Fransa Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin mədəniyyət işləri üzrə attaşesi Pierre Antoine Ferracin və Mədəniyyət şöbəsinin əməkdaşı Turanə İsayeva Azərbaycan Milli Kitabxanasında olublar
28-07-2023
İyul ayının 28-də Fransa Respublikasının ölkəmizdəki səfirliyinin mədəniyyət işləri üzrə attaşesi Pierre Antoine Ferracin və Mədəniyyət şöbəsinin əməkdaşı Turanə İsayeva Azərbaycan Milli Kitabxanasında olublar.
Görüş zamanı Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qonaqları salamlamış, onlara Azərbaycan Milli Kitabxanası haqqında məlumat vermişdir. Milli Kitabxananın direktoru Azərbaycan ədəbiyyatına aid əlyazmaların Fransa Milli Kitabxanasının fondunda qorunub saxlanılmasından böyük məmnunluq hissi duyduğunu qeyd etmişdir. O, Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Fransa Milli Kitabxanası arasında gələcəkdə beynəlxalq kitab mübadiləsi işini daha da inkişaf etdirmək, qarşılıqlı əməkdaşlığa dair memorandum imzalamaq fikrini qonaqların diqqətinə çatdırmışdır. Kərim Tahirov Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Fransa Milli Kitabxanası arasında beynəlxalq əlaqələrin inkişafı məqsədilə kitabxanalarda daimi guşələrin yaradılması fikrini irəli sürmüş, attaşe bununla Azərbaycanın Fransada daha geniş tanınması fikrini təsdiqləmiş və bunun səfirlik vasitəsilə həyata keçirilməsinə çalışacaqlarını qeyd etmişdir.  2023-cü ildə Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyinin beynəlxalq səviyyədə qeyd olunacağı da qonaqların nəzərinə çatdırılmışdır.
Söhbət zamanı attaşe Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmasından məmnun olduğunu, Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondunda Fransaya aid kitabların mövcud olduğunu sevinc hissi ilə qeyd etmişdir.
Sonra qonaqlar Milli Kitabxana ilə tanış olmuşlar. Onlar “Heydər Əliyev guşəsi”, “Beynəlxalq əməkdaşlıq zalı”, “Tələbə gənclərə xidmət zalı”, “Dövri mətbuat zalı”, “Xarici ədəbiyyat oxu zalı”, “Uşaq bölməsi”, “Nadir kitablar və kitabxana muzeyi”, “Not nəşrləri və səsyazmaları” şöbələri, Açıq kitabxana, onlayn və elektron informasiya xidmətləri ilə tanış olmuşlar.
Görüşün sonunda professor Kərim Tahirov qonaqlara “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbom, “Salam Azərbaycan”, “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında” kitablarını, “Azərbaycanın xəritəsini” təqdim etmişdir.

Pierre Antoine Ferracin, cultural affairs attaché of the Embassy of the French Republic in our country, and Turana Isayeva, an employee of the Culture Department, visited the National Library of Azerbaijan.
28-07-2023
On July 28, cultural affairs attaché of the Embassy of the French Republic in our country Pierre Antoine Ferracin and employee of the Culture Department Turane Isayeva visited the National Library of Azerbaijan.
During the meeting, the director of the National Library, professor Karim Tahirov, greeted the guests and informed them about the National Library of Azerbaijan. The director of the National Library noted that he was very satisfied that the manuscripts related to Azerbaijani literature were preserved in the fund of the National Library of France. He brought to the attention of the guests the idea of ​​further developing the international book exchange between the National Library of Azerbaijan and the National Library of France, signing a memorandum on mutual cooperation. Karim Tahirov put forward the idea of ​​creating permanent corners in the libraries in order to develop international relations between the National Library of Azerbaijan and the National Library of France, the attache confirmed the idea of ​​wider recognition of Azerbaijan in France and noted that they will try to implement it through the embassy. The guests were informed that the 100th anniversary of the National Library of Azerbaijan will be celebrated at the international level in 2023.
During the conversation, the attache noted that he was happy to be in the National Library of Azerbaijan, and that there are books related to France in the collection of the National Library of Azerbaijan.
Then the guests got acquainted with the National Library. They are "Heydar Aliyev Corner", "International Cooperation Hall", "Student Youth Service Hall", "Periodic Press Hall", "Foreign Literature Reading Room", "Children's Section", "Rare Books and Library Museum", "Note Editions and audio recordings" departments, Open library, online and electronic information services.
At the end of the meeting, professor Karim Tahirov presented the guests with "Azerbaijan National Library" photo album, "Hello Azerbaijan", "Azerbaijani carpets in world collections" books, "Map of Azerbaijan".