Milli Kitabxanada KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi məqsədilə treninqlərə başlanıb.
12-03-2024
12 mart tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kütləvi kitabxanaların mütəxəssisləri üçün KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi ilə əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasının Treninq Mərkəzində treninqlərin keçirilməsinə başlanıb.
Açılış mərasimini  Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq treninq iştirakçılarını salamlayıb və bildirib ki, KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin öyrənilməsi və region kitabxanalarında tətbiqi Azərbaycan Milli Kitabxanasının 850 mindən çox fondundan istifadə etmə imkanı yaradacaq.
Mərasimdə Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsi Nəşriyyatlarla iş sektorunun müdiri Xəyal Məmmədov da iştirak edib və öz fikirlərini bildirib.
Treninqlərdə C.Cabbarlı adına Respublika Gənclər Kitabxanası, F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanası, Gəncə, Lənkəran, Şəki şəhər, Ağcabədi, Ağstafa, Xaçmaz, Ağdaş, Sabirabad, Biləsuvar, Şamaxı, Astara, Cəlilabad, Lerik, Masallı, Yardımlı Rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərindən ümumilikdə 18 nəfər mütəxəssis iştirak edir.

In the National Library, trainings for the implementation of the KOHA Automated Library-Management System have been started
12-03-2024
On March 12, trainings were started at the Training Center of the National Library of Azerbaijan regarding the introduction of the KOHA Automated Library Management System for specialists of mass libraries under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
The opening ceremony was held by the director of the National Library, prof. Karim Tahirov opened and greeted the participants of the training and said that the study of the KOHA Automated Library Management System and its application in regional libraries will create an opportunity to use more than 850,000 materials of the National Library of Azerbaijan.
Khayal Mammadov, the head of the book industry department of the Ministry of Culture and publishing sector, also participated in the ceremony and expressed his opinion.
Republican Youth Library named after J. Jabbarli, Republican Children's Library named after F. Kocherli, Ganja, Lankaran, Shekishahr, Agjabedi, Agstafa, Khachmaz, Agdash, Sabirabad, Bilasuvar, Shamakhi, Astara, Jalilabad, Lerik, Masalli, Yardimli District Centralized Libraries participated in the trainings. A total of 18 specialists participate in the system.
Note that the purpose of the training is to support the implementation of KOHA, an open source, integrated library system with an active, rapidly developing and well-structured code base, user interface configurable and adaptable, in public libraries under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.