Milli Kitabxanada “31 Mart soyqırımını unutmadıq” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
29-03-2023
1918-ci ildə ermənilərin xalqımıza qarşı törətdikləri soyqırımından 105 il ötür. Mart soyqırımları öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, bəşər tarixində də ən qanlı faciələrdən biridir. On minlərlə azərbaycanlı ilə yanaşı, minlərlə ləzgi, yəhudi, rus, avar və talış milliyyətinə mənsub insanları qılıncdan, süngüdən keçirdilər, diri-diri yandırdılar. Bakının böyük bir hissəsini xarabalığa çevirdilər. Azərbaycanlıların soyqırımı təkcə Bakıda deyil, Şamaxı, Quba qəzalarında, Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvanda, Lənkəranda, Gəncədə və digər bölgələrdə xüsusi qəddarlıqla həyata keçirildi.
Mart soyqırımına hüquqi-siyasi qiymət ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verilib. 1998-ci il martın 26-da ulu öndər “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərman imzalayıb. Həmin gündən 31 mart tarixi Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunur.
Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “31 Mart soyqırımını unutmadıq” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə bağlı kitab və dövri mətbuat materialları, fotoşəkillər nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/31_Mart_Soyqirimini_unutmadiq/index.htm istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "We have not forgotten the March 31 genocide" was presented to users online in the National Library
29-03-2023
105 years have passed since the Armenian genocide against our people in 1918. The March genocides are one of the bloodiest tragedies not only in the history of Azerbaijan, but also in human history due to their cruelty and scale. Along with tens of thousands of Azerbaijanis, thousands of people belonging to Lezgi, Jews, Russians, Avars and Talysh nationalities were put through swords and bayonets and burned alive. They turned a large part of Baku into ruins. Genocide of Azerbaijanis was carried out with special cruelty not only in Baku, but also in Shamakhi, Guba districts, Karabakh, Zangezur, Nakhchivan, Lankaran, Ganja and other regions.
National leader Heydar Aliyev gave a legal and political assessment of the March genocide. On March 26, 1998, the great leader signed the Decree "On the Genocide of Azerbaijanis". From that day, March 31 is celebrated as Genocide Day of Azerbaijanis.
The virtual exhibition "We have not forgotten the March 31 genocide" was prepared by the employees of the Azerbaijan National Library of the Ministry of Culture. In the virtual exhibition, books and periodical press materials and photographs are displayed on the subject.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use http://anl.az/el/vsb/31_Mart_Soyqirimini_unutmadiq/index.htm.