Milli Kitabxanada Azərbaycan Aşıqlar Birliyinin sədri, Xalq şairi Zəlimxan Yaqubun “Mənə ümid kimi bax” şeirlər toplusunun və Musa Nəbioğlunun “Sözün Zəlimxan zirvəsi” kitabının təqdimat mərasimi
13-02-2015
Fevral ayının 13-də Milli Kitabxanada Aşıqlar Birliyinin sədri, Xalq şairi Zəlimxan Yaqubun 65 illik yubileyi münasibətilə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən nəşr olunmuş Zəlimxan Yaqubun “Mənə ümid kimi bax” şeirlər toplusunun və Musa Nəbioğlunun “Sözün Zəlimxan zirvəsi” kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxanın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq giriş sözü söyləmişdir. O öz çıxışında görkəmli şairin Azərbaycan ədəbiyyatında tutduğu mövqeyindən, yaradıcılığından bəhs etdi, Zəlimxan Yaqubun poeziyasının milli oyanışa, milli ruhun təbliğinə, milli özünüdərkə xidmət etdiyini söylədi, şairin məhsuldar əməyindən, 40-dan artıq şeir kitabının dünyanın müxtəlif dillərinə tərçümə olunmasından danışdı.
Çıxışçılar: filologiya elmləri doktoru, professor Qəzənfər Paşayev, nasir, publisist, h.e.d., Milli Kitabxananın Məsləhət Şurasinin sədri Çingiz Abdullayev, filologiya elmləri doktoru, professor Nizaməddin Şəmsizadə, publisist, dilşünas, f.e.d. Buludxan Xəlilov, Xalq yazıçısı Mövlud Süleymanlı, təndidçi Əsəd Cahangir, professor Asif Rüstəmli, professor Mədət Çobanov Zəlimxan Yaqubun ədəbi fəaliyyətindən, yaradıcılığından geniş söz açdılar.
Sonda Zəlimxan Yaqub hər iki kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi keçən hər kəsə minnətdarlığını bildirdi.
Tədbirin sonunda iştirakçılar şairin yaradıcılığnı özündə geniş əks etdirən “Sözün Zəlimxan zirvəsi” adlı kitab sərgisi ilə tanış oldular. Sərgidə 150-dən artıq kitab nümayiş olunurdu.

В Национальной Библиотеке состоялись презентации книг: сборника стихов Зелимхана Ягуба “Mənə ümid kimi bax(«Посмотри на меня с надеждой») и Мусы Набиоглу “Sözün Zəlimxan zirvəsi”(«Вершина слова – Зелимхан»)
13-02-2015
3 февраля в Национальной Библиотеке состоялись презентации книг: сборника стихов Зелимхана Ягуба “Mənə ümid kimi bax(«Посмотри на меня с надеждой») и Мусы Набиоглу “Sözün Zəlimxan zirvəsi” («Вершина слова – Зелимхан»). Мероприятие было приурочено к 65-летию Председателя Общества Ашугов, Народного поэта Зелимхана Ягуба
Торжественную церемонию открыл директор Национальной Библиотеки, профессор Керим Тахиров. В своем вступительном слове он отметил роль поэзии Зелимхана Ягуба в развитии современной азербайджанской литературы, подробно говорил о его творчестве, о его деятельности как поэта и гражданина в развитии национального самосознания, национального духа. «Зелимхана Ягуба можно со всей ответственностью назвать одним из столпов идеи национального возрождения. Более чем сорок его поэтических сборников переведено на различные языки мира. В каждом из них звучит голос человека, всей душой болеющего за свое Отечество» - подчеркнул Керим Тахиров.
Выступавшие: доктор филологических наук, профессор Газанфар Пашаев, прозаик, публицист, доктор юридических наук,Чингиз Абдуллаев, доктор филологических наук, профессор Низамеддин Шамсизаде, публицист, языковед, доктор филологических наук Булудхан Халилов, народный писатель Мовлуд Сулейманлы, критик Асад Джахангир, профессор Асиф Рустамли, профессор Мадат Чобанов подробно говорили о богатом жизненном и творческом пути Зелимхана Ягуба, своеобразии его литературной деятельности.
Затем Зелимхан Ягуб выразил глубочайшую признательность всем, кто трудился над изданием его книги.
В завершение мероприятия, гостям была представлена большая книжная выставка «Вершина слова – Зелимхан». На ней было представлено более 150 книг о жизни и творчестве поэта.