Milli Kitabxanada KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi ilə əlaqədar keçirilmiş treninqin müdavimlərinə sertifikatlar təqdim olunub
16-03-2024
Martın 11-dən 16-dək Azərbaycan Milli Kitabxanasının Treninq Mərkəzində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kütləvi kitabxanaların mütəxəssisləri üçün keçirilmiş KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi ilə əlaqədar ilk treninqin müdavimlərinə sertifikatlar təqdim olunub.
Proqramın tətbiqi ilə bağlı Mədəniyyət Nazirliyinin tapşırığına əsasən Milli Kitabxanada 6 günlük treninqlər təşkil edilib. Treninqlərdə C.Cabbarlı adına Respublika Gənclər Kitabxanası, F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanası, Gəncə, Lənkəran, Şəki şəhər, Ağcabədi, Ağstafa, Xaçmaz, Ağdaş, Sabirabad, Biləsuvar, Şamaxı, Astara, Cəlilabad, Lerik, Masallı, Yardımlı Rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərindən ümumilikdə 18 nəfər mütəxəssis iştirak edib.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, prof. Kərim Tahirov iştirakçıları salamlayaraq KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin gələcək perspektivlərindən danışıb, treninqə qatılmış mütəxəssislərə yerlərdə dərhal işə başlamağı tövsiyə edib, onlara uğurlar arzulayıb, bu proqramın Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kitabxanalarda tətbiqinin çox vacib və təxirəsalınmaz olduğunu bildirib.
Treninq çərçivəsində müdavimlərə proqramın quruluşu, modulları, ayrı-ayrı bölmələri, ümumiyyətlə, bütün iş funksiyaları tədris olunub.

Участникам тренинга по внедрению Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA предоставлены сертификаты
16-03-2024
Участникам тренинга по внедрению Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA, которые проходили с 11 по 16 марта в Учебном центре Национальной библиотеки Азербайджана для специалистов публичных библиотек, функционирующих при Министерстве культуры Азербайджанской Республики предоставлены сертификаты.
По поручению Министерства культуры, в связи с введением KOHA в регионах, в Национальной библиотеке были организованы 6-дневные тренинги. На тренинге приняли участие специалисты с 18 библиотек: Республиканской молодежной библиотеки имени Дж.Джаббарлы, Республиканской детской библиотеки имени Ф.Кочарли, а также с Централизованных библиотечных систем Гянджи, Лянкорани, Шеки, Агджабеди, Агстафы, Хачмаза, Агдаша, Сабирабада, Билясувара, Шемахи, Астары, Джалилабада, Лерика, Масаллы и Ярдымлы.
Директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров приветствовал участников и рассказал о дальнейших перспективах Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA и посоветовал специалистам, принявшим участие в тренинге, немедленно приступить к работе. Он пожелал участникам успехов в их дальнейшей деятельности и отметил, что реализация данной программы в библиотеках, функционирующих при Министерстве Культуры очень важна и актуальна.
В рамках тренинга участники ознакомились со структурой программы, модулями, отдельными разделами и в целом всеми рабочими функциями.