Gürcüstan Milli Kitabxanasında “Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi” açılıb
XXVII Tbilisi Beynəlxalq Kitab Festivalı çərçivəsində, mayın 30-da Gürcüstan Milli Kitabxanasında daimi “Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi”nin açılışı olub.
Guşə qarşılıqlı razılaşmaya əsasən Azərbaycan ilə Gürcüstan arasında mədəni əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə açılıb.
Tədbirdə Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev, səfirliyin əməkdaşları, Gürcüstan Milli Kitabxanasının rəhbəri Konstantin Qamsaxursiya, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov, Azərbaycan mədəniyyət nazirinin müşaviri Orxan Fikrətoğlu, ictimaiyyətinin tanınmış nümayəndələri, ziyalılar, yazıçılar, eləcə də soydaşlarımız iştirak ediblər.
Gürcüstan Milli Kitabxanasının rəhbəri Konstantin Qamsaxurduya çıxışında deyib ki, Azərbaycan-Gürcüstan mədəni əlaqələri dərin köklərə malikdir. Bu gün Gürcüstan Milli Kitabxanasında Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsinin açılması iki ölkə arasında dostluğun və mənəvi bağların gücləndirilməsinə xidmət edəcək.
Səfir Faiq Quliyev çıxışında bildirib ki, Azərbaycan ilə Gürcüstan arasındakı mədəni əlaqələrin, elm sahəsində araşdırma aparan insanlar üçün geniş imkanlar yaradır. Onun sözlərinə görə, “Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi” daim yeniləcək və yeni kitablarla zənginləşdiriləcək.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Gürcüstan ədəbiyyatı guşəsi” 2019-cu ildən fəaliyyət göstərir. Bu kimi təşəbbüslər xalqlarımız arasında mədəni əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə öz töhfəsini verir.  “Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi”ndə ölkəmizə dair 200-dən artıq nəşr nümunəsi təqdim olunur və guşə davamlı olaraq yeni ədəbiyyatlarla zənginləşdiriləcək. Son iki il ərzində xaricdə yaradılan 6-cı daimi “Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi”dir və bu istiqamətdə işlər davam etdiriləcək” deyə K.Tahirov əlavə edib.
Tədbirdə Mədəniyyət nazirin müşaviri Orxan Fikrətoğlu, Gürcüstan Dövlət mükafatı laureatı, şair-tərcüməçi İmir Məmmədli və başqaları çıxış edərək Azərbaycan-Gürcüstan mədəni əlaqələrindən söhbət açıblar.

30 мая в рамках XXVII Тбилисского международного книжного фестиваля в Национальной библиотеке Грузии состоялось открытие постоянного «Уголка азербайджанской литературы».
Уголок создан на основе двусторонней договорённости с целью развития культурного сотрудничества между Азербайджаном и Грузией.
В церемонии открытия приняли участие посол Азербайджана в Грузии Фаик Гулиев, сотрудники посольства, директор Национальной библиотеки Грузии Константин Гамсахурдиа, директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров, советник министра культуры Азербайджана Орхан Фикретоглу, видные представители общественности, представители интеллигенции, писатели, а также наши соотечественники.
В своём выступлении директор Национальной библиотеки Грузии Константин Гамсахурдиа отметил, что культурные связи между Азербайджаном и Грузией имеют глубокие исторические корни. Он подчеркнул, что открытие Уголка азербайджанской литературы в Национальной библиотеке Грузии будет способствовать укреплению дружбы и духовных связей между двумя народами.
Посол Фаик Гулиев в своём выступлении отметил, что культурные связи между Азербайджаном и Грузией создают широкие возможности для исследователей в области науки и образования. По его словам, Уголок азербайджанской литературы будет регулярно обновляться и пополняться новыми книгами.
Директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров сообщил, что с 2019 года в Национальной библиотеке Азербайджана действует Уголок грузинской литературы. Он подчеркнул, что подобные инициативы вносят важный вклад в развитие культурных связей между народами. В Уголке азербайджанской литературы представлено более 200 изданий о нашей стране, и он будет постоянно пополняться. По словам К.Тахирова, это уже шестой постоянный Уголок азербайджанской литературы, созданный за рубежом за последние два года, и работа в этом направлении будет продолжена.
На мероприятии выступили также советник министра культуры Орхан Фикретоглу, лауреат государственной премии Грузии, поэт и переводчик Имир Маммедли и другие, которые рассказали о культурных связях между Азербайджаном и Грузией.