Kitabxanalarda yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Milli Kitabxanada mütəmadi olaraq 10 günlük treninqlər təşkil olunur
26-10-2015
Kitabxanalarda yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Milli Kitabxanada mütəmadi olaraq 10 günlük  treninqlərin  təşkili davam edir.
Bu gün oktyabr ayının 26-da növbəti treninq öz işinə başlamışdır. Treninqdə  Sumqayıt şəhər, Abşeron, Ağsu, Cəlilabad, Masallı, Göyçay, Kəlbəcər, Şuşa, Zəngilan rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin mütəxəssisləri iştirak edərək, ALİSA proqramında işləməklə yanaşı MARC 21 formatını  öyrənəcək, yerlərdə tətbiq edəcəklər.
Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açılış mərasimində treninqin milli kitabxananın  və  Ultra şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən aparıldığını bildirmiş, treninqin işinə uğurlar arzulamış, sonda treninqi müvəffəqiyyətlə başa vuran müdavimlərə sertifikatların təqdim ediləcəyini bildirmişdir.

В целях внедрения в библиотеки новой автоматизированной библиотечной программы ALİSA в Национальной Библиотеке продолжается проведение 10-дневных регулярных тренингов.
Очередной тренинг начал свою работу сегодня 26 октября. На этом тренинге будут проходить обучение специалисты ЦБС Апшерона, Ахсу, Джалилабада, Массаллы, Гёйчая, Кельбаджара, Шуши, Зангилана, а также города Сумгаита. Наряду с программой ALİSA планируется изучение и формата MARC 21.
Директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров объявил, что обучение будут проводить специалисты организации Ультра и сотрудники Национальной Библиотеки, и пожелал слушателям тренинга успехов в учебе. По окончанию тренинга слушателям, проявившим особое усердие и добившимся наилучших результатов, будут выданы сертификаты.