Milli Kitabxanada F.Köçərli adına Respublika Uşaq kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış Uşaq ədəbiyyatı xəzinəsindən olan “Firidun bəy Köçərli. Biblioqrafiya” kitabının təqdimat mərasimi keçirilmişdir
22-05-2015
May ayının 22-də Milli Kitabxanada  F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən hazırlanmış “Uşaq ədəbiyyatı xəzinəsindən” seriyası ilə Azərbaycanın görkəmli ədəbiyyatşünas alimi, tanınmış maarifpərvər, ictimai xadim, publisist-yazıçı, tənqidçi və tərcüməçi Firidun bəy Əhməd ağa oğlu Köçərliyə həsr olunmuş “Firidun bəy Köçərli:Biblioqrafiya” adlı kitabın təqdimatı keçirilmişdir. Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycan ədəbiyyatı tarixində xüsusi yeri və xidmətləri olan F.Köçərlini bir daha yad etmək və respublikamızın ədəbi-elmi ictimaiyyətini yazıçının ədəbi-bədii irsinə dair toplanmış bütün materillarla tanış etmək, F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının 50 illik yubileyi ərəfəsində çap olunmuş kitabları təqdim etməklə kitabxana və onun fəaliyyəti haqqında bütün kitabsevərləri maarifləndirməkdir.
Təqdimat mərasimini Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov açaraq tədbir iştirakçılarını salamlamış və F.Köçərli yaradıcılığına qısa nəzər salmışdır. Sonra F.Köçərli haqqında sənədli film nümayiş olunmuşdur. Giriş sözü Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Kitab dövriyyəsi və nəşriyyatlarla iş şöbəsinin müdiri Vaqif Bəhmənliyə verilmişdir. Vaqif müəllim öz çıxışında Köçərli yaradıcılığından geniş söhbət açmış, bu gün təqdimatı keçirilən biblioqrafik vəsaitin vacibliyini, zəruriliyini qeyd etmişdir.
Sonra F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının direktoru Şəhla Qəmbərova çıxış edərək F.Köçərlinin Azərbaycan ədəbiyyatında mövqeyindən danışmışdır. Çıxışçılar BDU-nun professoru, filologiya elmləri doktoru Alxan Bayramoğlu, biblioqrafiyanın ön sözünün müəllifi AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Yeni dövr Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri professor Zaman Əsgərli, Əməkdar jurnalist Flora Xəlilzadə, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru Leyla İmanova çıxış edərək biblioqrafiyanın ərsəyə gəlməsindən, tədqiqatçılar üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edəcəyindən danışmışlar.
Təqdimatda F.Köçərli yaradıcılığına həsr olunmuş “Vətən, millət fədaisi” adlı kitab sərgisi təşkil olunmuşdur.

On May 22, prepared by the staff of the Republican Children’s Library named after F.Kocharli, there was the presentation of a book from "Children's Literature treasure"entitled "Firidun bey Kocharli: Bibliography" in the National
22-05-2015
On May 22, prepared by the staff of the Republican Children’s Library named after F.Kocharli, there had been the presentation of a book from the series of "Children's Literature treasure", entitled "Firidun bey Kocharli: Bibliography" dedicated to the prominent literary scholar of Azerbaijan, a well-known educator, social activist, journalist, writer, critic and translator, Firidun bey Kocharli son of Ahmad Agha, in the National Library. The main purpose of the event is to pay tribute once again to F.Kocharli, who has a special place in the history of Azerbaijan literature, and to raise awareness in all booklovers about the library and its activities by presenting the books published on the eve of the 50th anniversary of the Republican Children's Library named after F.Kocharli.
Karim Tahirov, director of the National Library opened the ceremony and greeted the participants, then, he had a brief look at F.Kocharli’s work. Then, a documentary film about F.Kocharli had been demonstrated. The word was given to Vagif Bahmanli, the manager of book circulation and publishing works department of Culture and Tourism Ministry. In his speech, Mr. Vagif talked a lot about Kocharli’s work and noted the importance of the presented book.
Then the director of the Republican Children's Library Shahla Gambarova spoke about the position of F.Kocharli in Azerbaijani literature. Speakers, professor of BSU (Baku State University), doctor of philological sciences Alkhan Bayramoglu, the author of the foreword of bibliography, manager of the department of New era Azerbaijan Literature of the Literature Institute of ANAS (Azerbaijan National Academy of Sciences) named after Nizami, professor Zaman Asgarli, honored journalist Flora Khalilzade, the director of the Central Scientific Library of ANAS Leyla Imanova spoke about the bibliography, and its importance for researchers.
At the presentation, there had been organized the book fair titled "guardians of the Homeland and nation" devoted to the work of F.Kocharli.