Milli Kitabxanada “Xalq rəssamı – Mikayıl Abdullayev” adlı Elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
25-11-2021
2021-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan təsviri sənətinin görkəmli nümayəndəsi, Xalq rəssamı, professor Mikayıl Hüseyn oğlu Abdullayevin anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Mikayıl Abdullayev parlaq ənənələrə malik Azərbaycan rəssamlıq məktəbinin böyük simalarındandır. Azərbaycan ədəbiyyatına dərin məhəbbətlə ərsəyə gətirdiyi silsilə portretlər və klassik ədəbi əsərlərə çəkdiyi parlaq illüstrasiyalar rəssamın Şərq və Qərb incəsənətinin mütərəqqi ənənələrinin qovuşuğunda formalaşdırdığı yeni dəst-xəttin dolğun ifadəsidir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Mikayıl Abdullayevin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin tədbirlər planına uyğun olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Xalq rəssamı – Mikayıl Abdullayev” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Sənət yolu, sənətkarlıq cizgiləri xatirələr süzgəcində”, “Həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”, “Görkəmli şəxslər Mikayıl Abdullayev haqqında”, “Mikayıl Abdullayev qələmindən sətirlər”, “Mükafatları”, “Əsərləri”, “Haqqında nəşrlər”, “Mikayıl Abdullayevin xatirə lövhəsi”, “Fotoqalereya”, “Rənglərdə əbədiləşən həyat”, “Videoqalereya” bölmərindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/M.Abdullayev/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена электронная база данных под названием «Народный художник - Микаил Абдуллаев»
25-11-2021
В декабре 2021 года исполняется 100 лет со дня рождения выдающегося представителя изобразительного искусства Азербайджана, народного художника, профессора Микаила Гусейн оглу Абдуллаева.
Микаил Абдуллаев является одним из выдающихся представителей азербайджанской школы живописи, обладающей яркими традициями. Цикл портретов, созданных им с большой любовью к азербайджанской литературе, и яркие иллюстрации к классическим литературным произведениям служат истинным выражением нового почерка, сформированного художником на стыке прогрессивных традиций восточного и западного искусства.
В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «О проведении 100-летия Микаила Абдуллаева» и планом мероприятий Министерства культуры сотрудниками Национальной библиотеки подготовлена электронная база данных под названием «Народный художник - Микаил Абдуллаев». Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Путь творчества, шедевры в фильтре воспоминаний», «Основные даты жизни и творчества», «Выдающиеся личности о Микаиле Абдуллаеве», «Строки из-под пера Микаила Абдуллаева», «Награды», «Работы», «Публикации о нем», «Мемориальная доска Микаила Абдуллаева», «Фотогалерея», «Жизнь, увековеченная в красках», «Видеогалерея».
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/M.Abdullayev/index.html.