Avropa Milli Kitabxanaları Direktorları Konfransının (CENL) 40-cı illik iclası uğurla yekunlaşıb. İclas çərçivəsində təşkilatın fəaliyyətinə dair hesabatlar dinlənilib, kitabxanalarda süni intellektin tətbiqi, oxucu auditoriyalarının inkişafı, bərabərlik, müxtəliflik və inklüzivlik, eləcə də milli kitabxanaların istifadəçi məkanları və xidmətləri ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
Tədbirdə rəqəmsal dövrdə çoxdilli mədəni irs məlumatlarının qorunması və onların süni intellektə hazırlıqlı Avropanın formalaşmasındakı rolu mövzularında təqdimatlar keçirilib.
İştirakçılar işçi qruplarında müzakirələr apararaq müasir kitabxana fəaliyyətinin aktual istiqamətləri üzrə fikir mübadiləsi həyata keçiriblər. Daha sonra işçi qruplarının nəticələri təqdim olunub və gələcək fəaliyyət istiqamətləri müəyyənləşdirilib.
İclas çərçivəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov “Azərbaycan Milli Kitabxanası”, “Tükənməz xəzinə”, “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında” adlı kitabları, həmçinin Azərbaycan xəritəsini Lüksemburq Milli Kitabxanasının baş direktoru Claude Conterə təqdim edib. Görüş zamanı kitabxanalar arasında əməkdaşlıq əlaqələri və gələcək birgə fəaliyyət imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbir CENL-in prezidenti Frank Scholzenin yekun nitqi ilə başa çatıb. Həmçinin 2027-ci ildə keçiriləcək növbəti illik iclasın ev sahibi qismində İsveç Milli Kitabxanası təqdim olunub.
Lüksemburq Milli Kitabxanasının ev sahibliyi etdiyi 40-cı CENL illik iclası iştirakçıların xatirə şəkli çəkdirməsi ilə yekunlaşıb.

Очередное ежегодное заседание Конференции директоров национальных библиотек Европы (CENL) завершилось
16-06-2026
40-е ежегодное заседание Конференции директоров национальных библиотек Европы (CENL) успешно завершилось. В рамках заседания были заслушаны отчёты о деятельности организации, а также обсуждены вопросы внедрения искусственного интеллекта в библиотеках, развития читательской аудитории, равенства, разнообразия и инклюзивности, а также пространства и услуг национальных библиотек для пользователей.
В ходе мероприятия были представлены доклады по темам сохранения многоязычного культурного наследия в цифровую эпоху и его роли в формировании Европы, готовой к использованию искусственного интеллекта.
Участники работали в группах, обсуждая актуальные направления современной библиотечной деятельности и обмениваясь мнениями. Позднее были представлены результаты рабочих групп и определены будущие направления деятельности.
В рамках заседания директор Национальной Библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров, передал генеральному директору Национальной Библиотеки Люксембурга Клоду Контеру книги «Национальная библиотека Азербайджана», «Неисчерпаемое сокровище», «Азербайджанские ковры в мировых коллекциях», а также карту Азербайджана. В ходе встречи состоялся обмен мнениями о сотрудничестве между библиотеками и перспективах совместной деятельности.
Мероприятие завершилось заключительным выступлением президента CENL Фрэнка Шольце. Также была представлена Национальная библиотека Швеции как принимающая сторона следующего ежегодного заседания, которое состоится в 2027 году.
40-е ежегодное заседание CENL, проходившее под эгидой Национальной Библиотеки Люксембурга, завершилось памятной фотографией участников.