Milli Kitabxana Başqırdıstan Respublikası Ə.Z.Validi adına Milli Kitabxanasının 185 illiyinə həsr olunmuş “Kitabxanalar mədəniyyət məkanında: ənənələr və yeniliklər” adlı Beynəlxalq Elmi və Praktik Konfransda iştirak edib
20-04-2021
20 aprel tarixində Əhməd Zəki Validi adına Başqırdıstan Milli Kitabxanasının 185 illiyinə həsr olunmuş “Kitabxanalar mədəniyyət məkanında: ənənələr və yeniliklər” adlı Beynəlxalq Elmi və Praktik Konfrans keçirilib. Konfransda Rusiya Federasiyası Dövlət Dumasının millət vəkili, fəlsəfə doktoru, professor Zuqura Raxmatullina, Başqırdıstan Respublikası Mədəniyyət Nazirinin müavini Ranis Altınbayev, B.N.Yeltsin adına  Prezident Kitabxanasının İnformasiya Resursları üzrə direktoru Yelena Jabko, həmin kitabxananın Xarici əlaqələr üzrə direktoru Aleksey Vorobyov, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistanın Milli Kitabxanalarının rəhbərləri, Başqırdıstan Respublikasının milli və regional kitabxanalarının nümayəndələri və digərləri çıxış etmişdir.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov ilk öncə Başqırdıstan Milli Kitabxanasını 185 illik yubileyi münasibətilə təbrik etmişdir. O, bildirib ki, Başqırdıstan Milli Kitabxanasının 185 illik səmərəli fəaliyyəti, özlüyündə başqırd xalqının mədəniyyət tarixinin ən parlaq səhifəsidir. Başqırdıstan Milli Kitabxanası yalnız əvəzolunmaz bir mədəniyyət mərkəzi deyil, həm də ölkənin kitabxana və informasiya sistemində əhəmiyyətli rol oynayan aparıcı məlumat mərkəzidir. Kitabxana çətin bir formalaşma və tərəqqi yolu keçib və haqlı olaraq milli mədəni irsin, düşüncə, bilik xəzinəsinin qoruyucusu adlandırıla bilər.
K.Tahirov Başqırdıstan Milli Kitabxanası ilə Azərbaycan Milli Kitabxanası arasında qarşılıqlı əməkdaşlıqdan bəhs edərək 10 il bundan öncə bu əməkdaşlığın başqırd xalqının böyük oğlu, görkəmli türkoloq alim Əhməd Zəki Validinin yubileyi ilə əlaqədar TÜRKSOY Beynəlxalq təşkilatı ilə birgə Bakıda keçirilən Beynəlxalq Konfransla başladığını bildirərək bugünədək davam etdiyini bildirmişdir.
Milli Kitabxananın direktoru həmçinin, Beynəlxalq Elmi və Praktik Konfransda “Müasir dövrdə kitabxanalararası əməkdaşlıq: ənənələr və innovasiyalar” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir. O, vurğulayıb ki, kitabxanalar cəmiyyətin informasiya təlabatında mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Kitabxanaların yeni texnologiyalar ilə təczihatı, müasir avadanlıqların tətbiqi oxucuların informasiya təlabatlarının operativ və dolğun ödənilməsində vacib amillərdən biri kimi çıxış edir.
Direktor bildirib ki, bu gün bütün dünyada kitabxanalarda ənənəvi formada xidmət dayandırılsa da, müasir texnologiyalar müxtəlif formatlarda kitabxana xidmətini davam etdirməyə imkan yaradır. Pandemiya şəraitində kitabxanaların fəaliyyət istiqaməti onlayn xidmətə çevrilmişdir. Kitabxanaların üzərinə düşən əsas vəzifə elektron formada oxuculara xidmət etmək, cəmiyyətin informasiyaya olan tələbatını təmin etmək, insanlarda mütaliə mədəniyyətinin formalaşdırılmasını istiqamətləndirmək, kitaba olan marağı artırmaqdır. Professor qeyd etmişdir ki, ölkəmizin əsas kitabxanaları xüsusi karantin rejimi ilə əlaqədar öz fəaliyyət istiqamətlərini şəraitə uyğun qurmuşlar.
Konfransda ümumən 21 məruzə dinlənilmiş və 40-dan çox məqalə olan materiallar toplusunda çap üçün qeydə alınmışdır.

Национальная библиотека приняла участие в Международной научно-практической конференции «Библиотеки в культурном пространстве региона: традиции и инновации», посвященной 185-летию Национальной библиотеки А.З. Валиди Республики Башкортостан.
Апрель 20 2021
20 апреля состоялась Международная научно-практическая конференция «Библиотеки в культурном пространстве региона: традиции и инновации», посвященная 185-летию Национальной библиотеки Ахмет-Заки Валиди Республики Башкортостан. В конференции приняли участие депутат Государственной Думы Российской Федерации, доктор философских наук, профессор Зугура Рахматуллина, заместитель министра культуры Республики Башкортостан Ранис Алтынбаев, директор по информационным ресурсам  Президентской библиотеки имени Ельцина Елена Жабко, директор по внешним связям Президентской библиотеки имени Ельцина Алексей Воробьев, директор Азербайджанской Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, руководители национальных библиотек Казахстана, Кыргызстана и Узбекистана, представители национальных и региональных библиотек Республики Башкортостан и другие.
Директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров в первую очередь поздравил коллектив Национальной библиотеки Башкортостана со 185-летием. По его словам, 185-летняя продуктивная деятельность Национальной библиотеки Башкортостана - сама по себе ярчайшая страница в истории культуры башкирского народа. «Национальная библиотека Башкортостана - не только культурный центр, но и ведущий информационный центр, играющий важную роль в библиотечно-информационной системе страны. Библиотека прошла очень сложный путь становления и развития и по праву может быть названа хранительницей национально-культурного наследия, сокровищницы мыслей и знаний.» - добавил директор.
Говоря о взаимном сотрудничестве между Национальной библиотекой Башкортостана и Национальной библиотекой Азербайджана, К. Тахиров сказал, что это сотрудничество началось 10 лет назад на Международной конференции в Баку, организованной совместно с Международной организацией тюркской культуры (ТЮРКСОЙ), посвященной юбилею великого сына башкирского народа, выдающегося тюрколога Ахмета Заки Валиди.
Далее Керим Тахиров выступил с докладом на тему «Межбиблиотечное сотрудничество в наше время: традиции и инновации». Он подчеркнул, что библиотеки играют важную роль в удовлетворении информационных потребностей общества. Оснащение библиотек новыми технологиями, использование современного оборудования являются одними из важнейших факторов быстрого и полного удовлетворения информационных потребностей читателей.
Директор сказал, что, хотя традиционная форма обслуживания в библиотеках по всему миру сегодня приостановлена, современные технологии позволяют продолжать библиотечное обслуживание в различных формах. В условиях пандемии библиотеки продолжают свою деятельность в онлайн-режиме. Основная задача библиотек состоит в обслуживании читателей в электронной форме, удовлетворении информационных потребностей общества, формировании культуры чтения, повышении интереса к книгам. Профессор отметил, что ведущие библиотеки Азербайджана продолжают свою деятельность в соответствии с особым карантинным режимом.
Всего на конференции был заслушан 21 доклад. Доклады были зарегистрированы для дальнейшей публикации в сборнике материалов, состоящем из 40 статей.