3 oktyabr tarixində XI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Milli Kitabxanada “Mərakeş və Küveyt ədəbiyyatı guşələri”nin açılış mərasimi keçirilib.
Açılışda Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanasının direktoru Samira El Malizi, Mərakeş Krallığının Azərbaycandakı səfirliyinin nümayəndəsi, Küveyt Milli Kitabxanasının direktoru Seham Alezam, Türkiyə Cümhurbaşqanlığı Millət Kitabxanasının rəhbəri Ayhan Tuğlu və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Açılış mərasimini Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. Direktor bu günədək Azərbaycan Milli Kitabxanasında 20 ölkənin ədəbiyyat guşəsinin açıldığını bildirib. Əlavə edib ki, Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində müxtəlif ölkələrin ədəbiyyat guşələrinin Milli Kitabxanada açılması ənənə halını alıb. Bu gün isə Milli Kitabxanada Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanasının və Küveyt Milli Kitabxanasının ədəbiyyat güşələrinin açıldığını söyləyib. Əlavə edib ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasında açılan ədəbiyyat guşələrinin özəlliyi ondadır ki, hər hansı ölkənin mədəniyyəti, tarixi, ədəbiyyatı, coğrafiyası və adət-ənənələri ilə maraqlanan oxucular bu guşələrdən faydalana bilirlər. Həmçinin, hər bir guşənin önündə həmin ölkənin Milli Kitabxanasına birbaşa çıxışı təmin edən kompüterlər quraşdırılıb. Oxucular bu vasitələrlə həmin ölkənin zəngin kitab fondundan yararlana bilirlər. Direktor ədəbiyyat guşələrinin daim yenilənəcəyini və oxucuların tələbatını tam təmin edəcəyinə inandığını bildirib.
Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanasının direktoru Samira El Malizi hər kəsi salamlayaraq ədəbiyyat guşəsinin açılmasında göstərdiyi dəstəyə görə, Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirova və Mərakeş Krallığının Azərbaycandakı səfirliyinə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, bu gün yaradılan Mərakeş ədəbiyyatı guşəsi sadəcə guşə deyil həm də Mərakeş Krallığı ilə Azərbaycan Respublikası arasında dərinləşən mədəni əməkdaşlıq və dostluğun göstəricisidir. Ədəbiyyat güşəsinin Mərakeşin minilliklərə söykənən qədim tarixindən müasir cəmiyyətimizə qədər çoxrəngli mədəniyyətinə açılan pəncərə olduğunu deyib.
Küveyt Milli Kitabxanasının direktoru Seham Alezami çıxışında Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmaqdan məmnun olduğunu bildirib. 11-ci Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində Küveyt ədəbiyyat guşəsinin Azərbaycan Milli Kitabxanasında açılmasının sevindirici hal olduğunu qeyd edib. Küveytin zəngin və rəngarəng irsini və mədəniyyətini nümayiş etdirən bu təşəbbüs iki dost xalq arasında olan mədəni əməkdaşlığı daha da möhkəmləndirəcəyini söyləyib. Bu gün açılan guşədə Küveytin həm qədim irsi, həm də müasir intellektual naliyyətlərinin təqdim olunduğunu bildirib.
Türkiyə Millət Kitabxanasının rəhbəri cənab Ayhan Tuğlu çıxışında 2 oktyabr tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə Türkiyə Cümhurbaşqanlığı Millət Kitabxanası arasında imzalanan əməkdaşlıq memorandumunun xeyirli olmasını arzulayıb. O, Azərbaycan Milli Kitabxanasında artıq mövcud olan Türkiyə ədəbiyyatı guşəsinin gələcəkdə daha da genişlənəcəyini və yeni ədəbiyyatlarla zənginləşəcəyini vurğulayıb.
Sonra Mərakeş Krallığının Milli Kitabxanasının və Küveyt Milli Kitabxanasının ədəbiyyatı guşələrinin açılışı olub.

В Национальной библиотеке состоялась церемония открытия «Литературных уголков Марокко и Кувейта»
3 октября в Национальной Библиотеке в рамках XI Бакинской международной книжной выставки состоялась церемония открытия «Уголков литературы Марокко и Кувейта».
В открытии приняли участие директор Национальной Библиотеки Королевства Марокко Самира Эль Мализи, представитель посольства Королевства Марокко в Азербайджане, директор Национальной Библиотеки Кувейта Сехам Алезам, руководитель Национальной библиотеки Турции Айхан Туглу и другие заинтересованные лица.
Церемонию открытия открыл директор Национальной библиотеки Азербайджана профессор Керим Тахиров, поприветствовав гостей. Директор отметил, что до сегодняшнего дня в Национальной Библиотеке Азербайджана были открыты литературные уголки 20 стран. Он добавил, что в рамках Международной книжной выставки стало традицией открывать литературные уголки разных стран в Национальной Библиотеке. Сегодня же в Национальной Библиотеке были открыты литературные уголки Национальной Библиотеки Королевства Марокко и Национальной библиотеки Кувейта. Также было отмечено, что особенность этих литературных уголков в том, что читатели, интересующиеся культурой, историей, литературой, географией и традициями той или иной страны, могут пользоваться этими уголками. Кроме того, перед каждым уголком установлены компьютеры с прямым доступом к Национальной Библиотеке соответствующей страны. Читатели с их помощью могут пользоваться богатым книжным фондом той страны. Директор выразил уверенность, что литературные уголки будут постоянно обновляться и полностью удовлетворять потребности читателей.
Директор Национальной Библиотеки Королевства Марокко Самира Эль Мализи, приветствуя всех, выразила благодарность директору Национальной Библиотеки Азербайджана профессору Кериму Тахирову и посольству Королевства Марокко в Азербайджане за поддержку в открытии литературного уголка. Она отметила, что созданный сегодня уголок марокканской литературы — это не просто уголок, а показатель углубляющегося культурного сотрудничества и дружбы между Королевством Марокко и Азербайджанской Республикой. Литературный уголок является окном, открывающим многоцветную культуру Марокко, основанную на тысячелетней древней истории и продолжающуюся до нашего современного общества.
Директор Национальной библиотеки Кувейта Сехам Алезам в своей речи выразила радость от пребывания в Национальной библиотеке Азербайджана. Она отметила, что открытие уголка кувейтской литературы в рамках 11-й Международной книжной выставки является радостным событием. Эта инициатива, демонстрирующая богатое и многообразное наследие и культуру Кувейта, укрепит культурное сотрудничество между двумя дружественными народами. Она подчеркнула, что в открывшемся сегодня уголке представлены как древнее наследие Кувейта, так и современные интеллектуальные достижения.
Руководитель Национальной библиотеки Турции господин Айхан Туглу в своем выступлении пожелал плодотворного сотрудничества, подписанному 2 октября между Национальной библиотекой Азербайджана и Национальной Библиотекой Турции при Президенте Турции. Он подчеркнул, что уголок турецкой литературы, уже существующий в Национальной Библиотеке Азербайджана, в будущем расширится и обогатится новыми произведениями.
Затем состоялось открытие литературных уголков Национальной Библиотеки Королевства Марокко и Национальной библиотеки Кувейта.