Azərbaycan Milli Kitabxanası Minsk şəhərində keçirilən “Kitabxana bir mədəniyyət fenomeni kimi” mövzusunda IX Beynəlxalq Konqresində iştirak edib
15-09-2022
Sentyabrın 15-də Minsk şəhərində Belarus Milli Kitabxanasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Kitabxana bir mədəniyyət fenomeni kimi” IX Beynəlxalq Konqresi keçirilib.
Konqresin əsas təşkilatçıları Belarus Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Belarus Milli Kitabxanasıdır. Konqresin mövzusu “Kitabxanaların rəqəmsal transformasiyası: davamlılıq və inkişaf vektoru” adlanır.
Konqresdə Azərbaycan Milli Kitabxanasını direktor Kərim Tahirov təmsil edib.
Konqres zamanı iştirakçılar “Belarusiya və xarici ölkələrin kitabxanaçılıq tarixi”; “Milli və dünya mədəni irsinin qorunmasında kitabxanaların rolu”; “Kitabxana fondlarının təşkilinə innovativ yanaşmalar”; “Kitabxana və informasiya məkanında elektron resurslar”; “İstifadəçi xidmətində müasir tendensiyalar”; “Kitabxanaların, elm, mədəniyyət və təhsil müəssisələrinin fəaliyyətinin rəqəmsallaşdırılması”; “Kitabxana və açıq elm”, “Kitabxana fəaliyyətinin normativ hüquqi təminatı”; “Dövlət kitabxana siyasətinin həyata keçirilməsində kitabxanaşünaslıq, biblioqrafiya və kitabşünaslıq tədqiqatları”; “İnformasiya və nəşriyyat bazarında kitabxanalar”; “Kitabxana sosial-mədəni məkan kimi”; “Kitabxana mütəxəssislərinin peşəkar səriştələri”; “Müasir şəraitdə regional kitabxanalar” kimi mövzular üzərində fikir mübadiləsi aparıblar.

15 сентября состоялся IX Международный конгресс «Библиотека как феномен культуры», посвященный 100-летию Национальной библиотеки Беларуси.
Организаторами конгресса выступили Министерство культуры Республики Беларусь и Национальная библиотека Беларуси.
Тема конгресса: «Цифровая трансформация библиотек: преемственность и вектор развития».
В конгрессе Национальную библиотеку Азербайджана представил директор Керим Тахиров.
В ходе конгресса участники провели дискуссии на темы: «История библиотечного дела Беларуси и зарубежных стран», «Роль библиотек в сохранении национального и мирового культурного наследия», «Инновационные подходы к организации фондов библиотек», «Электронные ресурсы в библиотечно-информационном пространстве», «Современные направления в обслуживании пользователей», «Цифровизация деятельности библиотек, учреждений науки, культуры и образования», «Библиотека и открытая наука», «Нормативное правовое обеспечение библиотечной деятельности», «Библиотековедческие, библиографоведческие и книговедческие исследования в реализации государственной библиотечной политики», «Библиотеки на информационно-издательском рынке», «Библиотека как социокультурное пространство», «Профессиональные компетенции специалистов библиотек» и «Региональные библиотеки в современных условиях».
Директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров выступил с докладом на тему «Роль библиотек в сохранении национального и мирового культурного наследия».
В рамках конгресса также состоялось XXVI Общее собрание Некоммерческого партнерства «Библиотечная ассамблея Евразии».