Milli Kitabxanada “18 iyun - Azərbaycanda İnsan Hüquqları Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
18-06-2025
Milli Kitabxanada insan hüquqlarının müdafiəsi və təbliği məqsədilə  “18 iyun - Azərbaycanda İnsan Hüquqları Günü” adlı virtual sərgi və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Heydər Əliyev və Azərbaycanda insan hüquqları, Azərbaycanın ən böyük insan haqları layihəsi – Qərbi azərbaycanlıların qayıdışı, Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin geniş fəaliyyəti  və s. mövzu ilə əlaqədar dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar, fotolar və kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/18_iyun/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə  rəsmi sənədlər toplusu, Heydər Əliyev və Azərbaycanda İnsan Hüquqlarının Təminatı, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) fəaliyyəti, insan hüquqlarının praktik vəziyyəti, erməni riyakarlığı və s. mövzularda Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində ilk strateji dövlət sənədi olan “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı” Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il 18 iyun tarixində təsdiq edilib və insan hüquqlarının təmin olunması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirilib. Bunu nəzərə alaraq dövlətimizin başçısı İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə hər il iyunun 18-i Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd edilir.
Müstəqil Azərbaycanda insan hüquq və azadlıqlarının təmini istiqamətində baş verən bütün köklü müsbət dəyişikliklər məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilmiş genişmiqyaslı islahatlar nəticəsində mümkün olub.
Hüquqi islahatların təməli isə 1995-ci il 12 noyabr tarixində ümumxalq səsverməsi (referendum) yolu ilə qəbul olunmuş Konstitusiyadır, hansı ki, insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının, Azərbaycan Respublikasının vətəndaşlarına layiqli həyat səviyyəsinin təmin edilməsini dövlətin ali məqsədi kimi özündə təsbit edib.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi xəttini uğurla davam etdirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının qorunması sahəsində kompleks tədbirlərin həyata keçirilməsi davam edir.
Belə ki,  bu gün artıq Azərbaycanda insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində beynəlxalq hüquq normalarına cavab verən geniş hüquqi baza mövcuddur.

В Национальной библиотеке была представлена виртуальная выставка и одноимённая традиционная книжная выставка под названием «18 июня — День прав человека в Азербайджане»
18-06-2025
В Национальной библиотеке была представлена виртуальная выставка и одноимённая традиционная книжная выставка под названием «18 июня — День прав человека в Азербайджане», организованные с целью защиты и пропаганды прав человека.
На виртуальной выставке представлены материалы, фотографии и книги, опубликованные на страницах периодической печати, посвящённые таким темам, как «Гейдар Алиев и права человека в Азербайджане», крупнейший правозащитный проект страны — возвращение Западных азербайджанцев, а также широкая деятельность Уполномоченного по правам человека (омбудсмена) Азербайджанской Республики и другие материалы, связанные с данной темой.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: https://anl.az/el/vsb/18_iyun/index.html
На традиционной книжной выставке представлены издания на азербайджанском и других языках по таким темам, как: сборники официальных документов, Гейдар Алиев и обеспечение прав человека в Азербайджане, деятельность Уполномоченного по правам человека (Омбудсмена) Азербайджанской Республики, практическое состояние прав человека, лицемерие и коварство Армении и др.
Отметим, что первый стратегический государственный документ в области прав человека в нашей стране — «Государственная программа по защите прав человека» — был утверждён 18 июня 1998 года Общенациональным Лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым. В этом документе обеспечение прав человека было определено как одно из основных направлений государственной политики.
Учитывая это, Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 18 июня 2007 года, ежегодно 18 июня отмечается как День прав человека в Азербайджане.
Все коренные и позитивные преобразования, направленные на обеспечение прав и свобод человека в независимом Азербайджане, стали возможны благодаря масштабным реформам, реализованным под руководством Общенационального Лидера Гейдара Алиева.
Основой правовых реформ стала Конституция, принятая 12 ноября 1995 года путем всенародного голосования (референдума), в которой обеспечение прав и свобод человека и гражданина, и достойный уровень жизни граждан Азербайджанской Республики определены и закреплены как высшая цель государства.
Под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, успешно продолжающего политический курс Великого Лидера Гейдара Алиева, в нашей стране продолжается проведение комплексных мероприятий по защите прав и свобод человека.
В настоящее время в Азербайджане существует широкая правовая база, соответствующая нормам международного права, для защиты прав человека.