Milli Kitabxanada 20 Yanvar hadisəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib
Yanvarın 18-də Milli Kitabxanada 20 Yanvar hadisəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Anım tədbirində 33 il öncə Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş hadisədən və günahsız qurbanlardan bəhs edilərək bildirilib ki, Azərbaycan oğullarının qəhrəmanlıqları bu tarixdən başlanıb. Bundan başqa tədbirdə Qarabağ torpaqlarının işğaldan azad edilməsində şəhidlərimizin  cəsurluq göstərməsi xüsusilə qeyd edilib.
Tədbir zamanı Səbail rayonu M.Rahim adına 7 nömrəli məktəbinin şagirdlərinin ifasında şeirlər səslənib, 20 Yanvar hadisəsi ilə bağlı sənədli film nümayiş olunub. Daha sonra tədbir iştirakçıları Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanmış Elektron Məlumat Bazası və 20 Yanvar hadisəsinə həsr olunan ənənəvi kitab sərgisi ilə tanış olublar. Sərgidə yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə baş verən hadisələri əks etdirən kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunub.

В Национальной библиотеке состоялось мероприятие, посвященное 33-й годовщине трагедии 20 Января
18 января в Национальной библиотеке состоялось мероприятие, посвященное 33-й годовщине трагедии 20 Января. В первую очередь минутой молчания была почтена светлая память шехидов 20 Января.
На памятном мероприятии было подчеркнуто, что трагедия 20 Января, повлекшая большие потери и гибель невинных людей, продемонстрировала героизм и непреклонность азербайджанского народа. Говоря о трагедии 20 Января, также были упомянуты мужество и отвага доблестных сынов Азрбайджана – шехидов 44-дневной Отечественной войны, героически погибших во имя освобождения земель Азербайджана от многолетней армянской оккупации.
В ходе мероприятия прозвучали стихи в исполнении учащихся школы №7 имени М. Рагима Сабаильского района Баку, а также был продемонстрирован документальный фильм, посвященный трагическим событиям 20 Января. Далее участники мероприятия ознакомились с электронной базой данных и традиционной книжной выставкой, посвященными годовщине трагедии. На выставке были представлены книги и статьи, опубликованные в периодических изданиях, в которых отражены события, происходившие в ночь с 19 на 20 января.