Milli Kitabxana “Beynəlxalq insan hüquqları günü” adlı virtual sərgi təqdim edib
1948-ci ilin 10 dekabrında BMT-nin Baş Məclisi tərəfindən “İnsan hüquqları haqqında ümumi bəyannamə” qəbul edilmişdir. 1950-ci ildən başlayaraq hər il dekabr ayının 10-u bütün dünyada Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur.
Dövlət müstəqilliyini yenidən bərpa edən Azərbaycan demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu yolunu seçmiş, BMT-nin İnsan hüquqları haqqında Ümumi Bəyannaməsinə və digər beynəlxalq konvensiyalara qoşulmuşdur.
Bununla bağlı Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Beynəlxalq insan hüquqları günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə mövzu ilə əlaqədar dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, Azərbaycan və digər dillərdə kitablar nümayiş olunur.

On December 10, 1948, the "General Declaration of Human Rights" was adopted by the UN General Assembly. Since 1950, December 10 has been celebrated as International Human Rights Day all over the world.
Re-establishing its state independence, Azerbaijan chose the path of democratic, legal and secular state-building, joined the UN General Declaration on Human Rights and other international conventions.
In this regard, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "International Human Rights Day".
Articles published in periodicals, books in Azerbaijani and other languages are displayed in the virtual exhibition.