M. F. Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə təltif edilib
07-05-2024
Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2024-cü il 2 fevral tarixli 4289 nömrəli Sərəncamı ilə M. F. Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə təltif edilib.
Mayın 7-də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində mədəniyyət və incəsənət xadimlərinə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)” yubiley medalının təqdim edilməsi mərasimi keçirilib.
Tədbirdə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)” yubiley medalına layiq görülmüş mədəniyyət və incəsənət xadimlərinə medallar təqdim edilib.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına əsasən, bir qrup mədəniyyət və incəsənət xadimi Ümummilli Lider Heydər Əliyev irsinin tədqiqi və təbliği, azərbaycançılıq ideyasının həyata keçirilməsi, ölkənin sosial-iqtisadi, elmi-texniki və mədəni inkişafında, həmçinin dövlət idarəçiliyində və ictimai-siyasi sahədə xidmətlərinə görə “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923–2023)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunub.

Согласно Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 2 февраля 2024 года № 4289, директор Национальной библиотеки Азербайджана имени М.Ф.Ахундова, профессор Керим Тахиров награжден юбилейной медалью «100-летие Гейдара Алиева (1923–2023)».
7 мая в Национальном музее истории Азербайджана состоялась церемония вручения юбилейной медали «100-летие Гейдара Алиева (1923–2023)» деятелям культуры и искусства.
На мероприятии были вручены медали деятелям культуры и искусства, награжденным согласно Распоряжению главы государства.
Напомним, что Распоряжением Президента Азербайджанской Республики группа деятелей культуры и искусства, отличившихся исследованиями и пропагандой наследия Общенационального лидера Гейдара Алиева, в осуществлении идеи азербайджанства, в социально-экономическом, научно-техническом и культурном развитии страны, эффективной деятельностью в сфере государственного управления и общественно-политической сфере, была награждена юбилейной медалью Азербайджанской Республики «100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)».