Milli Kitabxanada görkəmli tərcüməçi, dilçi alim İsmixan Rəhimovun anadan olmasının 100 illik yubileyi ilə əlaqədar “Dilçi alim İsmixan Rəhimov” adlı kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə alimin müəllifi olduğu dərsliklər, dərs vəsaitləri, lüğətlər, elmi məqalələri, həyatı və s. haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, dövri mətbuatda çap olunan məqalələr nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, İsmixan Məmməd oğlu Rəhimov 1925-ci il 18 sentyabr tarixində Bakı şəhərində anadan olub. 1931-ci ildə orta məktəbə daxil olub. Məktəbi vaxtından bir il tez və yüksək qiymətlərlə bitirib. 1943-cü ildə Xarici Dillər İnstitutunu, 1946-cı ildə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib, aspiranturaya qəbul olub və həmin ildən Xarici dillər fakültəsində müəllim işləyıb.
Qarşısına Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda mübarizə aparmaq məqsədini qoymuş antisovet “İldırım” gənclər təşkilatının qurucularından biri və fəal üzvü olduğu üçün 1948-ci ildə 25 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib, 1955-ci ilin may ayında əfv edilib, 1956-cı ilin iyul ayında bəraət alıb.
1956-cı ildən 2004-cü ilə kimi Azərbaycan Dillər Universitetində müəllim, baş müəllim, dosent işləyib. 1959-cu ildə dissertasiya müdafiə edərək filologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsini alıb. Onun rəhbərliyi altında 10 nəfərdən çox elmlər namizədi yetişib. Müxtəlif illərdə tərcümə kafedrasının müdiri, ingilis dili fakültəsinin dekanı işləyib.
2017-ci ildə Azərbaycan Dillər Universitetində İsmixan Rəhimov adına auditoriya açılıb.
Bir çox dərslik, dərs vəsaiti, lüğət, elmi məqalə və tərcümələrin müəllifidir. Onun T.Hidayətzadə ilə birlikdə çap etdirdiyi “İngilis dilinin praktik qrammatikası”, Z.Mircəfərova və Z.Rəhimova ilə birlikdə tərtib etdiyi “İngiliscə-Azərbaycanca” və “Azərbaycanca-ingiliscə” lüğətlər bu gün də mütəxəssislərin stolüstü kitabıdır.
İsmixan Rəhimov 2000-ci il oktyabrın 28-də Azərbaycanda təhsil sahəsindəki xidmətlərinə görə "Şöhrət" ordeni ilə təltif olunub. 2002-ci ildən isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü olub.

В Национальной Библиотеке открылась книжная выставка под названием «Языковед-учёный Исмихан Рагимов», посвящённая 100-летнему юбилею со дня рождения выдающегося переводчика и языковеда Исмихана Рагимова.
На выставке представлены учебники, учебные пособия, словари, научные статьи, а также литература на азербайджанском и иностранных языках, рассказывающая о жизни и деятельности учёного. Также демонстрируются статьи, опубликованные в периодической печати.
Отметим, что Исмихан Мамед оглу Рагимов родился 18 сентября 1925 года в городе Баку. В 1931 году он поступил в среднюю школу, которую окончил досрочно, на год раньше срока, с высокими оценками. В 1943 году окончил Институт иностранных языков, а в 1946 году — филологический факультет Азербайджанского государственного университета с отличием. После этого поступил в аспирантуру и с того же года преподавал на факультете иностранных языков.
В 1948 году, как один из основателей и активных участников антисоветской молодёжной организации «Илдырым», которая ставила перед собой цель бороться за независимость Азербайджана, он был приговорён к 25 годам лишения свободы. В мае 1955 года был освобождён по амнистии, а в июле 1956 года — реабилитирован.
С 1956 по 2004 год работал преподавателем, старшим преподавателем и доцентом в Азербайджанском университете языков. В 1959 году защитил диссертацию и получил степень кандидата филологических наук. Под его руководством подготовлено более 10 кандидатов наук. В разные годы был заведующим кафедрой переводоведения и деканом факультета английского языка.
В 2017 году в Азербайджанском университете языков была открыта аудитория имени Исмихана Рагимова.
Он является автором множества учебников, пособий, словарей, научных статей и переводов. Изданная им совместно с Т. Хидаятзаде «Практическая грамматика английского языка», а также составленные вместе с З.Мирджафаровой и З.Рагимовой словари «Англо-азербайджанский» и «Азербайджано-английский» до сих пор остаются настольными книгами специалистов.
За заслуги в области образования в Азербайджане Исмихан Рагимов был награждён орденом «Шохрат» 28 октября 2000 года. С 2002 года он являлся персональным стипендиатом Президента Азербайджанской Республики.