Milli Kitabxanada “Xalq artisti Əhməd Bakıxanov – 130” adlı tədbir keçirilib
Dekabrın 20-də Milli Kitabxanada Azərbaycanın Xalq artisti, görkəmli tarzən Əhməd Bakıxanovun anadan olmasının 130 illik yubileyi ilə əlaqədar tədbir keçirilib. Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb, bildirib ki, bu il Azərbaycan musiqi mədəniyyətinin görkəmli nümayəndəsi, ustad tarzən və mahir pedaqoq, Xalq artisti Əhməd Bakıxanovun anadan olmasının 130 ili tamam olur və oktyabrın 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev “Əhməd Bakıxanovun 130 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. Bununla əlaqədar olaraq Mədəniyyət Nazirliyinin təsdiq edilmiş tədbirlər planına müvafiq şəkildə Azərbaycan Milli Kitabxanasının bu tədbiri təşkil etdiyini qeyd edən direktor geniş və çoxşaxəli yaradıcılığı ilə Azərbaycanın musiqi sənəti xəzinəsinə dəyərli töhfələr vermiş, ifa etdiyi muğamlar, eləcə də bəstələdiyi mahnı, rəng və təsniflər parlaq sənət nümunələri kimi musiqimizin qızıl fondunda özünəməxsus layiqli yer tutan Əhməd Bakıxanovun görkəmli tar ifaçılarımızın, virtuoz ifaçıların bütöv bir nəslinin məhz Əhməd Bakıxanovun yetirmələri olduğunu bildirib, 1930-cu illərdən Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında, daha sonra Azərbaycan Dövlət Musiqi Məktəbində muğamdan dərs deyən, Azərbaycan radiosunun nəzdində Xalq çalğı alətləri ansamblının təşkilatçısı və rəhbəri olan Əhməd müəllimin milli musiqi mədəniyyətimiz tarixindəki böyük rolundan danışıb.
Xalq artisti Ramiz Quliyev Milli Kitabxanada, bu müqəddəs ocaqda dahi sənətkarın yubiley tədbirinin təşkilinə və dəvətə görə kitabxana rəhbərliyinə təşəkkür edib, söyləyib ki, milli musiqi alətlərindən ən gözəli olan tarın əvəzsiz ustadı Əhməd Bakıxanovun bizə miras qoyduğu irsi, tarixi unutmaq olmaz. O, bildirib ki, tarın sütunlarından biri Sadıqcan, digərləri Qurban Pirimov və Mirzə Mansurov, biri isə Əhməd Bakıxanov olub. Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında yaradılmış ansamla 1964-cü ildə işə qəbul olunduğunu və müsabiqə zamanı olan hadisəni xatırlayan və Əhməd Bakıxanovun təşkilatçısı və uzun illər ərzində rəhbəri olduğu Xalq çalğı alətləri ansamblının hazırda da onun adını daşıdığını bildirən Xalq artsiti Əhməd müəllimin yubileyinin yüksək səviyyədə dövlətimiz tərəfindən qeyd edilməsini böyük hadisə adlandırıb, onun bütün varlığı ilə Azərbaycan mədəniyyətinə xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb.
Xalq artisti Zamiq Əliyev tar haqqında danışarkən ilk olaraq ölməz şairimiz Mikayıl Müşfiqin “Oxu, tar, oxu tar! Səni kim unudar?” misraları ilə sözə başladığını söyləyib, dahi sənətkarın yaratdığı ansamlı gənclik illərində daim izlədiyini, ondan müşayiəti, ahəngləri öyrəndiyini bildirib. Qeyd edib ki, Əhməd Bakıxanov və digər görkəmli tarzənlərimizdən gələn ənənəni davam etdirmək, tarın texnikasını dərindən öyrənmək, onu qorumaq, tarzən ordusu yetişdirmək və tarımızın bu gün sədasının dünyanın hər yerindən gəlməsini təmin etmək bizim vəzifəmizdir.
Azərbaycan Milli Konservatoriyasının Xalq çalğı alətləri kafedrasının müdiri, professor Ramiz Əzizov Milli Konservatoriyanın professor-müəllim heyəti adından qonaqları salamlayıb, pedaqoq, tarzən, Xalq artisti Əhməd Bakıxanovun ömrünün sonuna kimi Konservatoriyada dərs dediyini, “Azərbaycan xalq rəngləri”, “Muğam, mahnı, rəng”, “Azərbaycan ritmik muğamları” adlı kitablarının tədrisdə istifadə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Əhməd Bakıxanovun oğlu, Xalq artisti, bəstəkar Tofiq Bakıxanov atasının 130 illik yubileyinin keçirilməsinə dair sərəncam imzaladığına görə cənab Prezident İlham Əliyevə və muğamlarımızın qorunması istiqamətindəki əvəzsiz xidmətlərinə görə birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya təşəkkürünü bildirərək söyləyib ki, yalnız muğam ifaçıları deyil, Süleyman Ələsgərov, Hacı Xanməmmədov, Ağabacı Rzayeva, Arif Məlikov və digər bəstəkarlar da ondan muğam dərsləri alıblar, bir çox ifaçılarımızın yetişməsində onun böyük rolu olub.
Atasının ifa tərzindən irəli gələn “Dügah”, “Zabul segah”, “Nəva”, “Şahnaz”, “Hümayun”, “Rahab” kimi muğamlar əsasında simfonik muğam janrını yaradan Tofiq Bakıxanov atasının yubiley tədbirinin təşkilinə görə kitabxananın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra prof. Kərim Tahirov iştirak edən bütün qonaqlara təşəkkür edib, qeyd edib ki, Azərbaycan tarı, Azərbaycan musiqi mədəniyyəti var olduqca Əhməd Bakıxanov yaşayacaq, haqqında danışılacaq və xatırlanacaq.

On December 20, an event was held in the National Library in connection with the 130th anniversary of the birth of the People's Artist of Azerbaijan, prominent style artist Ahmet Bakikhanov. The director of the National Library, professor Karim Tahirov, opened the event and greeted the guests, saying that this year marks the 130th anniversary of the birth of the prominent representative of Azerbaijani musical culture, master tarzan and skilled pedagogue, People's Artist Ahmad Bakikhanov, and on October 21, the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev He signed the Decree "On the celebration of the 130th anniversary of Ahmad Bakikhanov". In this regard, noting that the National Library of Azerbaijan organized this event in accordance with the plan of events approved by the Ministry of Culture, the director made valuable contributions to the treasure of musical art of Azerbaijan with his wide and diverse creativity, the mughams he played, as well as the songs, colors and classifications he composed are bright examples of art. Ahmed Bakikhanov, who holds a unique and worthy place in the gold fund of our music, said that a whole generation of our outstanding tar singers and virtuoso performers were the students of Ahmed Bakikhanov, who taught mugham at the Azerbaijan State Conservatory and later at the Azerbaijan State Music School from the 1930s, and was a member of the Folk Instruments Ensemble at the Azerbaijan Radio. He spoke about the great role of teacher Ahmet, who is the organizer and leader, in the history of our national musical culture.
People's artist Ramiz Guliyev thanked the library administration for organizing the jubilee event of the great artist in the National Library, in this sacred hearth, and for the invitation, and said that we should not forget the heritage and history left to us by Ahmet Bakikhanov, the most beautiful national musical instrument. He said that one of the pillars of the tar was Sadigjan, others were Gurban Pirimov and Mirza Mansurov, and one was Ahmed Bakikhanov. Recalling that he was hired in 1964 with the ensemble created at the Azerbaijan State Philharmonic, and remembering the event that happened during the competition, and stating that the ensemble of folk musical instruments, which was the organizer and leader of Ahmet Bakikhanov for many years, is still named after him, the People's Artist Ahmet teacher's jubilee is celebrated at a high level by our state. He called it an event and drew attention to the fact that he served the culture of Azerbaijan with all his existence.
When people's artist Zamiq Aliyev was talking about tar, the first was our immortal poet Mikayil Mushfig's "Sing, tar, read tar!" Who will forget you?" He said that he started speaking with his verses, and said that he had always followed the ensembles created by the genius artist in his youth, and learned the accompaniment and harmonies from him. He noted that it is our duty to continue the tradition of Ahmet Bakikhanov and other prominent tarzans, to deeply study the tar technique, to protect it, to train an army of tarzans and to ensure that the sound of our tar comes from all over the world today.
Professor Ramiz Azizov, head of the Department of Folk Musical Instruments of the National Conservatory of Azerbaijan, welcomed the guests on behalf of the teaching staff of the National Conservatory and said that pedagogue, tarzan, People's Artist Ahmed Bakikhanov taught at the Conservatory until the end of his life, "Azerbaijani folk colors", "Mugam, song, color" , drew attention to the fact that his book "Rhythmic Mughams of Azerbaijan" is used in teaching.
Ahmed Bakikhanov's son, People's Artist, Composer Tofig Bakikhanov expressed his gratitude to Mr. President Ilham Aliyev for signing the decree on the celebration of his father's 130th anniversary and First Vice-President Mehriban Aliyeva for her invaluable services in the protection of our mughams and said that not only mugham performers, but Suleyman Alasgarov, Haji Khanmammadov, Agabaji Rzayeva, Arif Malikov and other composers also took mugham lessons from him, and he had a great role in the development of many of our performers.
Tofig Bakikhanov, who created the symphonic mugham genre based on mughams such as "Dughah", "Zabul segah", "Nava", "Shahnaz", "Humayun", "Rahab" derived from his father's playing style, expressed his gratitude to the management of the library for organizing his father's anniversary event.
Then prof. Karim Tahirov thanked all the guests and noted that as long as Azerbaijani tar and Azerbaijani musical culture exist, Ahmad Bakikhanov will live, be talked about and remembered.