Milli Kitabxanada “26 avqust – Beynəlxalq Azərbaycan Muğamı Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
24-08-2025
Avqustun 26-sı Beynəlxalq Azərbaycan Muğamı Günü və İpək Yolu üzərində yerləşən ölkələrin musiqisi günü kimi qeyd olunur. Bu qərar 2010-cu ildə Kanadanın Niaqara şəhərinin meriyası və hər il keçirilən Beynəlxalq Niaqara Musiqi Festivalının rəhbərliyi tərəfindən qəbul edilib.
Qərarın qəbul edilməsi Azərbaycan xalqının milli sərvəti olan muğamın artıq bəşəri musiqiyə çevrildiyini təsdiqləyir. Bu tarix muğamsevərlər, habelə ömrünü bu qədim sənətin yaşadılmasına və təbliğinə həsr edənlər üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Qoca Şərqin ən qədim musiqi janrlarından olan muğam əsrlər boyu tədqiqatçıların diqqətini cəlb edib və bu gün də dünya musiqi mədəniyyətinin öyrənilməsində mühüm obyekt kimi dəyərləndirilir. Azərbaycan xalqının qədim irsi sayılan muğam tarixən enişli-yoxuşlu mərhələlərdən keçsə də, nəsildən-nəslə ötürülərək qorunub saxlanılıb.
Müstəqillik dövründə muğam ifaçılığı yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyaraq Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılmasında mühüm rol oynayır.
Milli Kitabxanada bu əlamətdar gün münasibətlə “26 avqust – Beynəlxalq Azərbaycan Muğamı günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin muğam sənəti haqqında fikirləri, fotolar, dövri mətbuat materialları, kitablar tam mətnləri ilə təqdim olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Azerbaycan_mugami_ve_musiqisi_gunu/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə Azərbaycan muğam dəstgahının tarixi kökləri, muğamların təsnifatı, inkişaf mərhələləri, instrumental muğamlar və onların ifaçılıq nəziyyətləri, Azərbaycanın musiqi xəzinəsi, Qarabağ xanəndəlik məktəbi və tanınmış xanəndələr, onların Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin inkişafındakı rolu və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Sərgilərin əsas məqsədi Azərbaycan muğam sənətinin zəngin irsini təbliğ etmək, gənc nəslin bu qədim sənət haqqında daha geniş məlumat əldə etməsinə şərait yaratmaq və milli musiqimizin dünyada tanıdılmasına töhfə verməkdir.

August 26 is celebrated as the International Day of Azerbaijani Mugham and Music of the Silk Road Countries.
This decision was made in 2010 by the City Hall of Niagara, Canada, and the leadership of the annually held International Niagara Music Festival.
The adoption of this date confirms that mugham, the national treasure of the Azerbaijani people, has evolved into a musical genre of universal value. It holds special significance for mugham enthusiasts, as well as for those who have devoted their lives to preserving and promoting this ancient art form.
As one of the oldest musical genres of the Ancient East, mugham has drawn the attention of researchers for centuries and continues to be regarded as an important subject in the study of global musical heritage. Despite experiencing various ups and downs throughout history, mugham—an integral part of Azerbaijan’s cultural legacy—has been passed down from generation to generation and carefully preserved.
In the period of independence, mugham performance entered a new stage of development and now plays a crucial role in promoting Azerbaijani culture on the international stage.
To mark this significant day, the National Library of Azerbaijan has launched a virtual exhibition and a traditional book exhibition titled “26 August – International Day of Azerbaijani Mugham” for its users.
The virtual exhibition features reflections by prominent Azerbaijani figures on mugham, photographs, articles from the periodical press, and full-text books.
Those wishing to explore the virtual exhibition can access it via the following link:
https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Azerbaycan_mugami_ve_musiqisi_gunu/index.htm
The traditional book exhibition showcases literature in Azerbaijani and foreign languages covering the historical roots of Azerbaijani mugham dastgahs, their classification and stages of development, instrumental mughams and performance traditions, the nation's rich musical heritage, the Karabakh school of mugham, and prominent khanandas (mugham singers) and their contributions to the development of Azerbaijani musical culture.
The primary aim of these exhibitions is to promote the rich heritage of Azerbaijani mugham art, help the younger generation gain deeper insight into this ancient genre, and contribute to the global recognition of our national music.