Milli Kitabxanada “25 noyabr - Kəlbəcər şəhəri günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 2020-ci il 27 sentyabr tarixində ərazilərimizi müxtəlif istiqamətlərdən raket atəşinə tutmasından sonra rəşadətli Ordumuzun 44 gün davam edən əks-hücum əməliyyatı noyabrın 10-da hərbi-siyasi Qələbəmizin və Ermənistanın kapitulyasiyasının təsdiqi olan üçtərəfli Bəyanatın imzalanması ilə nəticələnib. İmzalanan birgə Bəyanata əsasən noyabrın 25-i Kəlbəcər bir güllə belə atılmadan işğaldan azad edilib. Ölkə rəhbərinin 31 iyul 2023-cü il tarixli sərəncamına əsasən hər il noyabrın 25-i “Kəlbəcər Şəhəri Günü” kimi qeyd olunur.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “25 noyabr - Kəlbəcər şəhəri günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Kəlbəcər şəhərinin tarixi, coğrafiyası, eləcə də aparılan bərpa-quruculuq işləri haqqında, Vətən müharibəsi və Böyük Zəfəri əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Kelbecer_seheri_gunu/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.

В Национальной Библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «25 ноября — День города Кельбаджар»
После того как 27 сентября 2020 года вооружённые силы Армении подвергли наши территории ракетному обстрелу с различных направлений, доблестная Армия начала контрнаступательную операцию, продолжавшуюся 44 дня. Она завершилась 10 ноября подписанием трёхстороннего Заявления, подтвердившего нашу военно-политическую Победу и капитуляцию Армении. В соответствии с подписанным совместным Заявлением 25 ноября Кельбаджар был освобождён от оккупации без единого выстрела. Согласно распоряжению главы государства от 31 июля 2023 года, ежегодно 25 ноября отмечается как «День города Кельбаджар».
В связи с этой исторической датой в Национальной Библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка под названием «25 ноября — День города Кельбаджар».
На виртуальной выставке демонстрируются официальные документы, фотографии, материалы об истории и географии города Кельбаджара, а также о проводимых восстановительно-строительных работах, книги и статьи из фонда Национальной Библиотеки, отражающие события Отечественной войны и Великой Победы. Материалы представлены на азербайджанском, русском и английском языках.