Milli Kitabxanada “Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı” adlı elektron məlumat bazası istifadəçilərə təqdim olundu
16-10-2023
Türk dünyası öz qədim və möhtəşəm mədəniyyəti ilə bəşər sivilizasiyası tarixinə parlaq səhifələr yazmışdır. Misilsiz zənginliyi ilə seçilən ümumtürk mədəni irsinin mühafizə olunması, bu sərvətin gələcək nəsillərə çatdırılması və dünyaya tanıdılması işində TÜRKSOY təqdirəlayiq xidmətlər görmüşdür.
Bu il Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 ili tamam olur. 1993-cü il iyulun 12-də Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistanın mədəniyyət nazirlərinin iştirakı ilə Almatı şəhərində keçirilən toplantıda “Türk Kültür və Sənətləri Ortaq Yönətimi”nin (TÜRKSOY) yaradılması haqqında saziş imzalanıb. Qurum 2009-cu ildən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı adlanır. Təşkilatın katibliyi Ankara (Türkiyə) şəhərində yerləşir.
Azərbaycan TÜRKSOY-a dəstəyini hər zaman ifadə etmiş, türkdilli ölkələrin mədəni inteqrasiyasının geniş vüsət almasına çalışmışdır.  Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumunun və “TÜRKSOY Mədəniyyət Günləri”nin keçirilməsi bu istiqamətdə birgə səylərimizin göstəriciləridir.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 illiyi münasibətilə “Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı” adlı elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Haqqında”, “Görkəmli şəxslər TÜRKSOY haqqında”, “Üzvlər”, “Nəşrlərindən”, “Məqalələr”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/TURKSOY/index.html linkindən istifadə edə bilər.
Həmçinin Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Türk dünyası ədəbiyyatı (TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 illiyinə həsr olunur) adlı ənənəvi kitab sərgisi açılmışdır.
Sərgidə Milli Kitabxananın fondundan TÜRKSOY-a üzv olan 6 ölkənin Azərbaycanın, Türkiyənin, Qazaxıstanın, Qırğızıstanın, Özbəkistanın, Türkmənistanın kitabları, TÜRKSOY-un nəşrləri nümayiş olunur.

The Turkic world has written bright pages in the history of human civilization with its ancient and magnificent culture. TURKSOY has rendered admirable services in the preservation of the all-Turkish cultural heritage, distinguished by its unparalleled wealth, and in conveying this wealth to future generations and introducing it to the world.
This year marks the 30th anniversary of the establishment of the International Organization of Turkish Culture - TURKSOY. On July 12, 1993, at a meeting held in Almaty with the participation of the ministers of culture of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Türkiye and Turkmenistan, an agreement was signed on the establishment of the "Joint Management of Turkish Culture and Arts" (TURKSOY). Since 2009, the institution has been called the International Organization of Turkish Culture. The secretariat of the organization is located in Ankara (Türkiye).
Azerbaijan has always expressed its support for TURKSOY and has tried to expand the cultural integration of Turkic-speaking countries. The announcement of the city of Shusha as the "cultural capital of the Turkic world" in 2023, the holding of the 1st Turkic World Cultural Forum and "TURKSOY Culture Days" dedicated to the 100th anniversary of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, are indicators of our joint efforts in this direction.
On the occasion of the 30th anniversary of the establishment of TURKSOY, the staff of the National Library prepared an electronic database called "International Turkish Culture Organization". The electronic database consists of "About", "About TURKSOY celebrities", "Members", "Publications", "Articles", "Photo gallery", "Video gallery" sections.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link http://anl.az/el/emb/TURKSOY/index.html.
Also, a traditional book exhibition called "Literature of the Turkic world (dedicated to the 30th anniversary of the establishment of TURKSOY)" was opened in the National Library of Azerbaijan.
Books of Azerbaijan, Türkiye, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Turkmenistan, publications of TURKSOY from 6 countries that are members of TURKSOY from the fund of the National Library are displayed at the exhibition.