Milli Kitabxanada “25 noyabr - Kəlbəcər şəhəri günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub
Ermənistan silahlı qüvvələrinin 2020-ci il 27 sentyabr tarixində ərazilərimizi müxtəlif istiqamətlərdən raket atəşinə tutmasından sonra rəşadətli Ordumuzun 44 gün davam edən əks-hücum əməliyyatı noyabrın 10-da hərbi-siyasi Qələbəmizin və Ermənistanın kapitulyasiyasının təsdiqi olan üçtərəfli Bəyanatın imzalanması ilə nəticələnib. İmzalanan birgə Bəyanata əsasən noyabrın 25-i Kəlbəcər bir güllə belə atılmadan işğaldan azad edilib. Ölkə rəhbərinin 31 iyul 2023-cü il tarixli sərəncamına əsasən hər il noyabrın 25-i “Kəlbəcər Şəhəri Günü” kimi qeyd olunur.
Bu tarixi gün münasibətilə Milli Kitabxanada “25 noyabr - Kəlbəcər şəhəri günü” adlı virtual sərgi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, fotolar, Kəlbəcər şəhərinin tarixi, coğrafiyası, eləcə də aparılan bərpa-quruculuq işləri haqqında, Vətən müharibəsi və Böyük Zəfəri əks etdirən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan kitablar, məqalələr və s. materiallar Azərbaycan, rus, ingilis dillərində nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/Kelbecer_seheri_gunu/index.htm linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.

A virtual exhibition titled “25 November – Kalbajar City Day” has been presented to users at the National Library
After the Armenian armed forces fired rockets at our lands on September 27, 2020, our army started a counter-offensive that lasted 44 days. On November 10, a trilateral Statement was signed, which showed our military and political victory and Armenia’s capitulation. According to this Statement, Kalbajar was freed from occupation on November 25 without any fighting. By the President’s order dated July 31, 2023, November 25 is celebrated every year as “Kalbajar City Day”.
On this special day, the National Library prepared a virtual exhibition called as “25 November – Kalbajar City Day”.
The virtual exhibition shows official documents, photos, and information about the history and geography of Kalbajar city, as well as the rebuilding and construction work there. It also includes books, articles, and other materials about the Patriotic War and the Great Victory, available in Azerbaijani, Russian, and English languages.
You can view the virtual exhibition at this link: https://anl.az/el/vsb/Kelbecer_seheri_gunu/index.htm