Milli Kitabxanada “18 İyun – Milli İnsan Hüquqları Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
16-06-2023
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli sərəncamı ilə hər il iyunun 18-i ölkəmizdə İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunur. İnsan hüquqları amili xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin fəaliyyətinin əsası olub. Ulu öndər sivil, dünyəvi dövlət quruculuğu prosesinin ilkin şərti kimi fundamental insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi zərurətini, ona şərait yaradılmasının vacibliyini hər zaman хüsusi qеyd edib.
Hüquqi, demokratik və vətəndaş cəmiyyətli dövlət quruculuğunda inamlı və qətiyyətli addımlarını atan müstəqil Azərbaycan Respublikası 18 oktyabr 1991-ci ildə qəbul etdiyi “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında Konstitusiya Aktı”ndan irəli gələn müddəalar 1995-ci ildə ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə qəbul olunmuş, insan hüquqlarının və azadlıqlarının təmin edilməsini dövlətin ali məqsədi kimi bəyan edən ilk milli Konstitusiyamızın da başlıca qayəsini təşkil etmişdir.
Milli İnsan Hüquqları Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “18 İyun – Milli İnsan Hüquqları Günü” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə rəsmi sənəd, fotolar, mövzu ilə əlaqəli kitab və məqalələr nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка в онлайн режиме под названием «18 июня – Национальный день прав человека»
16-06-2023
Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 18 июня 2007 года, ежегодно 18 июня в нашей стране отмечается День прав человека. Фактор прав человека стал основой деятельности Общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева. Великий лидер всегда особо подчеркивал необходимость защиты фундаментальных прав и свобод человека, важность создания условий, рассматривая их как первоочередное требование для осуществления гражданского, мирного процесса государственного строительства.
Акт о государственной независимости Азербайджанской Республики, принятый 18 октября 1991 года, является важным и решительным шагом в создании правового, демократического и гражданского общества. Этот Акт был принят независимой Азербайджанской Республикой и заложил основу для нашей первой национальной Конституции, принятой в 1995 году при руководстве нашего Национального лидера Гейдара Алиева, которая признала обеспечение прав и свобод граждан как основную цель государства.
По случаю Национального Дня прав человека сотрудниками Национальной библиотеки Азербайджана была подготовлена виртуальная выставка под названием «18 июня – Национальный День прав человека». На виртуальной выставке представлены официальные документы, фотографии, книги и статьи, связанные с данной тематикой.