Milli Kitabxanada “Cəfər Cabbarlı - 125” adlı kitab sərgisi açılıb
Azərbaycan ədəbiyyatının, mədəniyyətinin, incəsənətinin inkişafında müstəsna xidmətlər göstərən görkəmli dramaturq, şair, nasir, teatrşünas, tərcüməçi, kinossenarist, jurnalist, rejissor, əməkdar incəsənət xadimi Cəfər Cabbarlı 1899-cu il martın 20-də Bakı quberniyasının Xızı kəndində yoxsul bir kəndli ailəsində anadan olub.
Cabbarlı ilk şeir, hekayə və dramlarını 1915–1916-cı illərdə yazıb. “Vəfalı Səriyyə, yaxud göz yaşları içində gülüş", "Solğun çiçəklər", "Nəsrəddin şah", "Trablis müharibəsi" və ya "Ulduz", "Ədirnə fəthi", "Bakı müharibəsi", "Aydın", "Sevil", "Oqtay Eloğlu", "Almaz" və s. pyesləri dramaturqun şah əsərlərindəndir.
Cəfər Cabbarlının anadan olmasının 125 illiyi münasibətilə Milli Kitabxanada “Cəfər Cabbarlı – 125” adlı geniş kitab sərgisi təşkil edilib. Sərgidə müəllifin əsərləri, tərcümələri, həyatı və yaradıcılığı haqqında kitablar Azərbaycan və xarici dillərdə nümayiş olunur.

Jafar Jabbarli, an outstanding playwright, poet, prose writer, theater critic, translator, screenwriter, journalist, director, honored art worker, who provided exceptional services in the development of Azerbaijani literature, culture, and art, was born on March 20, 1899 in the village of Khizy, Baku province, in a poor peasant family. .
Jabbarli wrote his first poems, stories and dramas in 1915-1916. "Faithful Series, or Laughter in Tears", "Pale Flowers", "Nasreddin Shah", "Trablis War" or "Star", "Conquest of Edirne", "Baku War", "Aydin", "Seville", " Ogtay Eloglu", "Almaz" and other plays are masterpieces of the playwright.
On the occasion of the 125th anniversary of the birth of Jafar Jabbarli, a large book exhibition called "Jafar Jabbarli - 125" was organized in the National Library. In the exhibition, books about the author's works, translations, life and creativity are displayed in Azerbaijani and foreign languages.