Milli Kitabxanada KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi məqsədilə treninqlərə başlanıb.
12-03-2024
12 mart tarixində Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kütləvi kitabxanaların mütəxəssisləri üçün KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi ilə əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasının Treninq Mərkəzində treninqlərin keçirilməsinə başlanıb.
Açılış mərasimini  Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq treninq iştirakçılarını salamlayıb və bildirib ki, KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin öyrənilməsi və region kitabxanalarında tətbiqi Azərbaycan Milli Kitabxanasının 850 mindən çox fondundan istifadə etmə imkanı yaradacaq.
Mərasimdə Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsi Nəşriyyatlarla iş sektorunun müdiri Xəyal Məmmədov da iştirak edib və öz fikirlərini bildirib.
Treninqlərdə C.Cabbarlı adına Respublika Gənclər Kitabxanası, F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanası, Gəncə, Lənkəran, Şəki şəhər, Ağcabədi, Ağstafa, Xaçmaz, Ağdaş, Sabirabad, Biləsuvar, Şamaxı, Astara, Cəlilabad, Lerik, Masallı, Yardımlı Rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərindən ümumilikdə 18 nəfər mütəxəssis iştirak edir.

12 марта в Учебном центре Национальной библиотеки Азербайджана начались тренинги по внедрению Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA для специалистов публичных библиотек, функционирующих при Министерстве культуры Азербайджанской Республики.
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал участников и отметил, что изучение Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA и применение ее в региональных библиотеках создаст возможность использовать более 850 тысяч фондов Национальной библиотеки.
На мероприятии также принял участие заведующий издательским сектором отдела книжной индустрии Министерства культуры Хаял Мамедов.
На тренинге принимают участие специалисты с 18 библиотек: Республиканской молодежной библиотеки имени Дж.Джаббарлы, Республиканской детской библиотеки имени Ф.Кочарли, а также Централизованных библиотечных систем Гянджи, Лянкорани, Шеки, Агджабеди, Агстафы, Хачмаза, Агдаша, Сабирабада, Билясувара, Шемахи, Астары, Джалилабада, Лерика, Масаллы и Ярдымлы.