Milli Kitabxanada Azərbaycan Ordusunun qəhrəmanlıq salnaməsinə qızıl hərflərlə yazılan Tovuz döyüşləri haqqında “Tovuz döyüşləri – Zəfərə gedən yol” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə Böyük Zəfərin başlanğıcı - Aprel döyüşlərindən, Tovuz döyüşlərindən, 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığımız şanlı qələbədən, tarixi zəfərimizin əldə olunmasında Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uzaqgörən hərbi və siyasi strategiyasından, Azərbaycan əsgərinin rəşadətindən, torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən şəhidlərimizin döyüş yolundan bəhs edən Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur. Sərgi 1 həftə davam edəcək.
Xatırladaq ki, 2020-ci il iyulun 12-də günorta saatlarından başlayaraq Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində mövqeləri ələ keçirmək məqsədi ilə atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozub, növbəti dəfə hərbi təxribat törədərək iriçaplı pulemyotlardan, qumbaraatanlardan, snayper tüfənglərindən, minaatanlardan və digər artilleriya qurğularından istifadə etməklə mövqelərimizi atəşə tutub, hücuma keçmək cəhdi edib. Bir neçə gün davam edən döyüşlər zamanı hücum cəhdinin qarşısı alınıb, düşmənə sarsıdıcı zərbələr endirilib.
Tovuz döyüşləri iyulun 17-də Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə yekunlaşıb və heç bir ərazi itkisi olmayıb. Döyüşlər zamanı müdafiənin ön xəttində olan general-mayor Polad Həşimov, polkovnik İlqar Mirzəyev – ümumilikdə 12 hərbi qulluqçumuz və bir mülki şəxs şəhid olub.
Tovuz döyüşləri zamanı böyük insan izdihamı ilə Azərbaycan Ordusuna dəstək aksiyaları keçirilib. İyulun 14-də Bakıda Silahlı Qüvvələrə və Ali Baş Komandana çoxminlik dəstək yürüşü baş tutub. Yürüşdə xalq Azərbaycan Ordusunun və Ali Baş Komandanının yanında olduğunu, onu dəstəklədiyini yüksək səviyyədə bəyan edib. Prezident İlham Əliyevin çağırışına səs verən on minlərlə gənc Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin qeydiyyatda olduqları şöbələrinə müraciət edərək könüllü olaraq döyüşlərdə iştirak etmək arzularını bildiriblər.
Beləliklə, qələbə ilə yekunlaşan 5 günlük Tovuz döyüşləri Azərbaycanın uzun illər işğal altında olan torpaqlarının azad edilməsinə yol açıb.
2020-ci ilin sentyabrın 27-dən etibarən Azərbaycan Ordusu tərəfindən düşmənin təxribatlarına qarşı əks-hücum əməliyyatlarına başlanılıb. 44 gün davam edən Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycanın 30 ilə yaxın işğal altında olan torpaqları azad edilib. Ermənistan biabırçı şəkildə məğlubiyyətə uğrayıb və kapitulyasiya aktına imza atıb. Qüdrətli sərkərdənin "dəmir yumruq" əməliyyatı ilə Azərbaycan xalqının 30 illik Qarabağ həsrətinə son qoyulub.

В Национальной Библиотеке открылась большая книжная выставка под названием «Бои за Товуз – путь к победе», посвящённая героической летописи Вооружённых сил Азербайджана.
На выставке представлены произведения на азербайджанском и других языках, рассказывающие о начале Великой Победы — апрельских боях, боях за Товуз, славной победе в 44-дневной Отечественной войне, дальновидной военной и политической стратегии Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, доблести азербайджанских солдат, а также боевом пути и самопожертвовании наших шехидов за освобождение родных земель. Выставка продлится одну неделю.
Напомним, что с полудня 12 июля 2020 года подразделения вооружённых сил Армении грубо нарушили режим прекращения огня на направлении Товузского района на государственной границе Азербайджана и Армении, вновь устроив военную провокацию. Используя крупнокалиберные пулемёты, гранатомёты, снайперские винтовки, миномёты и другую артиллерию, они открыли огонь по нашим позициям и пытались перейти в наступление. В ходе нескольких дней боёв попытка атаки была отражена, нанесены сокрушительные удары по противнику.
Бои за Товуз завершились 17 июля победой Азербайджанской армии, при этом не было потеряно ни одного участка территории. Во время боёв на передовой линии обороны погибли генерал-майор Полад Гашимов, полковник Ильгар Мирзабейли, а всего — 12 военнослужащих и один гражданский.
Во время боёв за Товуз прошли массовые акции поддержки Азербайджанской армии. 14 июля в Баку состоялось многотысячное шествие в поддержку Вооружённых сил и Верховного Главнокомандующего. Народ высоко заявил о своей солидарности с Азербайджанской армией и её Верховным Главнокомандующим. Тысячи молодых людей, откликнувшись на призыв президента Ильхама Алиева, обратились в подразделения Государственной службы по мобилизации и призыву на военную службу, выразив добровольное желание принять участие в боях.
Таким образом, пятидневные бои за Товуз, завершившиеся победой, проложили путь к освобождению азербайджанских земель, долгое время находившихся под оккупацией.
С 27 сентября 2020 года Азербайджанская армия начала контрнаступательные операции против провокаций противника. В ходе 44-дневной Отечественной войны были освобождены земли, находившиеся под оккупацией около 30 лет. Армения была позорно разгромлена и подписала акт капитуляции. Операция «Железный кулак» под руководством Верховного Главнокомандующего положила конец 30-летней тоске азербайджанского народа о Карабахе.