Milli Kitabxanada “Aprel döyüşləri” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Məlum olduğu kimi, 2016-cı il aprelin əvvəllərində Azərbaycanın ön xətt mövqeləri və yaşayış məntəqələri Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən intensiv artilleriya atəşinə məruz qalırdı və ordumuzun bölmələri əks-həmlə ilə təxribatların qarşısını alırdı. Tarixə aprel döyüşləri kimi düşən dördgünlük müharibədə qəhrəman əsgər, gizir və zabitlərimiz təcavüzkar Ermənistan ordusuna ağır zərbələr endirərək 2 min hektardan artıq ərazini işğaldan azad edib.
Tərtər rayonunun Talış kəndi ətrafındakı yüksəkliklər, Cəbrayıl rayonunun Lələtəpə yüksəkliyi və Cocuq Mərcanlı, Goranboy rayonunun Gülüstan kəndi və Tərtər rayonunun Madagiz kəndi istiqamətində bəzi mövqelər düşməndən azad olundu.
Azərbaycan xalqı heç vaxt işğalla barışmayıb.
44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsində Müzəffər Azərbaycan Ordusu Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 30 illik işğala son qoydu və ölkəmizin ərazi bötüvlüyü bərpa edildi.
Qeyd edək ki, Aprel döyüşlərinin ildönümü münasibətilə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Aprel döyüşləri” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Sərgidə fotolar, mövzu ilə əlaqədar kitab və məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Aprel_doyusleri/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям была представлена виртуальная выставка в онлайн режиме под названием “Апрельские бои”
03-04-2023
Как известно, в начале апреля 2016 года передовые позиции и населенные пункты Азербайджана подверглись интенсивному артиллерийскому обстрелу со стороны вооруженных сил Армении и подразделения нашей армии контратакой предотвратили провокации. Во время четырехдневной войны, вошедшей в историю как Апрельские бои, наши героические солдаты, прапорщики и офицеры нанесли тяжелые удары по наступающей армянской армии и освободили от оккупации более 2 тысяч гектаров.
Высоты вокруг села Талыш Тертерского района, высоты Лелетепе и село Джоджуг Марджанлы Джебраильского района, некоторые позиции в направлении села Гюлистан Геранбойского района и села Мадагиз Тертерского района были освобождены от врага.
Азербайджанский народ никогда не смирится с оккупацией своих земель.
В 44-дневной второй Карабахской войне победоносная Азербайджанская армия под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева положила конец 30-летней оккупации и восстановила территориальную целостность нашей страны.
Отметим, что по случаю годовщины Апрельских боев сотрудники Национальной библиотеки подготовили  виртуальную выставку под названием  «Апрельские бои». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи по данной по теме.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Aprel_doyusleri/index.htm.