Mərakeş Krallığının səfiri cənab Həsən Hami Azərbaycan Milli Kitabxanasında qonaq olmuşdur
Sentyabr ayının 10-da Mərakeş Krallığının səfiri cənab Həsən Hami Azərbaycan Milli Kitabxanasında qonaq olmuşdur. Görüş zamanı Azərbaycan-Mərakəş mədəni əlaqələrindən, Milli Kitabxanalar arasında qarşılıqlı əməkdaşlıqdan söhbət açılmışdır. Cənab səfir öz söhbətində bildirmişdir ki, onların fondlarında qədim Azərbaycan əlyazmaları mövcuddur. “Güman edirəm ki, Azərbaycanda da müvafiq fondlarda ərəb əlyazmalarına rast gəlmək olar. Hər iki tərəf üçün bu ədəbiyyatlar böyük maraq doğuracaqdır” - deyə səfir bildirmişdir.
Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov da öz növbəsində görüşdən məmnunluğunu ifadə edərək Milli Kitabxanada Mərakeşlə bağlı keçirilmiş bir sıra tədbirlərdən, sərgilərdən bəhs etmişdir. “Orta əsrlər ərəb tibb əlyazmalar” adlı sərginın keçirilməsindən danışmışdır. “Əminəm ki, sizin bayaq dediyiniz kimi bizim fondlarda mühafizə olunan ərəb ədəbiyyatı Sizin tərəfinizdən maraq doğuracaqdır”- deyə Tahirov söyləmişdir.
Qarşılıqlı əməkdaşlığı daha da genişləndirmək məqsədilə hər iki ölkənin Milli Kitabxanaları arasında Memorandumun yaxın gələcəkdə imzalanması təklif olunmuşdur. Rəsmi imzalama mərasiminin oktyabr-noyabr aylarında Bakıda keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

The Kingdom of Morocco Mr. Hassan Hami visited Azerbaijan National Library
On September 10, the ambassador of the Kingdom of Morocco Mr. Hassan Hami visited Azerbaijan National Library. Azerbaijani-Moroccan cultural relations, mutual cooperation between National Libraries of two countries were discussed during the meeting. The ambassador noted ancient Azerbaijani manuscripts existing at their collections. “I suppose there are also Arabic manuscripts in your collections. These items will awake great interest for both sides”- he said.
Expressing his satisfaction with the meeting, the director of Azerbaijan National Library Karim Tahirov in his return gave information on Moroccan-related events, exhibitions held at the National Library. He spoke about the exhibition entitled “Medieval Arabic Medical Manuscripts”.  He stated: “As you mentioned, I hope Arabic manuscripts at our collections will raise your interest.”
For the further expansion of the mutual cooperation, it was suggested to sign Memorandum between National Libraries of two countries in near future. It is expected to hold official signing ceremony in Baku in October-November.