Milli Kitabxanada “Akademik Zərifə Əliyeva” adlı virtual sərgi və “Oftalmoloq alim, Akademik Zərifə xanım Əliyeva” adlı elektron məlumat bazası onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
27-04-2024
Azərbaycanın görkəmli alimi, Əməkdar elm xadimi, tibb elmləri doktoru, professor, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Zərifə Əziz qızı Əliyevanın anadan olmasının 101 ili tamam olur.
28 aprel 1923-cü ildə Qədim Naxçıvanın Şərur rayonunun Şahtaxtı kəndində həkim Əziz Əliyev və Leyla Əliyevanın ailəsində dünyaya göz açan Akademik Zərifə Əliyeva zəngin mənəviyyata sahib əsl ziyalı kimi mənalı ömür yolu keçib, əhatəli elmi fəaliyyəti ilə ölkəmizdə tibb sahəsinin inkişafına əhəmiyyətli töhfələr veribdir. Alimin oftalmologiyanın aktual məsələlərinə dair uzunmüddətli araşdırmalarının uğurlu nəticəsi olan sanballı əsərləri həmişə təqdirlə qarşılanıb və yüksək qiymətə layiq görülübdür. Bu tədqiqatlarda irəli sürülən yeni və effektli müalicə metodları, kompleks profilaktik tədbirlər qısa müddətdə müvəffəqiyyətlə geniş tətbiqini tapıb.  Azərbaycanda oftalmologiya məktəbinin ilk tədqiqat mərkəzi olaraq ixtisaslaşdırılmış elmi tədqiqat laboratoriyası məhz akademik Zərifə Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradıldır. Həkimlik etikasını bütün elmi və pedaqoji fəaliyyəti boyu daim diqqət mərkəzində saxlayan Zərifə Əliyeva Azərbaycan oftalmologiyasını dünya səviyyəsində tanıdan, təbabətdə öz dəst-xətti olan novator bir alim idi. O, elmi-pedaqoji fəaliyyətində təkcə çoxşaxəli elmi-tədiqat işləri aparmaqla kifayətlənməyib, respublikada yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması işinə gərgin əmək sərf edib, gənc alimlərin və həkim-oftalmoloqların böyük bir nəslini formalaşdırıbdır.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən tibb elmləri doktoru, oftalmoloq alimin həyat və yaradıcılığını əks etdirən “Akademik Zərifə Əliyeva” adlı virtual sərgi  və “Oftalmoloq alim, Akademik Zərifə xanım Əliyeva” adlı elektron məlumat bazası hazırlanıb, onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə akademik Zərifə xanım Əliyeva haqqında görkəmli şəxslərin fikirləri, müəllifi olduğu və haqqında yazılmış kitablar, həyat və fəaliyyətinə dair sənədlər, məqalələr və fotolar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Akademik_Zerife%20Eliyeva/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Elektron məlumat bazasında isə “Rəsmi sənədlər”, Həyat və yaradıcılığının əsas tarixləri”, “Bioqrafiyası”, “Görkəmli şəxslər Zərifə Əliyeva haqqında”, “Əsərləri”, “Haqqında (Kitablar, Məqalələr)” ,  “Zərifə xanım Əliyeva dünya kitabxanalarında” və bir sıra materiallar nümayiş olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər  https://anl.az/el/emb/ZE/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "Academician Zarifa Aliyeva" and the electronic database "Ophthalmologist Scientist Academician Zarifa Aliyeva," were presented to users online in the National Library.
27-04-2024
This year marks the 101st anniversary of the birth of Zarifa Aziz gizi Aliyeva, an outstanding scientist of Azerbaijan, Honored Scientist, Doctor of Medical Sciences, Professor, full member of the Azerbaijan Academy of Sciences.
Academician Zarifa Aliyeva, born on April 28, 1923, in Shahtakht village of Sharur district of Ancient Nakhchivan, in the family of Dr. Aziz Aliyev and Leyla Aliyeva, lived a meaningful life as a true intellectual with rich spirituality and made significant contributions to the development of the field of medicine in our country with her extensive scientific activities. Her admirable works, which are the successful result of the scientist's long-term research on the topical issues of ophthalmology, have always been appreciated and awarded a high price. New and effective treatment methods and complex preventive measures proposed in these studies have been successfully widely applied in a short period of time. As the first research center of the school of ophthalmology in Azerbaijan, a specialized scientific research laboratory was created precisely on the initiative of academician Zarifa Aliyeva. Zarifa Aliyeva, who always kept medical ethics in the center of attention throughout her scientific and pedagogical activities, was an innovative scientist who made Azerbaijani ophthalmology known at the world level and had her own signature in medicine. In his scientific-pedagogical activity, she was not satisfied with conducting multifaceted scientific-research works, he devoted hard work to the training of highly qualified personnel in the republic and formed a large generation of young scientists and doctors-ophthalmologists.
The staff of the National Library of Azerbaijan prepared a virtual exhibition called "Academician Zarifa Aliyeva" and an electronic database called "Ophthalmological scientist, Academician Zarifa Aliyeva" reflecting the life and creativity of the doctor of medical sciences, ophthalmologist scientist, and presented it to users online.
In the virtual exhibition, the opinions of prominent people about academician Zarifa Aliyeva, books written and written about her, documents, articles and photos about her life and activities are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Akademik_Zerife%20Eliyeva/index.htm.
In the electronic database "Official documents", the main dates of her life and work", "Biography", "Famous persons' opinion About Zarifa Aliyeva", "Works", "About (Books, Articles)", "Zarifa Aliyeva in world libraries" and a number of materials are displayed.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link https://anl.az/el/emb/ZE/index.html.