Milli Kitabxanada Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili günü münasibətilə tədbir keçirilib
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor Kərim Tahirov qonaqları salamlayıb. Dərin tarixi kökləri olan ana dilimizin dövlət səviyyəsində qeyd olunduğu bu əlamətdar gün münasibətilə hər kəsi təbrik edib. Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili gününün Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 2001-ci il 9 avqust tarixli Fərmanına əsasən təsis edildiyini bildirib. Bütün sahələrdə olduğu kimi, ana dilimizin inkişafında, onun dövlət dili olaraq yüksək zirvəyə qaldırılmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin misilsiz xidmətlərindən ətraflı bəhs edib. Bu ənənənin Prezidentimiz İlham Əliyev tərəfindən davam etdirildiyini,  dövlət başçısı kimi imzaladığı ilk sənədlərdən birinin 2004- cü ildə  Azərbaycan və dünya klassiklərinin ən məşhur əsərlərinin Azərbaycan dilində latın qrafikalı əlifba ilə kütləvi nəşrinin həyata keçirilməsi haqqındakı sərəncam olduğunu bildirib. Cənab Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan dilinin tətbiqi və təbliği işinin həyata keçirlməsi, habelə Azərbaycan ədəbiyyatının xaricdə, xarici ədəbiyyatın Azərbaycanda tanıdılması istiqamətində yeni fərman imzaladığını əlavə edib. Bu istiqamətdə son 2 ildə Mədəniyyət Nazirliyi ilə Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə  dünyanın 6 ölkəsində “Azərbaycan ədəbiyyatı guşəsi” açıldığını vurğulayıb.
Tədbir çərçivəsində  şəhid Məhərrəm Əlioğlu İbrahimovun xatirəsinə həsr olunmuş “Jurnalist  ömrünün ədəbiyyət nəğməsi” adlı kitabın təqdimat mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə  Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizədə canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Direktor bu əlamətdar gündə şəhid-jurnalist Məhərrəm İbrahimovun xatirəsinə həsr olunmuş “Jurnalist  ömrünün ədəbiyyət nəğməsi” adlı kitabın təqdimatının xoş hadisə olduğunu bildirib.  Bu cür kitabların ərazi bütövlüyümüz uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərmizin xatirəsinin əbədi yaşadılmasında, gələcək nəsillərə xalqın igid övladlarının qəhramanlığının çatdırılmasında və   təbliğində mühüm rol oynadığını deyib. Milli Kitabxananın saytı vastəsilə kitabın  3 dildə bütün dünyada çatdılılacağını və təbliğ olunacağını qeyd edib.
Milli Məclisin deputatı, diplomat Rizvan Nəbiyev çıxışında  44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan xalqının həm beynəlxalq diplomatik  müstəvidə, həm də səngərdə mübarizə apardığını söyləyib. Diplomatik  müstəvidə aparılan mübarizədə öndə kütləvi informasiya vastələrinin iştirak etdiyini və bunun  böyük önəm kəsb etdiyini vurğulayıb.  Erməni quldur birləşmələrinin mina terroru barədə ətraflı bəhs edərək  2021-ci il iyunun 4-də  AZƏRTAC-ın müxbiri Məhərrəm  Əlioğlunun və Azərbaycan Televiziyasının  operatoru Sirac Abışovun peşə fəaliyyətini yerinə yetirərkən  yolda mina  partlayışının qurbanı olduğunu bildirib.
Tədbirdə çıxış edən kitabın müəllifi, şəhid-jurnalistin qardaşı Əsgər İbrahimov şəhidin ömür yolundan, qəhrəmanlığından bəhs edərək Milli Kitabxananın rəhbərliyinə və kitabın ərsəyə gəlməsində dəstəyi və  əməyi olan hər kəsə təşəkkür edib.  Bu kompaniyanın davam etdiriləcəyini və kitabın Milli Kitabxana vastəsilə bütün kitabxalara çatdırılacağını vurğulayıb. Şəhid-jurnalist Məhərrəm İbrahimovun xatirəsinə həsr olunmuş “Jurnalist ömrünün əbədiyyət nəğməsi” kitabını Milli Kitabxanasının direktoru  Kərim Tahirova təqdim edib.
Tədbirdə çıxış edən kitabın rəyçisi texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru  Hümbət Hüseynov, Real televiziyasının əməkdaşı Kamran Qasımov,  əməkdar jurnalist Tahir Aydınoğlu, Səbail Rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndəsi  Gülnar Məmmədova və başqaları  Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili günü münasibətilə  hər kəsi təbrik edərək bu əlamətdar günün önəmindən, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dilinə göstərdiyi diqqət və qayğıdan danışıblar.  Belə bir gündə  şəhid Məhərrəm İbrahimovun xatirəsinə həsr olunmuş kitabın təqdimatının  gözəl bir təşəbbüs olduğunu vurğulayıblar. 44 günlük Vətən müharibəsindən dərhal sonra işğaldan azad edilmiş bölgələrdən xəbərlər,  reportajlar hazırlayan Məhərrəm İbrahimovun peşəkar hərbi jurnalist kimi fəaliyyətindən  bəhs edən kitabın onun əməyinə verilən layiqli qiymət kimi xarakterizə ediblər. Bu işdə dəstəyi olan hər kəsə  Real televiziyasına, Azərbaycan Milli Kitabxanasının rəhbərliyinə təşəkkürü bildiriblər.
Sonda tədbir iştirakçıları bu əlamətdar gün münasibətilə açılan “1 avqust- Azərbaycan əlifbası  və Azərbaycan dili günü” adlı kitab sərgisi ilə yaxından tanış olublar.
Kitab sərgisində Azərbaycan dilinin tarixindən, inkişaf mərhələlərindən, dövlətimiz tərəfindən dilimizə göstərilən qayğıdan bəhs edən Azərbaycan və digər dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В Национальной Библиотеке состоялось мероприятие по случаю Дня азербайджанского алфавита и азербайджанского языка
01-08-2025
Мероприятие открыл директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров. Он приветствовал гостей и поздравил всех со знаменательным днём празднования на государственном уровне родного языка, имеющего глубокие исторические корни.
Профессор отметил, что День азербайджанского алфавита и азербайджанского языка был учреждён на основании Указа Общенационального лидера Гейдара Алиева от 9 августа 2001 года. Он подробно рассказал о неоценимых заслугах великого лидера Гейдара Алиева в развитии родного языка и закрепления его на уровне государственного во всех сферах жизни.
Керим Тахиров подчеркнул, что эта традиция с успехом продолжается президентом Ильхамом Алиевым. Он напомнил, что одним из первых документов, подписанных главой государства в 2004 году, было распоряжение об издании массовым тиражом наиболее известных произведений азербайджанской и мировой классики на азербайджанском языке с использованием латинской графики.
Также было отмечено, что президент Ильхам Алиев подписал новые указы, направленные на продвижение и применение азербайджанского языка, а также на популяризацию азербайджанской литературы за рубежом и мировой литературы в Азербайджане.
В этом направлении за последние два года, по инициативе Министерства культуры и Национальной библиотеки, в шести странах мира были открыты «Уголки азербайджанской литературы».
В рамках мероприятия состоялась презентация книги под названием «Песнь литературы в жизни журналиста», посвящённой памяти шехида Магеррама Алиоглу Ибрагимова.
В начале церемонии участники почтили минутой молчания светлую память шехидов, отдавших свои жизни за территориальную целостность Азербайджана.
Директор Национальной Библиотеки отметил, что презентация книги, посвящённой памяти шехида-журналиста Магеррама Ибрагимова, в этот знаменательный день является особенно значимым событием. Он подчеркнул, что такие книги играют важную роль в увековечивании памяти шехидов, пожертвовавших жизнью за родину, в донесении героизма сынов азербайджанского народа до будущих поколений и в его широком распространении.
Также было отмечено, что с помощью сайта Национальной    библиотеки книга будет доступна на трёх языках и представлена широкой международной аудитории.
В своём выступлении депутат Милли Меджлиса, дипломат Ризван Набиев отметил, что в ходе 44-дневной Отечественной войны азербайджанский народ вёл борьбу как на международной дипломатической арене, так и на передовой.
Он подчеркнул, что в дипломатической плоскости важную роль сыграли средства массовой информации, ставшие одним из ключевых инструментов в этой борьбе.
Рассказывая о минном терроризме со стороны армянских бандформирований, он напомнил, что 4 июня 2021 года корреспондент агентства АЗЕРТАДЖ Магеррам Алиоглу и оператор Азербайджанского телевидения Сирадж Абышов погибли, подорвавшись на мине, во время выполнения профессиональных обязанностей.
Автор книги и брат шехида-журналиста, Аскер Ибрагимов, выступая на мероприятии, рассказал о жизненном пути и героизме Магеррама Ибрагимова. Он выразил благодарность руководству Национальной Библиотеки, а также всем, кто оказал поддержку в подготовке книги. Аскер Ибрагимов отметил, что данная инициатива будет продолжена, и книга будет распространена во все библиотеки страны при содействии Национальной библиотеки.
В завершение он вручил экземпляр книги «Песнь вечности в жизни журналиста», посвящённой памяти шехида-журналиста Магеррама Ибрагимова, директору Национальной Библиотеки Кериму Тахирову.
На мероприятии выступили рецензент книги, кандидат философских наук в области технических наук Гумбет Гусейнов, сотрудник телеканала РЕАЛ Камран Гасымов, заслуженный журналист Таир Айдыноглу, представитель Исполнительной власти Сабаильского района Гюльнар Мамедова и другие. Они поздравили всех с Днём азербайджанского алфавита и азербайджанского языка, рассказали о значимости этого знаменательного дня, а также об особом внимании и заботе, которые уделял азербайджанскому языку Великий лидер Гейдар Алиев.
Выступающие отметили, что презентация книги, посвящённой памяти шехида Магеррама Ибрагимова, является прекрасной инициативой. Книга рассказывает о профессиональной деятельности Магеррама Ибрагимова, который сразу после 44-дневной Отечественной войны готовил репортажи из освобождённых от оккупации районов, и рассматривается как достойная оценка его труда. Все выразили благодарность телеканалу РЕАЛ и руководству Национальной Библиотеки Азербайджана за поддержку этого проекта.
В завершение участники мероприятия ознакомились с открытой по случаю праздника книжной выставкой под названием «1 августа — День азербайджанского алфавита и азербайджанского языка».
На выставке представлены литература на азербайджанском и других языках, посвящённая истории азербайджанского языка, этапам его развития и заботе государства о родном языке.