Milli Kitabxanada “Aprel döyüşləri” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Məlum olduğu kimi, 2016-cı il aprelin əvvəllərində Azərbaycanın ön xətt mövqeləri və yaşayış məntəqələri Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən intensiv artilleriya atəşinə məruz qalırdı və ordumuzun bölmələri əks-həmlə ilə təxribatların qarşısını alırdı. Tarixə aprel döyüşləri kimi düşən dördgünlük müharibədə qəhrəman əsgər, gizir və zabitlərimiz təcavüzkar Ermənistan ordusuna ağır zərbələr endirərək 2 min hektardan artıq ərazini işğaldan azad edib.
Tərtər rayonunun Talış kəndi ətrafındakı yüksəkliklər, Cəbrayıl rayonunun Lələtəpə yüksəkliyi və Cocuq Mərcanlı, Goranboy rayonunun Gülüstan kəndi və Tərtər rayonunun Madagiz kəndi istiqamətində bəzi mövqelər düşməndən azad olundu.
Azərbaycan xalqı heç vaxt işğalla barışmayıb.
44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsində Müzəffər Azərbaycan Ordusu Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 30 illik işğala son qoydu və ölkəmizin ərazi bötüvlüyü bərpa edildi.
Qeyd edək ki, Aprel döyüşlərinin ildönümü münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Aprel döyüşləri” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Aprel_doyusleri/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "April Battles" was presented to users online in the National Library
As it is known, at the beginning of April 2016, the front-line positions and residential areas of Azerbaijan were subjected to intensive artillery fire by the Armenian armed forces, and the units of our army prevented provocations with a counter-attack. In the four-day war, which went down in history as the April battles, our heroic soldiers, ensigns and officers dealt heavy blows to the invading Armenian army and freed more than 2,000 hectares of territory from occupation.
Some positions were liberated from the enemy in the heights around Talish village of Tarter region, Lalatape height of Jabrayil region and Jojug Marjanli, Gulustan village of Goranboy region and Madagiz village of Tarter region.
The people of Azerbaijan have never come to terms with the occupation.
In the 44-day Second Karabakh War, the victorious Azerbaijani Army under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev ended the 30-year occupation and the territorial integrity of our country was restored.
It should be noted that on the occasion of the anniversary of the April battles, the staff of the National Library prepared a virtual exhibition called "April battles". Photos, books and articles on the subject are displayed in the exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Aprel_doyusleri/index.htm.