Azərbaycan Milli Kitabxanası Minsk şəhərində keçirilən “Kitabxana bir mədəniyyət fenomeni kimi” mövzusunda IX Beynəlxalq Konqresində iştirak edib
15-09-2022
Sentyabrın 15-də Minsk şəhərində Belarus Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Kitabxana bir mədəniyyət fenomeni kimi” IX Beynəlxalq Konqresi keçirilib.
Konqresin əsas təşkilatçıları Belarus Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Belarus Milli Kitabxanasıdır. Konqresin mövzusu “Kitabxanaların rəqəmsal transformasiyası: davamlılıq və inkişaf vektoru” adlanır.
Konqresdə Azərbaycan Milli Kitabxanasını direktor Kərim Tahirov təmsil edib.
Konqres zamanı iştirakçılar “Belarusiya və xarici ölkələrin kitabxanaçılıq tarixi”; “Milli və dünya mədəni irsinin qorunmasında kitabxanaların rolu”; “Kitabxana fondlarının təşkilinə innovativ yanaşmalar”; “Kitabxana və informasiya məkanında elektron resurslar”; “İstifadəçi xidmətində müasir tendensiyalar”; “Kitabxanaların, elm, mədəniyyət və təhsil müəssisələrinin fəaliyyətinin rəqəmsallaşdırılması”; “Kitabxana və açıq elm”, “Kitabxana fəaliyyətinin normativ hüquqi təminatı”; “Dövlət kitabxana siyasətinin həyata keçirilməsində kitabxanaşünaslıq, biblioqrafiya və kitabşünaslıq tədqiqatları”; “İnformasiya və nəşriyyat bazarında kitabxanalar”; “Kitabxana sosial-mədəni məkan kimi”; “Kitabxana mütəxəssislərinin peşəkar səriştələri”; “Müasir şəraitdə regional kitabxanalar” kimi mövzular üzərində fikir mübadiləsi aparıblar.

The National Library of Azerbaijan participated in the 9th International Congress on "Library as a Cultural Phenomenon" held in Minsk
15-09-2022
On September 15, the IX International Congress "Library as a Cultural Phenomenon" dedicated to the 100th anniversary of the National Library of Belarus was held in Minsk.
The main organizers of the congress are the Ministry of Culture of the Republic of Belarus and the National Library of Belarus. The theme of the congress is called "Digital transformation of libraries: vector of sustainability and development".
Director Karim Tahirov represented the National Library of Azerbaijan at the Congress.
During the congress, the participants exchanged views on topics such as "History of librarianship in Belarus and foreign countries"; "The role of libraries in the protection of national and world cultural heritage"; "Innovative approaches to the organization of library funds"; "Electronic resources in library and information space"; "Modern trends in customer service"; "Digitalization of activities of libraries, scientific, cultural and educational institutions"; "Library and open science", "Regulatory legal guarantee of library activities"; "Library science, bibliography and bibliographic research in the implementation of the state library policy"; "Libraries in the information and publishing market"; "Library as a socio-cultural space"; "Professional competences of library specialists"; "Regional libraries in modern conditions".
The director of the National Library, professor Karim Tahirov, made a speech on the topic "The role of libraries in the preservation of national and world cultural heritage".
The XXVI General Meeting of the Library Assembly of Eurasia (LAE) was also held within the framework of the Congress.