Milli Kitabxanada “Kitabxanaşünas alim Elçin Əhmədov” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
15-04-2026
Milli Kitabxanada görkəmli kitabxanaşünas alim, pedaqoq, pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru, Bakı Dövlət Universitetinin İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin Kitabxanaşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent Elçin Əhmədovun anadan olmasının 65 illik yubileyi münasibətilə “Kitabxanaşünas alim Elçin Əhmədov” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgilərdə alimin elm və təhsilin inkişafı sahəsində yüksək nailiyyətlər əldə etdiyinə, bu sahələrin inkişafına xüsusi töhfə verdiyinə, Universitetin sosial-mədəni inkişafında fəal iştirak etdiyinə görə “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019) Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı” ilə təltif edilməsi haqqında rəsmi sənəd, müəllifi olduğu kitabxanaşünaslıq və informasiya elmlərinin nəzəri və təcrübi problemlərinin tədqiqinə dair monoqrafiyaları, dərslik və dərs vəsaitləri, dövri mətbuat səhifələrində çıxan məqalələri, çoxsaylı fundamental elmi tədqiqatları, konfrans materialları, rəyçi və redaktoru olduğu kitablar, elmi fəaliyyəti haqqında və s. Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Elcin_Ehmedov/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Elçin Yusif oğlu Əhmədov 1961-ci il aprelin 15-də Qərbi Azərbaycanın Basarkeçər rayonunun Dərə kəndində anadan olub. O, 1983-1988-ci illərdə Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) Kitabxanaçılıq fakültəsində təhsil alıb, 1989-cu ildə Moskvada Ümumittifaq Mədəniyyət İşçilərinin Təkmilləşmə İnstitutunda ixtisasartırma kursu keçib, 1994-1998-ci illərdə aspiranturada təhsilini davam etdirib. 2000-ci ildə “Azərbaycanda uşaqlara kitabxana xidmətinin təşkili (tarixi inkişafı, müasir vəziyyəti və perspektivləri, 1901-1995)” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək pedaqogika üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb. O, “Müstəqillik illərində uşaqlara və gənclərə kitabxana-informasiya xidməti” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını başa çatdırıb, eyni adlı monoqrafiyasını çap etdirib.
Əmək fəaliyyətinə 1979-cu ildə başlayan Elçin Əhmədov əvvəlcə Basarkeçər rayonunun Dərə kənd kitabxanasında müdir, 1988-1993-cü illərdə isə F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasında baş metodist və metodik şöbənin müdiri vəzifələrində çalışıb.
1994-cü ildən Bakı Dövlət Universitetində pedaqoji fəaliyyət göstərir və hazırda universitetin İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsinin Kitabxanaşünaslıq kafedrasının müdiri, dosent vəzifəsində fəaliyyətini davam etdirir.
Elçin Əhmədovun elmi fəaliyyəti kitabxanaşünaslığın ümumi metodologiyası, kitabxanaşünaslıq və informasiya elmlərinin nəzəri və təcrübi problemlərinin tədqiqinə yönəlib. Onun əsas araşdırma istiqamətləri Azərbaycanda uşaqlara və gənclərə kitabxana xidmətinin təşkili, kitabxanaşünaslığın elmi-fəlsəfi və pedaqoji əsaslarının öyrənilməsidir. Alim kitabxana xidmətinin tarixi inkişafını müasir tələblərlə əlaqələndirərək, bu sahədə modern yanaşmaların formalaşmasına töhfə verib.
Elçin Əhmədov “Kitabxanaşünaslığa və informasiya elmlərinə giriş”, “Dünya milli kitabxanaları”, “Azərbaycanda kitabxana işinin hüquqi təminatı” və digər fənləri tədris edir. O, eyni zamanda gənc tədqiqatçıların elmi rəhbəri olaraq doktorant, dissertant və magistrantların yetişməsində mühüm rol oynayır. Alimin elmi irsinə “Azərbaycanda kitabxana-informasiya işinin hüquqi bazası: Dərslik” (2012),  “Uşaq və gənclərin kitabxana-informasiya təminatı: Monoqrafiya” (2016), “Dünya milli kitabxanaları:: Magistrantlar üçün dərs vəsaiti” (2008), “Multikulturalizm kitabxana-informasiya fəaliyyətində: Monoqrafiya” (2019) və s. əsərlər və 100-dən çox elmi məqalə daxildir. Onun elmi əsərləri əsasən “Kitabxanaşünaslıq və İnformasiya” jurnalı, müxtəlif ölkələrin yüksək indeksli elmi jurnallarında və digər ixtisas nəşrlərində dərc olunub.
Kitabxanaşünas alim Elçin Əhmədov elmi və pedaqoji fəaliyyətinə görə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin və Bakı Dövlət Universitetinin Fəxri fərmanları ilə təltif olunub.

A virtual and traditional book exhibition titled “Library Science Scholar Elchin Ahmadov” has been presented to users at the National Library.
15-04-2026
At the National Library, a virtual and traditional book exhibition titled “Library Science Scholar Elchin Ahmadov” has been presented to users on the occasion of the 65th anniversary of the prominent library scientist, educator, PhD in Pedagogy, Head of the Library Science Department of the Information and Document Management Faculty of Baku State University, Associate Professor Elchin Ahmadov.
The exhibitions display an official document on his awarding of the “100th Anniversary of Baku State University (1919–2019) Jubilee Medal of the Republic of Azerbaijan” for his high achievements in the development of science and education and his active participation in the socio-cultural development of the university, as well as his monographs on theoretical and practical issues of library science and information sciences, textbooks and teaching aids, articles published in periodicals, numerous fundamental scientific studies, conference materials, books where he served as reviewer and editor, and literature about his scientific activity in Azerbaijani and foreign languages.
Those who wish to view the virtual exhibition can use the following link: http://anl.az/el/vsb/Elcin_Ehmedov/index.htm
Elchin Yusif oglu Ahmadov was born on April 15, 1961, in the village of Dere, Basarkechar district of Western Azerbaijan. In 1983–1988, he studied at the Library Science Faculty of Azerbaijan State University (now Baku State University). In 1989, he completed advanced training at the All-Union Institute for Advanced Training of Cultural Workers in Moscow. In 1994–1998, he continued his postgraduate studies. In 2000, he defended his dissertation titled “Organization of Library Services for Children in Azerbaijan (Historical Development, Current State and Prospects, 1901–1995)” and received the degree of PhD in Pedagogy. He completed his doctoral dissertation titled “Library and Information Services for Children and Youth in the Years of Independence” and published a monograph under the same title.
He began his professional career in 1979, working as head of the village library in Dere, Basarkechar district, and later served as chief methodologist and head of the methodological department at the F. Kocharli Republican Children’s Library from 1988 to 1993.
Since 1994, he has been engaged in teaching at Baku State University and currently serves as Head of the Library Science Department of the Information and Document Management Faculty and Associate Professor.
His scientific activity is focused on the general methodology of library science and the theoretical and practical problems of library and information sciences. His main research areas include the organization of library services for children and youth in Azerbaijan, as well as the scientific, philosophical, and pedagogical foundations of library science. He has contributed to the development of modern approaches by linking the historical development of library services with contemporary requirements.
He teaches courses such as “Introduction to Library Science and Information Sciences,” “World National Libraries,” and “Legal Support of Library Work in Azerbaijan.” He also supervises doctoral, dissertation, and master’s students, playing an important role in training young researchers. His scientific legacy includes works such as “Legal Framework of Library and Information Work in Azerbaijan: Textbook” (2012), “Library and Information Provision for Children and Youth: Monograph” (2016), “World National Libraries: Teaching Aid for Master’s Students” (2008), “Multiculturalism in Library and Information Activities: Monograph” (2019), and more than 100 scientific articles. His works have been published in the journal “Library Science and Information” as well as in high-index international scientific journals and specialized publications.
For his scientific and pedagogical activity, Elchin Ahmadov has been awarded honorary certificates by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and Baku State University.