Ədibə İsmayılova: Milli Kitabxana 100 illik fəaliyyəti dövründə Azərbaycan xalqının elm məbədgahına çevrilib - müsahibə
23-05-2023
Bu gün Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyi tamam olur. Milli Kitabxana 1922-ci ildə yaradılıb, rəsmi açılışı isə 1923-cü ilin may ayının 23-də olub. 1939-cu ildə kitabxanaya mütəfəkkir, dramaturq və maarifçi Mirzə Fətəli Axundzadənin adı verilib. İllər keçdikcə kitabxananın fəaliyyət dairəsi genişlənərək, onlarca yeni şöbə yaranıb, fondunda olan ədəbiyyat sayı artıb. Belə bir əlamətdar gündə AZƏRTAC-ın əməkdaşı Milli Kitabxananın Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, Əməkdar mədəniyyət işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova ilə həmsöhbət olub.
-Ədibə xanım, yüz illik tarixi olan Milli Kitabxananın yaradılması ideyası haqqında məlumat verərdiniz...
-Azərbaycanda hamının istifadə edə biləcəyi Milli Kitabxananın yaradılması fikri hələ XIX əsrin 70‐ci illərində “Əkinçi” qəzeti tərəfindən irəli sürülüb. Sonralar ölkə mətbuatında, o cümlədən “İrşad”, “Kaspi”, “Tərəqqi” qəzetləri, həmçinin “Molla Nəsrəddin” jurnalında bu məsələnin dəfələrlə gündəmə gətirilməsinə baxmayaraq, Milli Kitabxananın yaradılması təşəbbüsü dövlət səviyyəsində Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyəti dövründə yenidən qaldırıldı. Lakin sonralar respublikada ictimai‐siyasi mühitin kəskin surətdə gərginləşməsi ilə əlaqədar bu məsələ təxirə salındı və Demokratik Respublikanın süqutu bu ideyanın həyata keçməsinə imkan vermədi. Arxiv sənədlərindən məlum olur ki, Bakıda mərkəzi dövlət kitabxanasının yaradılması məsələsi ilk dəfə Azərbaycan Respublikası Xalq Maarif Komissarlığının 13 noyabr 1920‐ci il tarixli 53 saylı iclasında müzakirə edilmiş, kitabxananın yararlı bina, avadanlıq və kitab fondu ilə təmin edilməsi haqqında müvafiq qərar qəbul edilib. 1922‐ci ilin yanvar ayında Xalq Maarif Komissarlığı tərəfindən Mərkəzi kitabxananın direktor vəzifəsi təsis edilir və bu vəzifəyə Müseyib İbrahim oğlu Səlimov təyin edilir. Yeni yaranan kitabxana indiki Üzeyir Hacıbəyli küçəsindəki keçmiş Azərbaycan Ali İqtisad Şurasının binasında yerləşdirildi. Azərbaycanın Mərkəzi Kitabxanasının fondunun əsasını ilkin mərhələdə İmperator Texniki Cəmiyyətinin Bakı şöbəsinin və Bakı İctimai Cəmiyyətinin kitabxanalarının fondlarından toplanmış 5 min 212 nüsxə kitab təşkil etmişdir. O dövrdə kitabxana tərəfindən həyata keçirilən ən mühüm tədbirlərdən biri respublikada nəşr edilən bütün kitab, jurnal və qəzetlərin iki məcburi nüsxəsinin alınması haqqında dekretin hazırlanıb Respublika Xalq Maarif Komissarlığı tərəfindən təsdiqlənməsi idi. Dövlət səviyyəsində qəbul edilmiş bu sənəd Mərkəzi Kitabxananın kitab fondunun müntəzəm və planlı surətdə yeni ədəbiyyatla komplektləşdirilməsinin əsasını qoydu. 1923‐cü ildən başlayaraq kitabxanaya məcburi nüsxələr daxil olmağa başladı. Kitabxananın açılışı ərəfəsində fondun ümumi həcmi 20 min 441 nüsxəyə çatmışdı. Kitabxananın təsis edilməsi, ona Azərbaycan Mərkəzi Dövlət Kitabxanası statusunun verilməsi və dövlət səviyyəsində açılışı 23 may 1923‐cü ildə olduğundan bu tarix Milli Kitabxananın yaranması günü kimi qəbul edilir.
-Ölkəmiz müstəqillik əldə etdikdən sonra Milli Kitabxananın fəaliyyətində hansı yeniliklər olub?
Müstəqillik illərini Milli Kitabxananın fəaliyyətinin çiçəklənməsi dövrü kimi qeyd etmək olar. Məhz bu dövrdə Milli Kitabxana xalqımızın milli‐mənəvi dəyərlərinin etibarlı şəkildə mühafizə olunaraq gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində əhəmiyyətli tədbirlər həyata keçirən elm məbədinə, oxuculara kitabxana xidmətinin müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq yenidən qurulması məqsədilə yeni texnologiyaların tətbiqi işində öndə gedən flaqmana, əsl mədəniyyət mərkəzinə çevrilib. Ulu Öndər Heydər Əliyev mədəniyyətimizə, milli-mənəvi dəyərlərimizə həmişə böyük qayğı ilə yanaşmışdır və bu diqqət milli-mənəvi dəyərlərimizi yaşadaraq gələcək nəsillərə çatdıran Milli Kitabxanamızdan da yan keçməyib. 1995-1997-ci illərdə dəfələrlə bu elm məbədinə gələn və hər gəlişi ilə bu kitabxanaya yeni bir ab-hava, müsbət dəyişikliklər gətirən Ulu Öndər təsadüfi olaraq demirdi ki, “Kitabxana xalq, millət üçün, cəmiyyət üçün müqəddəs bir yer, mənəviyyat, bilik, zəka mənbəyidir”. Kitaba belə dahiyanə dəyər verən Heydər Əliyev kitabxanaya gələrkən öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın qiymətli kitabı Milli Kitabxanaya hədiyyə edib. Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərliyinin ikinci dövründə -1995-1997-ci illərdə 4 dəfə Milli Kitabxanada olub. “Kitabxana işi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 7-ci maddəsinə müvafiq olaraq M.F.Axundzadə adına Dövlət Kitabxanasına Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 15 aprel 2004‐cü il tarixli qərarı ilə “Milli Kitabxana” statusu verilib. Bu status kitabxananın qarşısına qoyulmuş vəzifələrin əhatəsini xeyli genişləndirmiş, ölkənin ictimai həyatında rolunu artırıb.
-Son illər hansı mühüm layihələr reallaşdırılıb və bu layihələr ölkəmizdə kitabxana işinin təkmilləşdirilməsinə nə kimi töhfə verib?
- ABŞ‐ın VTLS korporasiyasının məxsusi kitabxanalar üçün işləyib hazırladığı VİRTUA proqramının tətbiqi ilə Milli Kitabxanada elektron kataloqun yaradılmasına hazırlıq işləri başa çatıb, 2006‐cı ilin mayında Milli Kitabxananın veb‐saytının və elektron kataloqunun təqdimatı olub. 2010‐cu ildən Kitabxana fondlarında olan kitabların rəqəmsallaşdırılması işi xeyli sürətlənmiş, “Azərbaycan ədəbiyyatının arxivi” və “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi” şöbələrində olan və oxucular tərəfindən ən çox tələb olunan kitabların, XIX əsrin sonunda və XX əsrin əvvəllərində respublikamızda dərc olunan qəzet və jurnalların demək olar ki, 90 faizinin elektron versiyası hazırlanmışdı. Milli Kitabxananın oxuculara və kitabxanalara təqdim etdiyi son yeniliklərdən biri də məsafədən virtual kitab sifarişi sisteminin yaradılması oldu. Yəni İnternetə çıxışı olan hər bir oxucu saytdakı “Virtual xidmət” bölməsinə daxil olaraq istənilən kitabı sifariş edə bilirdi. 2008‐ci ildə Milli Kitabxananın Elektron dissertasiya fondunun təşkili və ondan istifadə şöbəsində Rusiya Dövlət Kitabxanasının Elektron dissertasiya fondunun Virtual oxu zalı açıldı. Oxu zalında Azərbaycan Milli Kitabxanasının oxucuları Rusiya Dövlət Kitabxanasının dissertasiya və avtoreferatlar fondunda mühafizə olunan 1 milyondan artıq dissertasiya və avtoreferatın tam elektron mətnindən istifadə etmək imkanı əldə etdilər. Şöbə Azərbaycanda müdafiə olunmuş dissertasiyaların tam mətnli elektron məlumat bazası ilə də oxuculara virtual xidmət göstərirdi.
-Milli Kitabxananın beynəlxalq əlaqələrindən də danışardınız...
- Müstəqillik illərində Milli Kitabxananın beynəlxalq əlaqələri də əhəmiyyətli dərəcədə genişlənib və beynəlxalq kitabxana təşkilatlarında uğurla təmsil olunmağa başlayıb. Azərbaycan Milli Kitabxanası Müstəqil Dövlətlər Birliyinin milli kitabxanalarını özündə birləşdirən Avrasiya Kitabxanalar Assambleyasının (BAE) beş təsisçisindən biri olaraq, keçmiş Sovetlər birliyi məkanında yeganə professional kitabxana təşkilatının yaradıcılarından biri kimi çıxış etdi. 2005-ci ildə Azərbaycan Milli Kitabxanası dünyada çox nüfuzlu beynəlxalq kitabxana təşkilatı olan Avropa Milli Kitabxanaları Konfransı (CENL) təşkilatına üzvlüyə qəbul olundu. Bu nüfuzlu təşkilatın Lüksemburqda keçirilən illik iclasında ilk dəfə təmsil edildi və 43 ölkənin yekdil qərarı ilə həmin təşkilata üzv oldu. 2009-cu ilin avqustunda Azərbaycan Milli Kitabxanası Beynəlxalq Kitabxana Təşkilatları və Assosiasiyaları Federasiyasına (İFLA) üzvlüyə qəbul edildi və ilk dəfə həmin ilin avqustunda İFLA-nın Amerika Birləşmiş Ştatlarının paytaxtı Vaşinqton şəhərində keçirilən illik iclasında iştirak etdi. Bu zaman İFLA-nın prezidenti tərəfindən Azərbaycan Milli Kitabxanasına İFLA-nın üzvlüyü sertifikatı təqdim edildi. Eyni zamanda, Azərbaycan Milli Kitabxanası İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv ölkələrin Milli Kitabxanaları və Arxiv təşkilatları Birliyinin və Türkdilli Ölkələrin Milli Kitabxanaları Direktorları Şurasının da üzvüdür və bu beynəlxalq təşkilatların layihələrində fəal iştirak edir. Azərbaycan Milli Kitabxanasının beynəlxalq əlaqələri bu gün dünya kitabxanaları ilə ikitərəfli qarşılıqlı əməkdaşlıq istiqamətində də uğurla inkişaf etməkdədir. Bu gün Milli Kitabxanamız dünyanın 47 ölkəsinin zəngin kitabxanaları ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında memorandumlar imzalamışdır və bu kitabxanalarla fəal kitab, informasiya, təcrübə mübadiləsini həyata keçirir, eyni zamanda, dünyanın 80-dən artıq ölkəsinin milli və universitet kitabxanaları ilə beynəlxalq kitab mübadiləsi yolu ilə kitab və digər nəşrlərin mübadiləsini həyata keçirir. Azərbaycan Respublikasında Kitabxana-informasiya sahəsinin inkişafında və yenidən qurulmasında mühüm mərhələ təşkil edən “Azərbaycan Respublikasında kitabxana-informasiya sahəsinin 2008-2013-cü illərdə inkişafı üzrə Dövlət Proqramı” bütövlükdə ölkəmizdə kitabxanaların, o cümlədən Milli Kitabxananın fəaliyyətinin günün tələbləri səviyyəsində yenidən qurulmasında, kitabxana-biblioqrafiya proseslərinin avtomatlaşdırılmasında, oxuculara kitabxana-biblioqrafiya xidmətlərinin təkmilləşdirilməsində və elektronlaşdırılmasında əhəmiyyətli rol oynadı. Bu Dövlət Proqramının uğurla yerinə yetirilməsi Azərbaycan Milli Kitabxanasının aparıcı dünya ölkələrinin milli kitabxanaları sırasında öncül yerlərdən birinə çıxmasına və Cənubi Qafqazın ən modern kitabxanası səviyyəsinə yüksəlməsinə səbəb oldu.
-Milli Kitabxananın Avropa standartlarına uyğunlaşdırılması istiqamətində hansı işlər görülüb?
-2014-cü ildən Milli Kitabxananın kolleksiyalarında müasir tipli mobil kitab rəflərinin quraşdırılması işlərinə başlanıldı. Tozu, rütubəti, işığı buraxmayan və qiymətli kitabların günəş işığından və digər kənar təsirlərdən qorunmasına xidmət edən mobil kitab rəfləri, eyni zamanda, yeni kitabların yerləşdirilməsi imkanlarının da iki dəfə artırılmasına kömək edir. Son illərdə Kitabxanada Avropa standartlarına uyğun işıqlandırma, havalandırma və rütubət rejimini tənzimləyən avadanlıqlar quraşdırılıb, qazla işləyən avtomatlaşdırılmış yanğınxəbərverici və yanğınsöndürücü sistem quraşdırılaraq istifadəyə verilib. Fondun xüsusi, mobil kitab rəflərində yerləşdirilməsi həm oxucuya xidmət işini yaxşılaşdırır, həm də qiymətli kitab kolleksiyalarının etibarlı mühafizəsinə xidmət edir. Hazırda kitabxananın Azərbaycan ədəbiyyatının milli arxiv fondu, Azərbaycan ədəbiyyatı fondu, Azərbaycan bəstəkarlarının not əlyazmaları fondu və bütün digər sənədlər yüksəkkeyfiyyətli müasir tipli mobil kitab rəflərinə köçürülüb və bu ilin sonunadək bu işin tamamilə başa çatdırılması nəzərdə tutulur. 2016-cı ilin iyul ayında Mədəniyyət Nazirliyinin və Milli Kitabxananın birgə layihəsi əsasında paytaxt sakinləri və şəhərimizin qonaqları üçün fasiləsiz və sərbəst mütaliə imkanlarının yaradılması məqsədilə, Milli Kitabxananın nəzdində həftənin bütün günləri, 24 saat xidmət göstərən “Mən oxudum, sən də oxu” devizi altında işləyən “Açıq Kitabxana” yaradıldı. Açıq kitabxanada ayrı-ayrı oxucular, yazıçılar, şairlər, görkəmli elm və mədəniyyət xadimləri tərəfindən kitabxanaya hədiyyə edilən kitablar nümayiş olunur və onların mütaliəsinə şərait yaradılır. 2020-2021-ci illərdə Milli kitabxananın fonduna müxtəlif mənbələrdən 33 641 nüsxə ədəbiyyat daxil oldu. Pandemiya şəraitində Milli Kitabxanada tammətnli elektron resursların yaradılması işi də qənaətbəxş olub. Yaranan maneələrə baxmayaraq Milli Kitabxanada robot skanerlər, portativ skanerlər və rəqəmsal fotoaparatlar vasitəsi ilə çəkilmiş və qrafik proqramlarda işlənmiş 88048 tammətnli (kitab, dissertasiya, dövri-mətbuat olmaqla) elektron resurs yaradıldı. Pandemiya ilə əlaqədar bilavasitə kitabxanada oxuculara xidmət dayandırıldığı üçün qısa zaman kəsiyində istifadəçilərə kitabxana-informasiya xidmətini virtual rejimdə təqdim etmək üçün xidmət miqyasını genişləndirərək, kitabxananın saytında yeni "Onlayn xidmətlər” pəncərəsi yaradıldı. Bu pəncərənin “Sənədlərin sifarişi və elektron çatdırılması” bölməsi vasitəsilə istifadəçilərə 246 098 resurs göndərilib. Kitabxananın (millikitabxana.az) saytına daxil olan istifadəçilərin sayı isə 7.500.523 nəfər olub. Pandemiya şəraitində Milli Kitabxananın fəaliyyəti kitabxananın elektron xidmətlərinin, elektron kataloq və elektron kitabxanasının daha da təkmilləşdirilməsinə və inkişaf etdirilməsinə əhəmiyyətli təkan verdi. Uzun illər Ana Kitabxanamız xalqımızın milli‐mənəvi dəyərlərini etibarlı şəkildə mühafizə edərək gələcək nəsillərə çatdırılması istiqamətində əhəmiyyətli tədbirlər həyata keçirmiş, oxuculara kitabxana xidmətinin müasir dövrün tələblərinə uyğun olaraq yenidən qurulması məqsədilə yeni texnologiyaların tətbiqi işində öndə getmiş, milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliğində və vətənə qayıdışı istiqamətində layihələrə imza atmışdır. Milli Kitabxananın son illərdə əldə etdiyi böyük nailiyyətləri yüksək qiymətləndirən Prezident İlham Əliyev demişdir: "Fəaliyyətə başladığı dövrdən etibarən Azərbaycan Milli Kitabxanası zəngin inkişaf yolu keçərək böyük əhəmiyyətə malik nəşrləri mühafizə edən mədəni sərvətlər xəzinəsinə çevrilmişdir. Ötən müddət ərzində o, cəmiyyətin intellektual‐mənəvi potensialının artırılmasında əvəzsiz rol oynamış, elm və mədəniyyət xadimlərinin bir neçə nəslinin formalaşmasına öz töhfəsini vermişdir".
Beləliklə, doğma Milli Kitabxanamız öz tarixi 100 illik fəaliyyəti dövründə Azərbaycan xalqının elm məbədgahına çevrilib.
-Sizi və çoxsaylı kollektivinizi əlamətdar gün münasibətilə təbrik edir, işlərinizdə uğurlar arzulayırıq.

Сегодня исполняется 100 лет Национальной библиотеке Азербайджана. Национальная библиотека была основана в 1922 году, а официальное открытие состоялось 23 мая 1923 года. В 1939 году библиотеке было присвоено имя мыслителя, драматурга и просветителя Мирзы Фатали Ахундзаде. С годами сфера деятельности библиотеки расширилась, были созданы десятки новых отделов, увеличилось количество литературы в ее фонде. В этот знаменательный день сотрудник АЗЕРТАДЖ побеседовал с заместителем директора Национальной библиотеки по научной работе и библиотечно-информационной службе, Заслуженным работником культуры, доктором философии по истории Адибой Исмаиловой.
- Адиба ханым, расскажите об идее создания Национальной библиотеки с богатой столетней историей...
- Идея создания в Азербайджане общедоступной национальной библиотеки была выдвинута еще в 70-х годах XIX века газетой «Экинчи». Впоследствии, несмотря на повторные обсуждения в газетах "İrşad", "Kaspi", "Tərəqqi" и журнале «Molla Nəsrəddin», инициатива создания Национальной Библиотеки была возобновлена на государственном уровне в период Азербайджанской Демократической Республики. Однако из-за острой общественно-политической обстановки и падения Демократической Республики эта инициатива была отложена. Из архивных документов известно, что впервые вопрос о создании центральной государственной библиотеки в Баку обсуждался на 53‐м заседании Народного Комиссариата просвещения Азербайджанской Республики 13 ноября 1920 года, было принято соответствующее решение об обеспечении библиотеки зданиям, оборудованием и книжным фондом. В январе 1922 года Народным комиссариатом просвещения была создана должность директора Центральной библиотеки, на которую был назначен Мусейиб Ибрагим оглы Салимов. Новая библиотека была размещена в здании бывшего Высшего Экономического Совета Азербайджана на улице Узеир Гаджибейли. Основу фонда Центральной библиотеки Азербайджана на начальном этапе составили 5212 экземпляров книг, собранных из фондов Бакинского отделения Императорского технического общества и библиотек Бакинского общественного собрания. Одной из важнейших мер, предпринятых библиотекой в то время, был Декрет о приобретении двух обязательных экземпляров всех книг, журналов и газет, издаваемых в республике, и их утверждение Народным комиссариатом просвещения Республики. Этот документ, принятый на государственном уровне, положил начало регулярному и планомерному пополнению книжного фонда Центральной библиотеки новой литературой. Начиная с 1923 года в библиотеку стали поступать обязательные экземпляры. Накануне открытия библиотеки общий объем фонда достиг 20 тысяч 441 экземпляра. Поскольку учреждение библиотеки, присвоение ей статуса Азербайджанской Центральной государственной библиотеки и ее открытие на государственном уровне состоялось 23 мая 1923 года, эта дата считается днем создания Национальной библиотеки.
- Какие новшества произошли в деятельности Национальной библиотеки после обретения нашей страной независимости?
Период независимости можно назвать периодом расцвета деятельности Национальной библиотеки. Именно в этот период Национальная библиотека превратилась в храм науки, осуществляющий важные мероприятия по охране национально-духовных ценностей нашего народа и доведению их до будущих поколений, стала флагманом, настоящим культурным центром, ведущим в деле внедрения новых технологий с целью реконструкции библиотечного обслуживания читателей в соответствии с требованиями современности. Великий лидер Гейдар Алиев всегда с большой заботой относился к нашей культуре, национально-духовным ценностям, и это внимание не обошло стороной и национальную библиотеку, которая сохраняет национально-духовные ценности и передает их будущим поколениям. Неоднократно, посещая этот храм науки в 1995-1997 годах и с каждым приходом, привнося в библиотеку новую атмосферу, позитивные изменения, Великий лидер не случайно говорил, что «Библиотека – священное место для народа, нации, общества, источник духовности, знаний, интеллекта». Гейдар Алиев, придававший такое значение книге, подарил Национальной библиотеке около 300 ценных книг из своей личной библиотеки. Великий лидер Гейдар Алиев посетил Национальную библиотеку 4 раза во время своего второго президентского срока - в 1995-1997 годах. В соответствии со статьей 7-го Закона Азербайджанской Республики «О библиотечном деле», указом Кабинета Министров Республики Азербайджан от 15 апреля 2004 года Государственной библиотеке имени М. Ф. Ахундзаде был присвоен статус «Национальная библиотека». Этот статус значительно расширил обязанности библиотеки, усилил ее роль в общественной жизни страны.
- Какие важные проекты были реализованы за последние годы, и какой вклад эти проекты внесли в совершенствование библиотечного дела в нашей стране?
‐С внедрением программы VIRTUA, разработанной корпорацией VTLS США для частных библиотек, в Национальной библиотеке была завершена подготовка к созданию электронного каталога, в мае 2006 года были презентованы веб‐сайт и электронный каталог Национальной библиотеки.
С 2010 года работа по оцифровке книжных фондов библиотеки значительно ускорилась. Были подготовлены электронные версии почти 90% книг, наиболее востребованных читателями, находящихся в разделах «Архив азербайджанской литературы» и "Музей редких книг и библиотек", а также газет и журналов, изданных в республике в конце XIX и в начале XX веков. Одним из последних нововведений, предоставленных Национальной библиотекой для читателей и библиотек, является создание системы виртуального заказа книг с удаленного доступа. То есть каждый читатель с доступом в Интернет мог заказать желаемую книгу, войдя в раздел «Виртуальный заказ» на сайте. В 2008 году в отделе организации и использования электронного диссертационного фонда Национальной библиотеки был открыт виртуальный читальный зал электронного диссертационного фонда Российской государственной библиотеки. В читальном зале читатели Национальной библиотеки имели доступ к полному электронному тексту более миллиона диссертаций и авторефератов, хранящихся в фонде диссертаций и авторефератов Российской Государственной библиотеки. Отдел также предоставлял виртуальные услуги читателям с полнотекстовым электронным информационным базом защищенных диссертаций в Азербайджане.
- Расскажите о международных связях Национальной библиотеки...
- В период независимости национальная библиотека Азербайджана значительно расширила свои международные связи и успешно представляется в международных библиотечных организациях. Национальная библиотека Азербайджана, являясь одним из пяти учредителей Евразийской библиотечной ассамблеи, объединяющей национальные библиотеки Содружества Независимых Государств, выступила одним из создателей единственной профессиональной библиотечной организации на пространстве бывшего Советского Союза. В 2005 году Азербайджанская национальная библиотека стала членом Конференции национальных библиотек Европы (CENL), одной из самых влиятельных международных библиотечных организаций. На ежегодном собрании этой престижной организации в Люксембурге она впервые была представлена и стала членом этой организации с единогласным решением 43 стран. В августе 2009 года Азербайджанская национальная библиотека стала членом Федерации международных библиотечных организаций и ассоциаций (IFLA) и впервые приняла участие в ежегодном собрании IFLA в столице Соединенных Штатов, городе Вашингтон. В это время президентом ИФЛА Национальной библиотеке Азербайджана был вручен сертификат членства в ИФЛА. В то же время Национальная библиотека Азербайджана является членом объединения национальных библиотек и архивных организаций стран-членов Организации экономического сотрудничества (ОЭСР) и Совета директоров национальных библиотек тюркоязычных стран и принимает активное участие в проектах этих международных организаций. Международные связи Национальной библиотеки Азербайджана сегодня успешно развиваются и в направлении двустороннего взаимодействия с библиотеками мира. Сегодня наша национальная библиотека подписала меморандумы о взаимном сотрудничестве с богатыми библиотеками 47 стран мира и осуществляет активный обмен книгами, информацией, опытом с этими библиотеками, а также осуществляет обмен книгами и другими изданиями с национальными и университетскими библиотеками более 80 стран мира. «Государственная программа по развитию библиотечно-информационной сферы в Азербайджанской Республике на 2008-2013 годы», является важным этапом в развитии и реорганизации библиотечно-информационной сферы в Азербайджанской Республике, в целом способствует перестройке деятельности библиотек в нашей стране, в том числе Национальной библиотеки, на уровне требований дня, автоматизации библиотечно-библиографических процессов. Выполнение программы успешно привело к тому, что Национальная библиотека Азербайджана стала одним из ведущих национальных библиотек в мире и достигла уровня самой современной библиотеки на Южном Кавказе.
- Какие работы были проделаны по приведению Национальной библиотеки в соответствие с европейскими стандартами?
- С 2014 года началась установка современных мобильных книжных стеллажей в коллекциях Национальной библиотеки. Мобильные книжные стеллажи, которые защищают книги от пыли, влаги, позволяют удвоить возможности размещения новых книг. В последние годы в библиотеке были установлены оборудования, соответствующие европейским стандартам, для регулирования освещения, вентиляции и влажности, а также установлены газовые автоматические системы пожарной сигнализации и тушения. Размещение фонда в специальных мобильных книжных стеллажах не только улучшает обслуживание читателей, но и обеспечивает надежную сохранность коллекции ценных книг. В настоящее время фонды Национальной библиотеки Азербайджана, включая национальный архивный фонд, фонд азербайджанской литературы, рукописи азербайджанских композиторов и другие документы, были переведены в современные мобильные книжные стеллажи, и завершение этой работы планируется к концу текущего года. В июле 2016 года в рамках совместного проекта Министерства культуры и Национальной библиотеки была создана «Открытая библиотека», работающая без перерыва и предлагающая беспрепятственные возможности для чтения для жителей столицы и гостей нашего города под девизом «Я прочел, прочти и ты2. В открытой библиотеке представлены книги, подаренные библиотеке отдельными читателями, писателями, поэтами, выдающимися деятелями науки и культуры, и созданы условия для их ознакомления. В настоящее время Национальный архивный фонд Азербайджанской литературы, фонд Азербайджанской литературы, фонд нотных рукописей азербайджанских композиторов и все другие документы библиотеки переведены на высококачественные мобильные книжные полки современного типа, и завершение этой работы планируется к концу текущего года. В июле 2016 года в рамках совместного проекта Министерства культуры и Национальной библиотеки была создана «Открытая библиотека», работающая без перерыва и предлагающая беспрепятственные возможности для чтения для жителей столицы и гостей нашего города под девизом «Я прочел, прочти и ты». В Открытой библиотеке представлены книги, подаренные различными читателями, писателями, поэтами, выдающимися деятелями науки и культуры, и созданы условия для их чтения. В период 2020-2021 годов в фонд Национальной библиотеки было добавлено 33 641 экземпляр литературы из различных источников. В условиях пандемии была успешно осуществлена работа по созданию полноценных электронных ресурсов в Национальной библиотеке. Несмотря на возникающие преграды, в библиотеке были созданы 88 048 электронных ресурсов (книги, диссертации, периодические издания), снятых с помощью роботизированных сканеров, портативных сканеров и цифровых фотоаппаратов и обработанных с помощью графических программ. Из-за приостановки обслуживания пользователей в библиотеке в связи с пандемией, было расширено предоставление библиотечных информационных услуг в виртуальном режиме путем создания нового раздела "Онлайн-услуги" на сайте библиотеки. Через раздел "Заказ и электронная доставка документов" пользователи получили доступ к 246 098 ресурсам. Количество посетителей, посетивших сайт библиотеки (millikitabxana.az), составило 7 500 523 человека. В условиях пандемии деятельность Национальной библиотеки придала большое значение совершенствованию и развитию электронных услуг библиотеки, электронного каталога и электронной библиотеки. На протяжении многих лет наша главная библиотека внедряла новые технологии для обновления услуг библиотеки в соответствии с требованиями современной эпохи, организовывала значительные мероприятия по сохранению и передаче национальных и духовных ценностей наследующим поколениям. Президент Ильхам Алиев высоко оценил великие достижения Национальной библиотеки за последние годы, сказав: Президент Ильхам Алиев высоко оценил значительные достижения, которые Национальная библиотека Азербайджана получила за последние годы, сказав: "С момента своего основания Азербайджанская Национальная библиотека прошла путь впечатляющего развития и превратилась в сокровищницу культурных ценностей, сохраняющую богатое наследие. В течение последнего периода она сыграла незаменимую роль в повышении интеллектуального и духовного потенциала общества, внося свой вклад в формирование нескольких поколений ученых и деятелей в области науки и культуры".