Milli Kitabxanada “12 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası Günüdür” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
12-11-2021
12 Noyabr – Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Günüdür. Azərbaycan Respublikası müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra yeni Konstitusiya layihəsi üzərində ciddi iş başlandı. 1994-cü ildə Prezident Heydər Əliyevin sədrliyi ilə Konstitusiya komissiyası fəaliyyətə başladı və layihə 1995-ci ildə ümumxalq müzakirəsinə verildi. 1995-ci il noyabrın 12-də ümumxalq referendumu ilə Azərbaycan Respublikasının ilk Konstitusiyası qəbul olundu. 1996-cı il fevralın 6-da Prezident Heydər Əliyevin sərəncamı ilə noyabrın 12-si Konstitusiya Günü elan edildi.
Bu Konstitusiya müstəqil dövlət quruculuğu prosesini tənzimləyən, demokratik inkişafa təminat yaradan, cəmiyyətin siyasi, sosial, mədəni, iqtisadi sferalarında köklü dəyişiklikləri özündə ehtiva edən, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsində hüquqi baza rolunu oynayan mükəmməl və mütərəqqi sənəd idi. Keçmiş sovet konstitusiyalarından fərqli olaraq, müstəqil Azərbaycanın Konstitusiyası insan və vətəndaş hüquqlarının və azadlıqlarının təmin olunmasını dövlətin ali məqsədi kimi bəyan etdi. Təsadüfi deyil ki, şəxsiyyətin toxunulmazlığı, insan həyat və sağlamlığının qorunması, layiqli həyat səviyyəsinin təmin olunması, humanizm və insanpərvərlik prinsipləri Azərbaycan Konstitusiyasının başlıca mahiyyətini təşkil edir. 5 bölmə, 12 fəsil, 158 maddədən ibarət Konstitusiyada insan hüquq və azadlıqlarına geniş yer verilməsi ölkəmizin demokratiya ideallarına sadiqliyinin göstəricisidir.
Konstitusiya Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən eyniadlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin konstitusiyamız haqqında fikirləri, fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «12 ноября - День Конституции Азербайджанской Республики»
12-11-2021
12 ноября - День Конституции Азербайджанской Республики. После восстановления независимости Азербайджанской Республики началась усиленная работа над новым проектом Конституции. В 1994 году под председательством Общенационального лидера Гейдара Алиева приступила к деятельности Конституционная комиссия, а в 1995 году проект был передан на всенародное обсуждение. 12 ноября 1995 года путем всенародного референдума была принята первая Конституция Азербайджанской Республики. 6 февраля 1996 года по распоряжению президента Гейдара Алиева 12 ноября было объявлено Днем Конституции.
Конституция независимого Азербайджана была совершенным и прогрессивным документом, регулирующим процесс строительства независимого государства, создающим гарантию демократического развития, заключающим в себе коренные изменения в политической, социальной, культурной, экономической и общественных сферах, играющим роль правовой базы в усовершенствовании законодательства. В отличие от бывших советских конституций, Конституция независимого Азербайджана объявила обеспечение прав человека и гражданина, как высшую цель государства. Не случайно, что неприкосновенность личности, сохранение жизни и здоровья граждан, обеспечение достойного уровня жизни, принципы гуманизма и человеколюбия составляют главную суть Азербайджанской Конституции. В состоящей из 5 разделов, 12 глав, 158 статей Конституции широкое место отведено правам и свободам человека, и это свидетельствует о приверженности нашей страны идеалам демократии.
По случаю Дня Конституции сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили одноименную виртуальную выставку. На виртуальной выставке представлены официальные документы, высказывания выдающихся деятелей Азербайджана о нашей конституции, фотографии, книги и статьи по данной теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/12Noyabr_Konstitusiya_gunu/index.htm.