“Məhməd Akif Ərsoy. Seçmə şeirlər” kitabının təqdimatı keçirilib
8 dekabr tarixində Azərbaycan Milli Kitabxanasında Türk ədəbiyyatının böyük şairlərindən olan Məhməd Akif Ərsoyun “Seçmə şeirlər” kitabının təqdimatı və Azərbaycanın görkəmli mədəniyyət və incəsənət xadimlərinə TÜRKSOY-un “Şərəf” və “TÜRKSOY-un 30 illiyi” medallarının təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov Milli Kitabxana ilə TÜRKSOY təşkilatının 15 il qarşılıqlı şəkildə əməkdaşlıq etdiyini, görkəmli şəxslərin yaradıcılığı ilə bağlı tədbirlər həyata keçirdiyini qeyd edib. O, Məhməd Akif Ərsoyun kitabının Azərbaycan dilinə ilk dəfə tərcümə olunduğunu, kitabın şairin yaradıcılığının daha çox tanınmasına zəmin yaradacağını bildirib.
TÜRKSOY-un baş katibi Sultan Rayev Məhməd Akif Ərsoyu bir millətin ruhunda dərin izlər buraxan şairlərdən biri olduğunu, türk dünyasının milli şairləri arasında yer aldığını vurğulayıb. Həmçinin natiq Məhməd Akif Ərsoyun anadan olmasının 150 illiyi münasibətilə Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı - TÜRKSOY Daimi Şurasının qəbul etdiyi qərarla 2023-cü il Türk Dünyasında Məhməd Akif Ərsoy ili elan edildiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirinin müavini Fərid Cəfərov çıxışında TÜRKSOY-un 30 illik yubileyini əlamətdar hadisə kimi qeyd edib. O, TÜRKSOY-un fərqli coğrafiyalarda yaşayan lakin eyni soykökündən gələn türk xalqları üçün önəmli işlər gördüyünü vurğulayıb. Həmçinin, nazir müavini Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi və ilk dəfə keçirilən Türk dünyası mədəniyyət formu haqqında danışıb.
Xalq şairi Anar, Türkiyənin Azərbaycandakı səfirliyinin Mədəniyyət və Tanıtım müşaviri Muhittin Macit, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədr müavini Rəşad Məcid, Əməkdar elm xadimi Qəzənfər Paşayev iştirak edərək çıxışlarında təqdimatı keçirilən kitabın şairin zəngin dilini, dərin düşüncəsini, duyğu dərinliyini ehtiva edən, türk millətinin tarixini, mədəniyyətini, ruhunu əks etdirən mühüm sənəd olduğunu, Azərbaycan-Türkiyə mədəni əlaqələrinin sürətlə inkişaf etdiyini, Məhməd Akif Ərsoyun İslam şairi, Vətən şairi olduğunu bildiriblər.
Sonda TÜRKSOY-un 30 illik yubileyi ilə əlaqədar Azərbaycanın görkəmli mədəniyyət və incəsənət xadimlərinə TÜRKSOY-un “Şərəf” və “TÜRKSOY-un 30 illiyi” medalları təqdim edilib.

The presentation of the book "Mohammed Akif Ersoy. Selected Poems" was held
On December 8, the presentation of the book "Selected Poems" by Mehmed Akif Ersoy, one of the great poets of Turkish literature, and the presentation of TURKSOY's "Honor" and "30th Anniversary of TURKSOY" medals to outstanding cultural and artistic figures of Azerbaijan were held in the National Library of Azerbaijan.
Director of the National Library, Karim Tahirov, who opened the event by greeting the guests, noted that the National Library and the TURKSOY organization have been cooperating for 15 years, and have implemented events related to the creativity of prominent people. He said that Mehmed Akif Ersoy's book was translated into Azerbaijani for the first time, and that the book will create a basis for more recognition of the poet's creativity.
General Secretary of TURKSOY Sultan Rayev emphasized that the Mehmed Akif Ersoy is one of the poets who left deep traces in the soul of the nation and is among the national poets of the Turkic world. The speaker also drew attention to the fact that 2023 was declared the year of Mehmed Akif Ersoy in the Turkish World by the decision of the International Organization of Turkish Culture - TURKSOY Standing Council on the occasion of the 150th anniversary of the birth of Mehmed Akif Ersoy.
In his speech, Farid Jafarov, Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, celebrated the 30th anniversary of TURKSOY as a significant event. He emphasized that TURKSOY does important work for the Turkish people living in different geographies but coming from the same ancestry. Also, the deputy minister spoke about the announcement of the city of Shusha as the "cultural capital of the Turkic world" for 2023 and the Turkic world cultural form held for the first time.
People's poet Anar, Culture and Publicity Adviser of Turkish Embassy in Azerbaijan Muhittin Majit, Deputy Chairman of Azerbaijan Writers' Union Rashad Majid, Honored Scientist Gazanfar Pashayev took part in the speeches of the presented book, which contains the poet's rich language, deep thought, emotional depth, the history and culture of the Turkish nation. They said that it is an important document that reflects his spirit, that Azerbaijan-Turkey cultural relations are developing rapidly, that Mehmed Akif Ersoy is an Islamic poet and a poet of the Fatherland.
In the end, TURKSOY's "Honor" and "30th anniversary of TURKSOY" medals were presented to outstanding cultural and artistic figures of Azerbaijan in connection with TURKSOY's 30th anniversary.