Milli Kitabxanada KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi ilə əlaqədar keçirilmiş treninqin müdavimlərinə sertifikatlar təqdim olunub
16-03-2024
Martın 11-dən 16-dək Azərbaycan Milli Kitabxanasının Treninq Mərkəzində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kütləvi kitabxanaların mütəxəssisləri üçün keçirilmiş KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi ilə əlaqədar ilk treninqin müdavimlərinə sertifikatlar təqdim olunub.
Proqramın tətbiqi ilə bağlı Mədəniyyət Nazirliyinin tapşırığına əsasən Milli Kitabxanada 6 günlük treninqlər təşkil edilib. Treninqlərdə C.Cabbarlı adına Respublika Gənclər Kitabxanası, F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanası, Gəncə, Lənkəran, Şəki şəhər, Ağcabədi, Ağstafa, Xaçmaz, Ağdaş, Sabirabad, Biləsuvar, Şamaxı, Astara, Cəlilabad, Lerik, Masallı, Yardımlı Rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərindən ümumilikdə 18 nəfər mütəxəssis iştirak edib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, prof. Kərim Tahirov iştirakçıları salamlayaraq KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin gələcək perspektivlərindən danışıb, treninqə qatılmış mütəxəssislərə yerlərdə dərhal işə başlamağı tövsiyə edib, onlara uğurlar arzulayıb, bu proqramın Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kitabxanalarda tətbiqinin çox vacib və təxirəsalınmaz olduğunu bildirib.
Treninq çərçivəsində müdavimlərə proqramın quruluşu, modulları, ayrı-ayrı bölmələri, ümumiyyətlə, bütün iş funksiyaları tədris olunub.

Certificates were presented to the participants of the training held in the National Library in connection with the implementation of the KOHA Automated Library-Management System.
16-03-2024
Certificates were presented to the participants of the first training on the implementation of the KOHA Automated Library Management System, which was held from March 11 to 16 at the Training Center of the National Library of Azerbaijan for specialists of mass libraries under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
According to the order of the Ministry of Culture regarding the application of the program, 6-day trainings were organized in the National Library. Republican Youth Library named after J. Jabbarli, Republican Children's Library named after F. Kocherli, Ganja, Lankaran, Shekishahr, Agjabedi, Agstafa, Khachmaz, Agdash, Sabirabad, Bilasuvar, Shamakhi, Astara, Jalilabad, Lerik, Masalli, Yardimli District Centralized Libraries participated in the trainings. A total of 18 specialists from their systems participated.
Director of the National Library of Azerbaijan, prof. Karim Tahirov welcomed the participants and talked about the future prospects of the KOHA Automated Library-Management System, advised the specialists who participated in the training to start work immediately, wished them success, and said that the implementation of this program in libraries under the Ministry of Culture is very important and urgent.
Within the framework of the training, the participants were taught the structure of the program, modules, separate sections, and in general, all work functions.