cü ildə Şuşada anadan olub.
Teymur Elçinin Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının zənginləşməsində çox böyük xidmətləri olub.
Ədəbi yaradıcılığını bütünlüklə uşaqlara həsr edən şairin “Qar qız”, “Qulaq asın, danışım”, “Bahar, adlar, uşaqlar”, “Sözlər, nəğmələr, nağıllar, laylalar”, “Laylalar”, “Şəkərim, duzum”, “Torağayın nəğməsi”, “Babalar, nənələr, nəvələr ”, “Kirpinin laylası”, “Turacın laylası”, Siçan balası” və s. kimi şeirlərində uşaq aləminin min bir məqamı öz əksini tapıb.
Onun bir sıra şeirlərinə Fikrət Əmirov, Tofiq Quliyev, Rauf Hacıyev, Əşrəf Abbasov, Süleyman Ələsgərov, Oqtay Zülfüqarov, Oqtay Rəcəbov və başqa bəstəkarlar tərəfindən çoxlu sayda mahnılar bəstələnib.
Teymur Elçinin  bədii tərcümə sahəsində də xüsusi xidmətləri olub. Onun İ.V.Turgenev, S.Marşak, K.Çukovski, P.Voronko, Y.Raynis və başqalarının əsərlərindən etdiyi tərcümələr bu gün də Azərbaycan klassik tərcümə irsimizin ən gözəl nümunələri kimi  Azərbaycan oxucularının ən çox sevdiyi və mütaliə etdiyi əsərlər sırasında öz yerini tutmaqdadır.
Teymur Elçinin həm də bir ictimai xadim kimi Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında böyük xidmətləri vardır. O uzun zaman Dövlət Radio və Televiziya Komitəsinin və Mədəniyyət Nazirliyinin rəhbərliyində çalışıb və bu sahədə böyük təşkilatçılıq fəaliyyəti göstəribdir.
Uşaq ədəbiyyatımızın görkəmli nümayəndəsi Teymur Elçinin 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən “Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi: Teymur Elçin -100” adlı  virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Vitual sərgidə  Teymur Elçinin əsərləri, tərcümələri, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları,  haqqında ədəbiyyatlar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunmuş məqalələr, fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq stəyənlər https://anl.az/el/vsb/Teymur_Elchin/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə həmçinin şairin əsərləri, tərcümələri, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları, həyatı, ictimai və ədəbi yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş edilir.

«Видный представитель азербайджанской детской литературы: Теймур Эльчин – 100»
Сегодня исполняется 100 лет со дня рождения видного представителя азербайджанской детской литературы, поэта, публициста, переводчика, общественного деятеля – Теймура Эльчина (Теймура Сулейман оглы Алиева). Он родился 28 марта 1924 года в Шуше.
Теймур Эльчин имеет большие заслуги в деле обогащения азербайджанской детской литературы.
Перу поэта, полностью посвятившего свое литературное творчество детям, принадлежат следующие стихи: «Снегурочка», «Послушайте, расскажу», «Весна, имена, дети», «Слова, песни, сказки, колыбельные», «Колыбельные», «Песня о Торагае», «Дедушки, бабушки, внуки», «Колыбельная ежа», «Колыбельная Тураджа», «Мышонок» и др. В своих стихах он раскрывает внутренний мир детей.
Великими композиторами, такими как, Фикрет Амиров, Тофик Гулиев, Рауф Гаджиев, Ашраф Аббасов, Сулейман Алескеров, Октай Зульфугаров, Октай Раджабов написаны множество песен на его стихи.
Теймур Эльчин имеет также неоценимые заслуги в деле художественного перевода. Его переводы произведений И.В.Тургенева, С.Маршака, К.Чуковского, П.Воронко, Ю.Райниса и других, являясь прекрасными образцами азербайджанского классического переводческого наследия, и сегодня входят в число самых любимых и читаемых произведений азербайджанских читателей.
Теймур Эльчин, являясь общественным деятелем, внес большой вклад также и в развитие азербайджанской культуры. Он долгое время занимал руководящую должность в Госкомтелерадио и Министерстве культуры Азербайджана, и в этой сфере проявил свои замечательные организаторские способности.
По случаю 100-летия со дня рождения выдающегося представителя азербайджанской детской литературы Теймура Эльчина Национальная библиотека подготовила одноимённую виртуальную и традиционную выставку под названием «Видный представитель азербайджанской детской литературы: Теймур Эльчин-100».
На виртуальной выставке представлены произведения Теймура Эльчина, переводы, фотографии, ноты, составленные на его слова, труды о нем, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях.   Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Teymur_Elchin/index.htm.
На традиционной же выставке представлены произведения поэта, переводы, ноты, составленные на его слова, а также труды о его жизни и общественно-литературной деятельности (на азербайджанском и других языках).