Milli Kitabxanada “26 avqust – Beynəlxalq Azərbaycan Muğamı Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
24-08-2025
Avqustun 26-sı Beynəlxalq Azərbaycan Muğamı Günü və İpək Yolu üzərində yerləşən ölkələrin musiqisi günü kimi qeyd olunur. Bu qərar 2010-cu ildə Kanadanın Niaqara şəhərinin meriyası və hər il keçirilən Beynəlxalq Niaqara Musiqi Festivalının rəhbərliyi tərəfindən qəbul edilib.
Qərarın qəbul edilməsi Azərbaycan xalqının milli sərvəti olan muğamın artıq bəşəri musiqiyə çevrildiyini təsdiqləyir. Bu tarix muğamsevərlər, habelə ömrünü bu qədim sənətin yaşadılmasına və təbliğinə həsr edənlər üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Qoca Şərqin ən qədim musiqi janrlarından olan muğam əsrlər boyu tədqiqatçıların diqqətini cəlb edib və bu gün də dünya musiqi mədəniyyətinin öyrənilməsində mühüm obyekt kimi dəyərləndirilir. Azərbaycan xalqının qədim irsi sayılan muğam tarixən enişli-yoxuşlu mərhələlərdən keçsə də, nəsildən-nəslə ötürülərək qorunub saxlanılıb.
Müstəqillik dövründə muğam ifaçılığı yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyaraq Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılmasında mühüm rol oynayır.
Milli Kitabxanada bu əlamətdar gün münasibətlə “26 avqust – Beynəlxalq Azərbaycan Muğamı günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin muğam sənəti haqqında fikirləri, fotolar, dövri mətbuat materialları, kitablar tam mətnləri ilə təqdim olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Azerbaycan_mugami_ve_musiqisi_gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə Azərbaycan muğam dəstgahının tarixi kökləri, muğamların təsnifatı, inkişaf mərhələləri, instrumental muğamlar və onların ifaçılıq nəziyyətləri, Azərbaycanın musiqi xəzinəsi, Qarabağ xanəndəlik məktəbi və tanınmış xanəndələr, onların Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafındakı rolu və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Sərgilərin əsas məqsədi Azərbaycan muğam sənətinin zəngin irsini təbliğ etmək, gənc nəslin bu qədim sənət haqqında daha geniş məlumat əldə etməsinə şərait yaratmaq və milli musiqimizin dünyada tanıdılmasına töhfə verməkdir.

26 августа отмечается как Международный день азербайджанского мугама и День музыкального искусства стран Великого Шёлкового пути. Это решение было принято в 2010 году мэрией города Ниагара в Канаде и руководством ежегодного Международного музыкального фестиваля Ниагара.
Принятие этого решения подтверждает, что мугам — национальное достояние азербайджанского народа — стал уже всемирным музыкальным наследием. Эта дата имеет особое значение для любителей мугама, а также для тех, кто посвятил свою жизнь сохранению и популяризации этого древнего искусства.
Мугам, как один из древнейших музыкальных жанров Востока, веками привлекает внимание исследователей и по сей день считается важным объектом в изучении мировой музыкальной культуры. Мугам, являющийся древним наследием азербайджанского народа, прошёл через взлёты и падения, но сохранился и передавался из поколения в поколение.
В период независимости исполнительское искусство мугама вступило в новую стадию развития и играет важную роль в популяризации азербайджанской культуры в мире.
В Национальной Библиотеке к знаменательной дате представлены виртуальная выставка и традиционная книжная выставка под названием «26 августа — Международный день азербайджанского мугама».
В виртуальной выставке представлены мнения выдающихся личностей Азербайджана о мугамском искусстве, фотографии, материалы из периодической печати, книги с полными текстами.
Познакомиться с виртуальной выставкой можно по ссылке:
https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Azerbaycan_mugami_ve_musiqisi_gunu/index.htm
На традиционной книжной выставке представлена литература на азербайджанском и иностранных языках, рассказывающая о исторических корнях азербайджанского мугама, классификации мугамов, этапах развития, инструментальных мугамах и особенностях их исполнения, музыкальном наследии Азербайджана, Карабахской школе ханенде и известных ханенде (певцах мугамах), их роли в развитии азербайджанской музыкальной культуры и многое другое.
Основная цель выставок — пропаганда богатого наследия искусства азербайджанского мугама, создание возможностей для молодого поколения получить более широкую информацию о древнем искусстве и внесение вклада в популяризацию национальной музыки в мире.