Milli Kitabxanada “31 Mart soyqırımını unutmadıq” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
29-03-2023
1918-ci ildə ermənilərin xalqımıza qarşı törətdikləri soyqırımından 105 il ötür. Mart soyqırımları öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, bəşər tarixində də ən qanlı faciələrdən biridir. On minlərlə azərbaycanlı ilə yanaşı, minlərlə ləzgi, yəhudi, rus, avar və talış milliyyətinə mənsub insanları qılıncdan, süngüdən keçirdilər, diri-diri yandırdılar. Bakının böyük bir hissəsini xarabalığa çevirdilər. Azərbaycanlıların soyqırımı təkcə Bakıda deyil, Şamaxı, Quba qəzalarında, Qarabağda, Zəngəzurda, Naxçıvanda, Lənkəranda, Gəncədə və digər bölgələrdə xüsusi qəddarlıqla həyata keçirildi.
Mart soyqırımına hüquqi-siyasi qiymət ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verilib. 1998-ci il martın 26-da ulu öndər “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərman imzalayıb. Həmin gündən 31 mart tarixi Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunur.
Mədəniyyət Nazirliyi Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “31 Mart soyqırımını unutmadıq” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə mövzu ilə bağlı kitab və dövri mətbuat materialları, fotoşəkillər nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/31_Mart_Soyqirimini_unutmadiq/index.htm istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка в онлайн режиме под названием «Мы не забыли геноцид 31 марта»
29-03-2023
Прошло 105 лет со дня геноцида, совершенного армянами против нашего народа в 1918 году. Мартовские геноциды по своей жестокости и масштабу являются одной из самых кровавых трагедий не только в истории Азербайджана, но и в истории человечества. Наряду с десятками тысяч азербайджанцев, они изрубили штыками и закололи мечами, заживо сожгли тысячи лезгин, евреев, русских, аварцев и талышей. Превратили большую часть Баку в руины. Геноцид азербайджанцев был совершен с особой жестокостью не только в Баку, но и в Шамахе, Губе, Карабахе, Зангезуре, Нахчыване, Лянкяране, Гяндже и других регионах.
Политико-правовая оценка мартовскому геноциду была дана Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым.  26 марта 1998 года Великий лидер подписал Указ “О геноциде азербайджанцев”. С этого дня 31 марта отмечается как День геноцида азербайджанцев.
Сотрудники Азербайджанской национальной библиотеки подготовили виртуальную выставку под названием «Мы не забыли геноцид 31 марта». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги, а также статьи, опубликованные в периодических изданиях по данной теме.