Milli Kitabxana “Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günü” adlı virtual sərgi təqdim edib
Bu gün Müstəqil Azərbaycanın qurucusu, Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anım günüdür.
Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçilik tarixində müstəsna yeri vardır. Azərbaycançılıq məfkurəsinin parlaq daşıyıcısı kimi Heydər Əliyev öz müdrik siyasəti, dönməz əqidəsi və tarixi uzaqgörənliyi sayəsində milli dövlətçilik ideyasının gerçəkləşdirilməsinə, müasir Azərbaycan dövlətinin qurulmasına və xalqımızın müstəqillik arzusuna çatmasına nail olmuşdur. Məhz Heydər Əliyevin fəaliyyəti nəticəsində Azərbaycan özünün geostrateji, iqtisadi və mədəni potensialından istifadə edərək Şərqlə Qərb arasında etibarlı körpü rolunu oynamağa başlamış və dünyanın ən dinamik inkişaf edən ölkələrindən birinə çevrilmişdir. Azərbaycanda müasir demokratik, hüquqi və dünyəvi dövlət quruculuğu, vətəndaş cəmiyyətinin təşəkkülü, milli-mənəvi dəyərlərə qayıdış və elmin, təhsilin, mədəniyyətin inkişafı əbədi surətdə Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Xalqımızın ümummilli liderinin “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” sözləri dünya azərbaycanlılarının şüarı olmaqla, soydaşlarımızın həmrəyliyinin təməl daşına çevrilmişdir. Müstəqil Azərbaycan Respublikasına rəhbərlik etdiyi illər ərzində Heydər Əliyev tərəfindən aparılan ardıcıl və məqsədyönlü siyasət nəticəsində Azərbaycan diasporu təşkilatlanmış, inkişaf etmiş və öz tarixi vətəni ilə sıx bağlılığını nümayiş etdirmişdir.
Bununla bağlı Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Ulu öndər haqqında Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin fikirləri, Ümummilli liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən dövrimətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar, Azərbaycan və digər dillərdə kitablar nümayiş olunur. Virtual sərgidə təqdim olunan materiallar tammətnləri ilə verilib.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyev/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

Today is the memorial day of Heydar Aliyev, the founder of Independent Azerbaijan, the national leader of the Azerbaijani people.
The great leader Heydar Aliyev has an exceptional place in the history of Azerbaijan statehood. Heydar Aliyev, as a bright bearer of the ideology of Azerbaijanism, achieved the realization of the idea of ​​national statehood, the establishment of the modern state of Azerbaijan and the achievement of the dream of independence of our people thanks to his wise policy, unwavering conviction and historical foresight. As a result of Heydar Aliyev's activities, Azerbaijan began to play the role of a reliable bridge between the East and the West, using its geostrategic, economic and cultural potential, and became one of the most dynamically developing countries in the world. Modern democratic, legal and secular state-building in Azerbaijan, organization of civil society, return to national and moral values ​​and development of science, education, and culture are eternally connected with the name of Heydar Aliyev. The words of the national leader of our people, "I have always been proud, and today I am proud, that I am an Azerbaijani" have become the motto of Azerbaijanis around the world, and have become the cornerstone of the solidarity of our compatriots. As a result of the consistent and purposeful policy conducted by Heydar Aliyev during the years of leadership of the independent Republic of Azerbaijan, the Azerbaijani diaspora has been organized, developed and demonstrated its close connection with its historical homeland.
In this regard, the employers of the National Library prepared a virtual exhibition called "Memorial Day of National Leader Heydar Aliyev".
In the virtual exhibition, the opinions of the prominent personalities of Azerbaijan about the great leader, articles published in periodical press pages reflecting the life and activities of the national leader, photos, books in Azerbaijani and other languages ​​are displayed. The materials presented in the virtual exhibition were given in full text.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyev/index.htm.