Ədibə İsmayılova: Milli Kitabxana 100 illik fəaliyyəti dövründə Azərbaycan xalqının elm məbədgahına çevrilib - müsahibə
23-05-2023
Bu gün Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyi tamam olur. Milli Kitabxana 1922-ci ildə yaradılıb, rəsmi açılışı isə 1923-cü ilin may ayının 23-də olub. 1939-cu ildə kitabxanaya mütəfəkkir, dramaturq və maarifçi Mirzə Fətəli Axundzadənin adı verilib. İllər keçdikcə kitabxananın fəaliyyət dairəsi genişlənərək, onlarca yeni şöbə yaranıb, fondunda olan ədəbiyyat sayı artıb. Belə bir əlamətdar gündə AZƏRTAC-ın əməkdaşı Milli Kitabxananın Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, Əməkdar mədəniyyət işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova ilə həmsöhbət olub.
-Ədibə xanım, yüz illik tarixi olan Milli Kitabxananın yaradılması ideyası haqqında məlumat verərdiniz...
-Azərbaycanda hamının istifadə edə biləcəyi Milli Kitabxananın yaradılması fikri hələ XIX əsrin 70‐ci illərində “Əkinçi” qəzeti tərəfindən irəli sürülüb. Sonralar ölkə mətbuatında, o cümlədən “İrşad”, “Kaspi”, “Tərəqqi” qəzetləri, həmçinin “Molla Nəsrəddin” jurnalında bu məsələnin dəfələrlə gündəmə gətirilməsinə baxmayaraq, Milli Kitabxananın yaradılması təşəbbüsü dövlət səviyyəsində Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyəti dövründə yenidən qaldırıldı. Lakin sonralar respublikada ictimai‐siyasi mühitin kəskin surətdə gərginləşməsi ilə əlaqədar bu məsələ təxirə salındı və Demokratik Respublikanın süqutu bu ideyanın həyata keçməsinə imkan vermədi. Arxiv sənədlərindən məlum olur ki, Bakıda mərkəzi dövlət kitabxanasının yaradılması məsələsi ilk dəfə Azərbaycan Respublikası Xalq Maarif Komissarlığının 13 noyabr 1920‐ci il tarixli 53 saylı iclasında müzakirə edilmiş, kitabxananın yararlı bina, avadanlıq və kitab fondu ilə təmin edilməsi haqqında müvafiq qərar qəbul edilib. 1922‐ci ilin yanvar ayında Xalq Maarif Komissarlığı tərəfindən Mərkəzi kitabxananın direktor vəzifəsi təsis edilir və bu vəzifəyə Müseyib İbrahim oğlu Səlimov təyin edilir. Yeni yaranan kitabxana indiki Üzeyir Hacıbəyli küçəsindəki keçmiş Azərbaycan Ali İqtisad Şurasının binasında yerləşdirildi. Azərbaycanın Mərkəzi Kitabxanasının fondunun əsasını ilkin mərhələdə İmperator Texniki Cəmiyyətinin Bakı şöbəsinin və Bakı İctimai Cəmiyyətinin kitabxanalarının fondlarından toplanmış 5 min 212 nüsxə kitab təşkil etmişdir. O dövrdə kitabxana tərəfindən həyata keçirilən ən mühüm tədbirlərdən biri respublikada nəşr edilən bütün kitab, jurnal və qəzetlərin iki məcburi nüsxəsinin alınması haqqında dekretin hazırlanıb Respublika Xalq Maarif Komissarlığı tərəfindən təsdiqlənməsi idi. Dövlət səviyyəsində qəbul edilmiş bu sənəd Mərkəzi Kitabxananın kitab fondunun müntəzəm və planlı surətdə yeni ədəbiyyatla komplektləşdirilməsinin əsasını qoydu. 1923‐cü ildən başlayaraq kitabxanaya məcburi nüsxələr daxil olmağa başladı. Kitabxananın açılışı ərəfəsində fondun ümumi həcmi 20 min 441 nüsxəyə çatmışdı. Kitabxananın təsis edilməsi, ona Azərbaycan Mərkəzi Dövlət Kitabxanası statusunun verilməsi və dövlət səviyyəsində açılışı 23 may 1923‐cü ildə olduğundan bu tarix Milli Kitabxananın yaranması günü kimi qəbul edilir.
-Ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən sonra Milli Kitabxananın fəaliyyətində hansı yeniliklər olub?
Müstəqillik illərini Milli Kitabxananın fəaliyyətinin çiçəklənməsi dövrü kimi qeyd etmək olar. Məhz bu dövrdə Milli Kitabxana xalqımızın milli‐mənəvi dəyərlərinin etibarlı şəkildə mühafizə olunaraq gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində əhəmiyyətli tədbirlər həyata keçirən elm məbədinə, oxuculara kitabxana xidmətinin müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq yenidən qurulması məqsədilə yeni texnologiyaların tətbiqi işində öndə gedən flaqmana, əsl mədəniyyət mərkəzinə çevrilib. Ulu Öndər Heydər Əliyev mədəniyyətimizə, milli-mənəvi dəyərlərimizə həmişə böyük qayğı ilə yanaşmışdır və bu diqqət milli-mənəvi dəyərlərimizi yaşadaraq gələcək nəsillərə çatdıran Milli Kitabxanamızdan da yan keçməyib. 1995-1997-ci illərdə dəfələrlə bu elm məbədinə gələn və hər gəlişi ilə bu kitabxanaya yeni bir ab-hava, müsbət dəyişikliklər gətirən Ulu Öndər təsadüfi olaraq demirdi ki, “Kitabxana xalq, millət üçün, cəmiyyət üçün müqəddəs bir yer, mənəviyyat, bilik, zəka mənbəyidir”. Kitaba belə dahiyanə dəyər verən Heydər Əliyev kitabxanaya gələrkən öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın qiymətli kitabı Milli Kitabxanaya hədiyyə edib. Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərliyinin ikinci dövründə -1995-1997-ci illərdə 4 dəfə Milli Kitabxanada olub. “Kitabxana işi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 7-ci maddəsinə müvafiq olaraq M.F.Axundzadə adına Dövlət Kitabxanasına Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 15 aprel 2004‐cü il tarixli qərarı ilə “Milli Kitabxana” statusu verilib. Bu status kitabxananın qarşısına qoyulmuş vəzifələrin əhatəsini xeyli genişləndirmiş, ölkənin ictimai həyatında rolunu artırıb.
-Son illər hansı mühüm layihələr reallaşdırılıb və bu layihələr ölkəmizdə kitabxana işinin təkmilləşdirilməsinə nə kimi töhfə verib?
- ABŞ‐ın VTLS korporasiyasının məxsusi kitabxanalar üçün işləyib hazırladığı VİRTUA proqramının tətbiqi ilə Milli Kitabxanada elektron kataloqun yaradılmasına hazırlıq işləri başa çatıb, 2006‐cı ilin mayında Milli Kitabxananın veb‐saytının və elektron kataloqunun təqdimatı olub. 2010‐cu ildən Kitabxana fondlarında olan kitabların rəqəmsallaşdırılması işi xeyli sürətlənmiş, “Azərbaycan ədəbiyyatının arxivi” və “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi” şöbələrində olan və oxucular tərəfindən ən çox tələb olunan kitabların, XIX əsrin sonunda və XX əsrin əvvəllərində respublikamızda dərc olunan qəzet və jurnalların demək olar ki, 90 faizinin elektron versiyası hazırlanmışdı. Milli Kitabxananın oxuculara və kitabxanalara təqdim etdiyi son yeniliklərdən biri də məsafədən virtual kitab sifarişi sisteminin yaradılması oldu. Yəni İnternetə çıxışı olan hər bir oxucu saytdakı “Virtual xidmət” bölməsinə daxil olaraq istənilən kitabı sifariş edə bilirdi. 2008‐ci ildə Milli Kitabxananın Elektron dissertasiya fondunun təşkili və ondan istifadə şöbəsində Rusiya Dövlət Kitabxanasının Elektron dissertasiya fondunun Virtual oxu zalı açıldı. Oxu zalında Azərbaycan Milli Kitabxanasının oxucuları Rusiya Dövlət Kitabxanasının dissertasiya və avtoreferatlar fondunda mühafizə olunan 1 milyondan artıq dissertasiya və avtoreferatın tam elektron mətnindən istifadə etmək imkanı əldə etdilər. Şöbə Azərbaycanda müdafiə olunmuş dissertasiyaların tam mətnli elektron məlumat bazası ilə də oxuculara virtual xidmət göstərirdi.
-Milli Kitabxananın beynəlxalq əlaqələrindən də danışardınız...
- Müstəqillik illərində Milli Kitabxananın beynəlxalq əlaqələri də əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib və beynəlxalq kitabxana təşkilatlarında uğurla təmsil olunmağa başlayıb. Azərbaycan Milli Kitabxanası Müstəqil Dövlətlər Birliyinin milli kitabxanalarını özündə birləşdirən Avrasiya Kitabxanalar Assambleyasının (BAE) beş təsisçisindən biri olaraq, keçmiş Sovetlər birliyi məkanında yeganə professional kitabxana təşkilatının yaradıcılarından biri kimi çıxış etdi. 2005-ci ildə Azərbaycan Milli Kitabxanası dünyada çox nüfuzlu beynəlxalq kitabxana təşkilatı olan Avropa Milli Kitabxanaları Konfransı (CENL) təşkilatına üzvlüyə qəbul olundu. Bu nüfuzlu təşkilatın Lüksemburqda keçirilən illik iclasında ilk dəfə təmsil edildi və 43 ölkənin yekdil qərarı ilə həmin təşkilata üzv oldu. 2009-cu ilin avqustunda Azərbaycan Milli Kitabxanası Beynəlxalq Kitabxana Təşkilatları və Assosiasiyaları Federasiyasına (İFLA) üzvlüyə qəbul edildi və ilk dəfə həmin ilin avqustunda İFLA-nın Amerika Birləşmiş Ştatlarının paytaxtı Vaşinqton şəhərində keçirilən illik iclasında iştirak etdi. Bu zaman İFLA-nın prezidenti tərəfindən Azərbaycan Milli Kitabxanasına İFLA-nın üzvlüyü sertifikatı təqdim edildi. Eyni zamanda, Azərbaycan Milli Kitabxanası İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələrin Milli Kitabxanaları və Arxiv təşkilatları Birliyinin və Türkdilli Ölkələrin Milli Kitabxanaları Direktorları Şurasının da üzvüdür və bu beynəlxalq təşkilatların layihələrində fəal iştirak edir. Azərbaycan Milli Kitabxanasının beynəlxalq əlaqələri bu gün dünya kitabxanaları ilə ikitərəfli qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətində də uğurla inkişaf etməkdədir. Bu gün Milli Kitabxanamız dünyanın 47 ölkəsinin zəngin kitabxanaları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında memorandumlar imzalamışdır və bu kitabxanalarla fəal kitab, informasiya, təcrübə mübadiləsini həyata keçirir, eyni zamanda, dünyanın 80-dən artıq ölkəsinin milli və universitet kitabxanaları ilə beynəlxalq kitab mübadiləsi yolu ilə kitab və digər nəşrlərin mübadiləsini həyata keçirir. Azərbaycan Respublikasında Kitabxana-informasiya sahəsinin inkişafında və yenidən qurulmasında mühüm mərhələ təşkil edən “Azərbaycan Respublikasında kitabxana-informasiya sahəsinin 2008-2013-cü illərdə inkişafı üzrə Dövlət Proqramı” bütövlükdə ölkəmizdə kitabxanaların, o cümlədən Milli Kitabxananın fəaliyyətinin günün tələbləri səviyyəsində yenidən qurulmasında, kitabxana-biblioqrafiya proseslərinin avtomatlaşdırılmasında, oxuculara kitabxana-biblioqrafiya xidmətlərinin təkmilləşdirilməsində və elektronlaşdırılmasında əhəmiyyətli rol oynadı. Bu Dövlət Proqramının uğurla yerinə yetirilməsi Azərbaycan Milli Kitabxanasının aparıcı dünya ölkələrinin milli kitabxanaları sırasında öncül yerlərdən birinə çıxmasına və Cənubi Qafqazın ən modern kitabxanası səviyyəsinə yüksəlməsinə səbəb oldu.
-Milli Kitabxananın Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması istiqamətində hansı işlər görülüb?
-2014-cü ildən Milli Kitabxananın kolleksiyalarında müasir tipli mobil kitab rəflərinin quraşdırılması işlərinə başlanıldı. Tozu, rütubəti, işığı buraxmayan və qiymətli kitabların günəş işığından və digər kənar təsirlərdən qorunmasına xidmət edən mobil kitab rəfləri, eyni zamanda, yeni kitabların yerləşdirilməsi imkanlarının da iki dəfə artırılmasına kömək edir. Son illərdə Kitabxanada Avropa standartlarına uyğun işıqlandırma, havalandırma və rütubət rejimini tənzimləyən avadanlıqlar quraşdırılıb, qazla işləyən avtomatlaşdırılmış yanğınxəbərverici və yanğınsöndürücü sistem quraşdırılaraq istifadəyə verilib. Fondun xüsusi, mobil kitab rəflərində yerləşdirilməsi həm oxucuya xidmət işini yaxşılaşdırır, həm də qiymətli kitab kolleksiyalarının etibarlı mühafizəsinə xidmət edir. Hazırda kitabxananın Azərbaycan ədəbiyyatının milli arxiv fondu, Azərbaycan ədəbiyyatı fondu, Azərbaycan bəstəkarlarının not əlyazmaları fondu və bütün digər sənədlər yüksəkkeyfiyyətli müasir tipli mobil kitab rəflərinə köçürülüb və bu ilin sonunadək bu işin tamamilə başa çatdırılması nəzərdə tutulur. 2016-cı ilin iyul ayında Mədəniyyət Nazirliyinin və Milli Kitabxananın birgə layihəsi əsasında paytaxt sakinləri və şəhərimizin qonaqları üçün fasiləsiz və sərbəst mütaliə imkanlarının yaradılması məqsədilə, Milli Kitabxananın nəzdində həftənin bütün günləri, 24 saat xidmət göstərən “Mən oxudum, sən də oxu” devizi altında işləyən “Açıq Kitabxana” yaradıldı. Açıq kitabxanada ayrı-ayrı oxucular, yazıçılar, şairlər, görkəmli elm və mədəniyyət xadimləri tərəfindən kitabxanaya hədiyyə edilən kitablar nümayiş olunur və onların mütaliəsinə şərait yaradılır. 2020-2021-ci illərdə Milli kitabxananın fonduna müxtəlif mənbələrdən 33 641 nüsxə ədəbiyyat daxil oldu. Pandemiya şəraitində Milli Kitabxanada tammətnli elektron resursların yaradılması işi də qənaətbəxş olub. Yaranan maneələrə baxmayaraq Milli Kitabxanada robot skanerlər, portativ skanerlər və rəqəmsal fotoaparatlar vasitəsi ilə çəkilmiş və qrafik proqramlarda işlənmiş 88048 tammətnli (kitab, dissertasiya, dövri-mətbuat olmaqla) elektron resurs yaradıldı. Pandemiya ilə əlaqədar bilavasitə kitabxanada oxuculara xidmət dayandırıldığı üçün qısa zaman kəsiyində istifadəçilərə kitabxana-informasiya xidmətini virtual rejimdə təqdim etmək üçün xidmət miqyasını genişləndirərək, kitabxananın saytında yeni "Onlayn xidmətlər” pəncərəsi yaradıldı. Bu pəncərənin “Sənədlərin sifarişi və elektron çatdırılması” bölməsi vasitəsilə istifadəçilərə 246 098 resurs göndərilib. Kitabxananın (millikitabxana.az) saytına daxil olan istifadəçilərin sayı isə 7.500.523 nəfər olub. Pandemiya şəraitində Milli Kitabxananın fəaliyyəti kitabxananın elektron xidmətlərinin, elektron kataloq və elektron kitabxanasının daha da təkmilləşdirilməsinə və inkişaf etdirilməsinə əhəmiyyətli təkan verdi. Uzun illər Ana Kitabxanamız xalqımızın milli‐mənəvi dəyərlərini etibarlı şəkildə mühafizə edərək gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində əhəmiyyətli tədbirlər həyata keçirmiş, oxuculara kitabxana xidmətinin müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq yenidən qurulması məqsədilə yeni texnologiyaların tətbiqi işində öndə getmiş, milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğində və vətənə qayıdışı istiqamətində layihələrə imza atmışdır. Milli Kitabxananın son illərdə əldə etdiyi böyük nailiyyətləri yüksək qiymətləndirən Prezident İlham Əliyev demişdir: "Fəaliyyətə başladığı dövrdən etibarən Azərbaycan Milli Kitabxanası zəngin inkişaf yolu keçərək böyük əhəmiyyətə malik nəşrləri mühafizə edən mədəni sərvətlər xəzinəsinə çevrilmişdir. Ötən müddət ərzində o, cəmiyyətin intellektual‐mənəvi potensialının artırılmasında əvəzsiz rol oynamış, elm və mədəniyyət xadimlərinin bir neçə nəslinin formalaşmasına öz töhfəsini vermişdir".
Beləliklə, doğma Milli Kitabxanamız öz tarixi 100 illik fəaliyyəti dövründə Azərbaycan xalqının elm məbədgahına çevrilib.
-Sizi və çoxsaylı kollektivinizi əlamətdar gün münasibətilə təbrik edir, işlərinizdə uğurlar arzulayırıq.

Adiba Ismayilova: The National Library has become a temple of science of the Azerbaijani people during its 100-year operation – interview
23-05-2023
Today is the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan. The National Library was founded in 1922, and its official opening was on May 23, 1923. In 1939, the library was named after thinker, playwright and educator Mirza Fatali Akhundzade. Over the years, the scope of the library's activities has expanded, dozens of new departments have been created, and the number of literature in its fund has increased. On such a significant day, the employee of AZERTAC had a conversation with Adiba Ismayilova, deputy director for scientific affairs and library-information service of the National Library, Honored cultural worker, doctor of philosophy in history.
-Ms. Adiba, could you tell us about the idea of ​​creating the National Library, which has a hundred years of history…
-The idea of ​​creating a National Library that can be used by everyone in Azerbaijan was put forward by "Akinchi" newspaper in the 70s of the 19th century. Later, despite the fact that this issue was repeatedly raised in the national press, including "Irshad", "Kaspi", "Taraqi" newspapers, as well as in "Molla Nasreddin" magazine, the initiative to create a National Library was raised again at the state level during the Azerbaijan Democratic Republic. However, later this issue was postponed due to the sharp tension of the social and political environment in the republic, and the fall of the Democratic Republic did not allow this idea to be realized. It is known from the archive documents that the issue of establishing a central state library in Baku was discussed for the first time at the meeting No. 53 of the People's Commissariat of Education of the Republic of Azerbaijan dated November 13, 1920, and a corresponding decision was made to provide the library with a suitable building, equipment and book fund. In January 1922, the position of director of the Central Library was established by the Public Education Commissariat, and Museyib Ibrahim oglu Salimov was appointed to this position. The newly created library was placed in the building of the former Azerbaijan Higher Economic Council on Uzeyir Hajibeyli Street. At the initial stage, 5 thousand 212 copies of books collected from the libraries of the Imperial Technical Society's Baku branch and the libraries of the Baku Public Society formed the basis of the fund of the Central Library of Azerbaijan. One of the most important actions carried out by the library at that time was the drafting and approval by the Republican People's Commissariat of Education of the decree on the compulsory purchase of two copies of all books, magazines and newspapers published in the republic. This document, adopted at the state level, laid the foundation for the regular and planned addition of new literature to the book fund of the Central Library. Starting from 1923, mandatory copies began to enter the library. On the eve of the opening of the library, the total volume of the fund reached 20 thousand 441 copies. Since the foundation of the library, granting it the status of the Central State Library of Azerbaijan and its opening at the state level took place on May 23, 1923, this date is considered as the day of the establishment of the National Library.
- What were the innovations in the National Library after our country gained independence?
-The years of independence can be marked as the flourishing period of the National Library. It is during this period that the National Library has become a temple of science, which takes important measures in order to reliably protect the national and moral values ​​of our people and deliver them to future generations, a flagship for the implementation of new technologies in order to reconstruct the library service to readers in accordance with the requirements of the modern era, and a real cultural center. The Great Leader Heydar Aliyev always paid great attention to our culture, national and moral values, and this attention did not bypass our National Library, which keeps our national and moral values ​​alive and conveys them to future generations. In 1995-1997, the Great Leader, who came to this temple of science many times and brought a new atmosphere and positive changes to this library with each visit, did not accidentally say that "The library is a sacred place for the people, the nation, the society, spirituality, knowledge, is a source of intelligence". Heydar Aliyev, who valued the book so ingeniously, presented nearly 300 copies of the valuable book from his personal library to the National Library when he came to the library. Great Leader Heydar Aliyev visited the National Library 4 times during the second period of his leadership in Azerbaijan - 1995-1997. In accordance with Article 7 of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Library Work", the State Library named after M.F. Akhundzade was granted the status of "National Library" by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated April 15, 2004. This status greatly expanded the scope of the library's tasks and increased its role in the public life of the country.
-Which important projects have been implemented in recent years and how did these projects contribute to the improvement of library work in our country?
-Preparations for the creation of an electronic catalog in the National Library were completed with the application of the VIRTUA program developed by the US VTLS corporation for special libraries, and the presentation of the National Library's website and electronic catalog took place in May 2006. Since 2010, the work of digitization of the books in the library funds has been significantly accelerated, the books in the "Archive of Azerbaijani Literature" and "Rare Books and Library Museum" departments, which are most requested by readers, newspapers and magazines published in our republic at the end of the 19th and the beginning of the 20th century, have been digitized. an electronic version of almost 90 percent was prepared. One of the latest innovations presented by the National Library to readers and libraries was the creation of a remote virtual book ordering system. That is, every reader with access to the Internet could order any book by entering the "Virtual service" section on the website. In 2008, the Virtual Reading Room of the Electronic Dissertation Fund of the Russian State Library was opened in the Department of Organization and Use of the Electronic Dissertation Fund of the National Library. In the reading room, readers of the National Library of Azerbaijan had the opportunity to use the full electronic text of more than 1 million dissertations and abstracts stored in the dissertation and abstracts fund of the Russian State Library. The department also provided a virtual service to readers with a full-text electronic database of dissertations defended in Azerbaijan.
- Would you also talk about the international relations of the National Library...
-During the years of independence, the international relations of the National Library expanded significantly and began to be successfully represented in international library organizations. The National Library of Azerbaijan was one of the five founders of the Eurasian Library Assembly (UAE), which unites the national libraries of the Commonwealth of Independent States, and one of the founders of the only professional library organization in the former Soviet Union. In 2005, the National Library of Azerbaijan became a member of the Conference of European National Libraries (CENL), which is a very prestigious international library organization in the world. It was represented for the first time at the annual meeting of this prestigious organization held in Luxembourg and became a member of that organization with the unanimous decision of 43 countries. In August 2009, the National Library of Azerbaijan became a member of the International Federation of Library Organizations and Associations (IFLA) and for the first time participated in the annual meeting of IFLA in Washington, the capital of the United States of America. At that time, IFLA's president presented IFLA's membership certificate to Azerbaijan National Library. At the same time, the National Library of Azerbaijan is a member of the Union of National Libraries and Archive Organizations of the Economic Cooperation Organization (ECO) member countries and the Board of Directors of National Libraries of Turkic-speaking Countries and actively participates in the projects of these international organizations. Today, the international relations of the National Library of Azerbaijan are successfully developing in the direction of bilateral mutual cooperation with world libraries. Today, our National Library has signed memoranda of mutual cooperation with rich libraries of 47 countries of the world and actively exchanges books, information, and experience with these libraries, and at the same time, through international book exchange with national and university libraries of more than 80 countries of the world, books and other exchanges publications. The "State Program for the Development of the Library-Information Field in the Republic of Azerbaijan in 2008-2013", which constitutes an important stage in the development and reconstruction of the library-information field in the Republic of Azerbaijan, is a major step in the reconstruction of the activities of libraries, including the National Library, at the level of today's requirements, library-bibliography played an important role in the automation of processes, improvement and electronicization of library-bibliography services to readers. The successful implementation of this State Program led to the National Library of Azerbaijan becoming one of the pioneers among the national libraries of the leading countries of the world and rising to the level of the most modern library of the South Caucasus.
- Which works have been done to adapt the National Library to European standards?
-Since 2014, the works of installing modern-type mobile bookshelves in the collections of the National Library have been started. Mobile bookshelves, which do not let in dust, moisture, light and serve to protect valuable books from sunlight and other external influences, at the same time, help to double the possibilities of placing new books. In recent years, lighting, ventilation and humidity control equipment according to European standards have been installed in the Library, and a gas-powered automated fire alarm and fire extinguisher system has been installed and put into use. Placing the fund on special, mobile bookshelves both improves the service to the reader and serves to protect valuable book collections. At present, the library's national archive fund of Azerbaijani literature, fund of Azerbaijani literature, fund of sheet music manuscripts of Azerbaijani composers and all other documents have been transferred to high-quality modern type mobile bookshelves, and this work is expected to be completely completed by the end of this year. In July 2016, on the basis of the joint project of the Ministry of Culture and the National Library, in order to create uninterrupted and free reading opportunities for the residents of the capital and the guests of our city, the National Library operates under the motto "I read, you can read" 24 hours a day, every day of the week. "Open Library" was created. The books donated to the library by individual readers, writers, poets, prominent figures of science and culture are displayed in the open library and conditions are created for their reading. In 2020-2021, 33,641 copies of literature from various sources entered the fund of the National Library. The work of creating full-text electronic resources in the National Library in the conditions of the pandemic was also satisfactory. Despite the obstacles, 88,048 full-text electronic resources (including books, dissertations, periodicals) were created in the National Library, which were captured by robotic scanners, portable scanners and digital cameras and processed in graphic programs. Due to the suspension of services to readers in the library directly due to the pandemic, a new "Online services" window was created on the library's website, expanding the scope of services to provide users with library-information services in a virtual mode in a short period of time. 246 098 the resource has been sent. The number of users accessing the website of the library (millikitabkhana.az) was 7,500,523 people. The activity of the National Library in the conditions of the pandemic gave a significant impetus to the further improvement and development of the library's electronic services, electronic catalog and electronic library. For many years, our Mother Library has served our people has taken important measures in the direction of reliably protecting national-moral values ​​and passing them on to future generations, has taken the lead in the application of new technologies in order to reconstruct the library service to readers in accordance with the requirements of the modern era, and has signed projects in the direction of promoting our national-moral values ​​and returning to the homeland. Appreciating the great achievements of the National Library in recent years, President Ilham Aliyev said: "Since the beginning of its operation, the National Library of Azerbaijan has gone through a rich development path and turned into a treasure of cultural resources protecting important publications. During the past period, it has been invaluable in increasing the intellectual and spiritual potential of the society. played a role, contributed to the formation of several generations of science and culture figures".
Thus, during its 100-year history, our native National Library has become a temple of science of the Azerbaijani people.
- We congratulate you and your numerous team on the occasion of a remarkable day and wish you success in your work.