Milli Kitabxanada “Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı” adlı elektron məlumat bazası istifadəçilərə təqdim olundu
16-10-2023
Türk dünyası öz qədim və möhtəşəm mədəniyyəti ilə bəşər sivilizasiyası tarixinə parlaq səhifələr yazmışdır. Misilsiz zənginliyi ilə seçilən ümumtürk mədəni irsinin mühafizə olunması, bu sərvətin gələcək nəsillərə çatdırılması və dünyaya tanıdılması işində TÜRKSOY təqdirəlayiq xidmətlər görmüşdür.
Bu il Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı – TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 ili tamam olur. 1993-cü il iyulun 12-də Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Türkiyə və Türkmənistanın mədəniyyət nazirlərinin iştirakı ilə Almatı şəhərində keçirilən toplantıda “Türk Kültür və Sənətləri Ortaq Yönətimi”nin (TÜRKSOY) yaradılması haqqında saziş imzalanıb. Qurum 2009-cu ildən Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı adlanır. Təşkilatın katibliyi Ankara (Türkiyə) şəhərində yerləşir.
Azərbaycan TÜRKSOY-a dəstəyini hər zaman ifadə etmiş, türkdilli ölkələrin mədəni inteqrasiyasının geniş vüsət almasına çalışmışdır.  Şuşa şəhərinin 2023-cü ildə “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumunun və “TÜRKSOY Mədəniyyət Günləri”nin keçirilməsi bu istiqamətdə birgə səylərimizin göstəriciləridir.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 illiyi münasibətilə “Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı” adlı elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Haqqında”, “Görkəmli şəxslər TÜRKSOY haqqında”, “Üzvlər”, “Nəşrlərindən”, “Məqalələr”, “Fotoqalereya”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/TURKSOY/index.html linkindən istifadə edə bilər.
Həmçinin Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Türk dünyası ədəbiyyatı (TÜRKSOY-un yaradılmasının 30 illiyinə həsr olunur) adlı ənənəvi kitab sərgisi açılmışdır.
Sərgidə Milli Kitabxananın fondundan TÜRKSOY-a üzv olan 6 ölkənin Azərbaycanın, Türkiyənin, Qazaxıstanın, Qırğızıstanın, Özbəkistanın, Türkmənistanın kitabları, TÜRKSOY-un nəşrləri nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлена электронная база данных под названием «Международная организация тюркской культуры»
16-10-2023
Тюркский мир с его древней и величественной культурой вписал  яркие страницы в историю человеческой цивилизации. ТЮРКСОЙ внесла неоценимый вклад в дело защиты общетюркского культурного наследия, отличающегося исключительным богатством, а также передачи этого большого достояния будущим поколениям и популяризации его в мире.
В этом году исполняется 30 лет со дня создания Международной организации тюркской культуры – ТЮРКСОЙ. На состоявшейся 12 июля 1993 года в Алматы встрече с участием министров культуры Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Турции и Туркменистана было подписано соглашение о создании Объединенной администрации тюркской культуры и искусства (ТЮРКСОЙ). С 2009 года структура называется Международной организацией тюркской культуры. Секретариат организации находится в столице Турции Анкаре.
Азербайджан всегда поддерживал ТЮРКСОЙ, старался расширить культурную интеграцию тюркоязычных стран. Объявление города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» в 2023 году, проведение I Культурного форума тюркского мира, посвященного 100-летию Общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева, и «Дней культуры ТЮРКСОЙ» являются наглядными показателями наших совместных усилий в этом направлении.
К 30-летию со дня создания ТЮРКСОЙ сотрудники Национальной библиотеки подготовили электронную базу данных под названием «Международная организация тюркской культуры». Электронная база данных состоит из разделов: «Об организации», «Высказывания выдающихся деятелей о ТЮРКСОЙ», «Члены организации», «Издания», «Статьи», «Фотогалерея» и «Видеогалерея».
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/TURKSOY/index.html.
Отметим, что в Национальной библиотеке Азербайджана открылась также традиционная книжная выставка под названием «Литература тюркского мира (посвящена 30-летию ТЮРКСОЙ)».
На выставке представлены издания ТЮРКСОЙ, а также книги 6 стран-членов ТЮРКСОЙ: Азербайджана, Турции, Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана и Туркменистана.