Milli Kitabxanada “18 İyun – Milli İnsan Hüquqları Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
16-06-2023
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli sərəncamı ilə hər il iyunun 18-i ölkəmizdə İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur. İnsan hüquqları amili xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin fəaliyyətinin əsası olub. Ulu öndər sivil, dünyəvi dövlət quruculuğu prosesinin ilkin şərti kimi fundamental insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi zərurətini, ona şərait yaradılmasının vacibliyini hər zaman хüsusi qеyd edib.
Hüquqi, demokratik və vətəndaş cəmiyyətli dövlət quruculuğunda inamlı və qətiyyətli addımlarını atan müstəqil Azərbaycan Respublikası 18 oktyabr 1991-ci ildə qəbul etdiyi “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı”ndan irəli gələn müddəalar 1995-ci ildə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə qəbul olunmuş, insan hüquqlarının və azadlıqlarının təmin edilməsini dövlətin ali məqsədi kimi bəyan edən ilk milli Konstitusiyamızın da başlıca qayəsini təşkil etmişdir.
Milli İnsan Hüquqları Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 İyun – Milli İnsan Hüquqları Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.

The virtual exhibition "June 18 - National Human Rights Day" was presented to users online in the National Library
16-06-2023
According to the order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev stipulated June 18, 2007, June 18 is commemorated as Human Rights Day in our country. The human rights factor was the basis of the activity of the national leader of our people, Heydar Aliyev. The great leader has always emphasized the need to protect fundamental human rights and freedoms as a prerequisite for the process of civilized, secular state-building, and the importance of creating conditions for it.
The provisions arising from the "Constitutional Act on State Independence of the Republic of Azerbaijan" adopted by the independent Republic of Azerbaijan on October 18, 1991, which took confident and decisive steps in building a legal, democratic and civil society state, were adopted in 1995 under the leadership of our national leader Heydar Aliyev. It was the main principle of our first national Constitution, which declared the provision of human rights and freedoms as the supreme goal of the state.
On the occasion of the National Human Rights Day, a virtual exhibition called "June 18 - National Human Rights Day" was prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan. Official documents, photos, books and articles related to the topic are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/18_iyun/index.html.