Milli Kitabxanada “Kitabxanaşünas alim Elçin Əhmədov” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
15-04-2026
Milli Kitabxanada görkəmli kitabxanaşünas alim, pedaqoq, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, Bakı Dövlət Universitetinin İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin Kitabxanaşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent Elçin Əhmədovun anadan olmasının 65 illik yubileyi münasibətilə “Kitabxanaşünas alim Elçin Əhmədov” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə alimin elm və təhsilin inkişafı sahəsində yüksək nailiyyətlər əldə etdiyinə, bu sahələrin inkişafına xüsusi töhfə verdiyinə, Universitetin sosial-mədəni inkişafında fəal iştirak etdiyinə görə “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019) Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı” ilə təltif edilməsi haqqında rəsmi sənəd, müəllifi olduğu kitabxanaşünaslıq və informasiya elmlərinin nəzəri və təcrübi problemlərinin tədqiqinə dair monoqrafiyaları, dərslik və dərs vəsaitləri, dövri mətbuat səhifələrində çıxan məqalələri, çoxsaylı fundamental elmi tədqiqatları, konfrans materialları, rəyçi və redaktoru olduğu kitablar, elmi fəaliyyəti haqqında və s. Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Elcin_Ehmedov/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Elçin Yusif oğlu Əhmədov 1961-ci il aprelin 15-də Qərbi Azərbaycanın Basarkeçər rayonunun Dərə kəndində anadan olub. O, 1983-1988-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Kitabxanaçılıq fakültəsində təhsil alıb, 1989-cu ildə Moskvada Ümumittifaq Mədəniyyət İşçilərinin Təkmilləşmə İnstitutunda ixtisasartırma kursu keçib, 1994-1998-ci illərdə aspiranturada təhsilini davam etdirib. 2000-ci ildə “Azərbaycanda uşaqlara kitabxana xidmətinin təşkili (tarixi inkişafı, müasir vəziyyəti və perspektivləri, 1901-1995)” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb. O, “Müstəqillik illərində uşaqlara və gənclərə kitabxana-informasiya xidməti” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını başa çatdırıb, eyni adlı monoqrafiyasını çap etdirib.
Əmək fəaliyyətinə 1979-cu ildə başlayan Elçin Əhmədov əvvəlcə Basarkeçər rayonunun Dərə kənd kitabxanasında müdir, 1988-1993-cü illərdə isə F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasında baş metodist və metodik şöbənin müdiri vəzifələrində çalışıb.
1994-cü ildən Bakı Dövlət Universitetində pedaqoji fəaliyyət göstərir və hazırda universitetin İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin Kitabxanaşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent vəzifəsində fəaliyyətini davam etdirir.
Elçin Əhmədovun elmi fəaliyyəti kitabxanaşünaslığın ümumi metodologiyası, kitabxanaşünaslıq və informasiya elmlərinin nəzəri və təcrübi problemlərinin tədqiqinə yönəlib. Onun əsas araşdırma istiqamətləri Azərbaycanda uşaqlara və gənclərə kitabxana xidmətinin təşkili, kitabxanaşünaslığın elmi-fəlsəfi və pedaqoji əsaslarının öyrənilməsidir. Alim kitabxana xidmətinin tarixi inkişafını müasir tələblərlə əlaqələndirərək, bu sahədə modern yanaşmaların formalaşmasına töhfə verib.
Elçin Əhmədov “Kitabxanaşünaslığa və informasiya elmlərinə giriş”, “Dünya milli kitabxanaları”, “Azərbaycanda kitabxana işinin hüquqi təminatı” və digər fənləri tədris edir. O, eyni zamanda gənc tədqiqatçıların elmi rəhbəri olaraq doktorant, dissertant və magistrantların yetişməsində mühüm rol oynayır. Alimin elmi irsinə “Azərbaycanda kitabxana-informasiya işinin hüquqi bazası: Dərslik” (2012),  “Uşaq və gənclərin kitabxana-informasiya təminatı: Monoqrafiya” (2016), “Dünya milli kitabxanaları:: Magistrantlar üçün dərs vəsaiti” (2008), “Multikulturalizm kitabxana-informasiya fəaliyyətində: Monoqrafiya” (2019) və s. əsərlər və 100-dən çox elmi məqalə daxildir. Onun elmi əsərləri əsasən “Kitabxanaşünaslıq və İnformasiya” jurnalı, müxtəlif ölkələrin yüksək indeksli elmi jurnallarında və digər ixtisas nəşrlərində dərc olunub.
Kitabxanaşünas alim Elçin Əhmədov elmi və pedaqoji fəaliyyətinə görə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin və Bakı Dövlət Universitetinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunub.

В Национальной Библиотеке пользователям представлены виртуальная и одноимённая традиционная книжная выставка «Учёный-библиотековед Эльчин Ахмедов», приуроченные к 65-летнему юбилею известного библиотековеда, педагога, доктора философии по педагогике, заведующего кафедрой библиотековедения факультета информационно-документного менеджмента Бакинского государственного университета, доцента Эльчина Ахмедова.
На выставках представлены официальный документ о награждении учёного юбилейной медалью «100-летие Бакинского государственного университета (1919–2019)», а также его монографии по теоретическим и прикладным проблемам библиотековедения и информационных наук, учебники и учебные пособия, статьи, опубликованные в периодической печати, многочисленные фундаментальные научные исследования, материалы конференций, книги, в которых он выступал рецензентом и редактором, а также литература о его научной деятельности на азербайджанском и иностранных языках.
С виртуальной выставкой можно ознакомиться по ссылке: http://anl.az/el/vsb/Elcin_Ehmedov/index.htm
Эльчин Юсиф оглы Ахмедов родился 15 апреля 1961 года в селе Дере Басаркечарского района Западного Азербайджана. В 1983–1988 годах он обучался на библиотечном факультете Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ), в 1989 году прошёл курсы повышения квалификации в Московском институте повышения квалификации работников культуры, а в 1994–1998 годах продолжил обучение в аспирантуре. В 2000 году защитил диссертацию на тему «Организация библиотечного обслуживания детей в Азербайджане (историческое развитие, современное состояние и перспективы, 1901–1995)» и получил учёную степень кандидата педагогических наук. Он завершил докторскую диссертацию на тему «Библиотечно-информационное обслуживание детей и молодёжи в годы независимости» и опубликовал одноимённую монографию.
Трудовую деятельность начал в 1979 году. Работал заведующим сельской библиотекой в селе Дере Басаркечарского района, а в 1988–1993 годах — старшим методистом и заведующим методическим отделом Республиканской детской библиотеки имени Ф.Кочарли.
С 1994 года работает в Бакинском государственном университете, где в настоящее время занимает должность заведующего кафедрой библиотековедения факультета информационно-документного менеджмента и является доцентом.
Научная деятельность Эльчина Ахмедова охватывает общую методологию библиотековедения, теоретические и прикладные проблемы библиотечно-информационных наук. Его основные исследования посвящены организации библиотечного обслуживания детей и молодёжи в Азербайджане, а также изучению философских и педагогических основ библиотековедения. Он внёс вклад в формирование современных подходов к библиотечному обслуживанию, увязывая его историческое развитие с современными требованиями.
Эльчин Ахмедов преподаёт дисциплины «Введение в библиотековедение и информационные науки», «Мировые национальные библиотеки», «Правовое обеспечение библиотечного дела в Азербайджане» и другие. Он также играет важную роль в подготовке молодых исследователей, являясь научным руководителем докторантов, диссертантов и магистрантов.
В научное наследие учёного входят такие работы, как «Правовая база библиотечно-информационного дела в Азербайджане: учебник» (2012), «Библиотечно-информационное обеспечение детей и молодёжи: монография» (2016), «Мировые национальные библиотеки: учебное пособие для магистрантов» (2008), «Мультикультурализм в библиотечно-информационной деятельности: монография» (2019) и более 100 научных статей.
За научно-педагогическую деятельность Эльчин Ахмедов награждён почётными грамотами Министерства образования Азербайджанской Республики и Бакинского государственного университета.