5 sentyabr tarixində Helsinki Universitetinin Aleksanteri İnstitutunun direktoru Markku Kanqaspuro və institutun professoru, tədqiqatçısı  Dmitri Frolov Azərbaycan Milli Kitabxanasında olublar.
Görüş zamanı Milli Kitabxananın direktor müavini Ədibə İsmayılova qonaqları səmimi salamlayaraq onları kitabxanada görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. O, həmçinin Milli Kitabxananın tarixi, zəngin fondu və kolleksiyalar barədə geniş məlumat verib, kitabxananın elmi və mədəni fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qonaqlar Aleksanteri İnstitutunun fəaliyyəti, Azərbaycanda aparılan tədqiqatlar və institutun Rusiya, Şərqi Avropa və Avrasiya üzrə həyata keçirdiyi milli və beynəlxalq layihələr barədə danışıb, institutun sosial və humanitar elmlər sahəsində aparıcı tədqiqatlar və ekspertiza fəaliyyəti həyata keçirdiyini, həm ölkə daxilində, həm də beynəlxalq səviyyədə fəal əməkdaşlıq etdiyini qeyd ediblər.
Söhbət zamanı iki ölkə arasında mövcud olan dostluq münasibətlərindən, qarşılıqlı əlaqələrinin qurulmasından, kitab mübadiləsinin əhəmiyyətindən bəhs olunub.
Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə yaxından tanış olan qonaqlar kitabxananı çox bəyəndiklərini söyləyiblər.
Sonda direktor müavini  Ədibə İsmayılova qonaqlara Milli Kitabxananın nəşrlərindən “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomunu və “Salam Azərbaycan” kitabını hədiyyə edib.

5 сентября директор Института Алексантери при Хельсинкском университете Маркку Кангаспуро и профессор, исследователь этого института Дмитрий Фролов побывали в Национальной Библиотеке Азербайджана.
Во время встречи заместитель директора Национальной Библиотеки Адиба Исмаилова тепло поприветствовала гостей и выразила удовлетворение в связи с их визитом. Она также подробно рассказала об истории Национальной Библиотеки, её богатом фонде и коллекциях, подчеркнула значение научной и культурной деятельности библиотеки.
Гости говорили о деятельности Института Алексантери, проводимых в Азербайджане исследованиях, а также о национальных и международных проектах института, реализуемых в области России, Восточной Европы и Евразии. Они отметили, что институт осуществляет передовые исследования и экспертную деятельность в сфере социальных и гуманитарных наук, активно сотрудничая как на национальном, так и на международном уровнях.
Во время беседы шла речь о существующих дружественных отношениях между двумя странами, установлении взаимных связей и значении книжного обмена.
Гости, подробно ознакомившись с деятельностью Национальной Библиотеки Азербайджана, отметили, что их очень впечатлила библиотека.
В завершение встречи заместитель директора Адиба Исмаилова подарила гостям издания Национальной библиотеки — фотоальбом «Национальная Библиотека Азербайджана» и книгу «Салам, Азербайджан».