Milli Kitabxanada 20 Yanvar hadisəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib
Yanvarın 18-də Milli Kitabxanada 20 Yanvar hadisəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanın müstəqilliyi uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Anım tədbirində 33 il öncə Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş hadisədən və günahsız qurbanlardan bəhs edilərək bildirilib ki, Azərbaycan oğullarının qəhrəmanlıqları bu tarixdən başlanıb. Bundan başqa tədbirdə Qarabağ torpaqlarının işğaldan azad edilməsində şəhidlərimizin  cəsurluq göstərməsi xüsusilə qeyd edilib.
Tədbir zamanı Səbail rayonu M.Rahim adına 7 nömrəli məktəbinin şagirdlərinin ifasında şeirlər səslənib, 20 Yanvar hadisəsi ilə bağlı sənədli film nümayiş olunub. Daha sonra tədbir iştirakçıları Milli Kitabxana tərəfindən hazırlanmış Elektron Məlumat Bazası və 20 Yanvar hadisəsinə həsr olunan ənənəvi kitab sərgisi ilə tanış olublar. Sərgidə yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə baş verən hadisələri əks etdirən kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr nümayiş olunub.

An event dedicated to the 33rd anniversary of the January 20 incident was held in the National Library
18-01-2023
On January 18, an event dedicated to the 33rd anniversary of the January 20 incident was held at the National Library. At the event, the memory of our martyrs who died for the independence of Azerbaijan was commemorated with a minute of silence.
In the commemorative event, the incident committed against the people of Azerbaijan 33 years ago and the innocent victims were mentioned, the heroism of the sons of Azerbaijan started from this date. In addition, the bravery of our martyrs who were freed from the occupation of Karabakh lands was noted at the event.
During the event, poems were sung by the school in M. Rahim school number 7 of Sabail district, and a documentary film about the January 20 event was shown. After the event, they got acquainted with the Electronic Database prepared by the National Library and the link book dedicated to the January 20 event. The exhibition featured books and articles published in periodicals, which reflect the events that took place on the night of January 19-20.