Milli Kitabxanada “Məhəmməd Tağı Sidqi - 170” adlı kitab sərgisi açılıb
Məhəmməd Tağı Sidqi 1854-cü il martın 22-də Ordubad şəhərində dünyaya göz açıb. Mədrəsə təhsili almasına baxmayaraq, klassik Şərq poeziyasını və fəlsəfəsini mükəmməl öyrənib.
Sidqi Ordubadda "Əxtər" (1892, maarifçi ziyalı Hüseyn Sultan Kəngərli ilə birgə), Naxçıvanda isə "Tərbiyə" ("Məktəbi-Tərbiyə", 1894) məktəbi təsis edib, xalq müəllimi kimi şöhrət qazanıb, ədəbi-mədəni tədbirlərin və teatr tamaşalarının əsas təşkilatçılarından olub. Elmi-pedaqoji dəyərə malik yeddi dərsliyin - "Nümuneyi-əxlaq", "Töhfeyi-bənat, yainki Qızlara hədiyyə", "Müxtəsər coğrafiya risaləsi" və s. müəllifidir.
Sidqi müntəzəm surətdə bədii yaradıcılıqla da məşğul olub. “Məktəb hekayələri” silsiləsi ilə Azərbaycan uşaq nəsrinin ilk yetkin nümunələrini yaradıb. Bu silsiləyə yazıçının “Məktəbə davam”, “Gözütox uşağın hekayəti”, “Yalançı uşaq”, “Səxavətli uşaq” və digər hekayələri daxildir.
Məhəmməd Tağı Sidqi xalqının, millətinin maariflənməsi uğrunda mübarizə aparan ilk maarif fədailərindəndir. O, əsərlərində özünün maarifçilik ideyalarını, pedaqoji görüşlərini, yüksək mənəvi-əxlaqi keyfiyyətləri bədii şəkildə təbliğ edib.
Görkəmli pedaqoq, maarifçi və ədib Məhəmməd Tağı Sidqinin yubileyi münasibətilə Milli Kitabxanada “Məhəmməd Tağı Sidqi – 170” adlı kitab sərgisi açılıb. Sərgidə ədibin əsərləri, həyatı haqqında, Azərbaycan ədəbiyyatının və ictimai fikrinin inkişafında gördüyü mühüm işlərdən bəhs edən ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Мухаммед Таги Сидги – 170»
Мухаммед Таги Сидги родился 22 марта 1854 года в городе Ордубад. Несмотря на то, что Сидги получил образование в медресе, он прекрасно изучил классическую восточную поэзию и философию.
В 1892 году Мухаммед Таги Сидги открыл школу «Ахтар» (совместно с просветителем Гусейном Султаном Кенгерли) в Ордубаде, а в 1894 году школу «Тарбия» («Воспитание») в городе Нахичевань. Сидги получил известность как народный учитель, был одним из главных организаторов литературно-культурных мероприятий и театральных представлений. Он является автором учебников, которые имели важное научно-педагогическое значение: «Нумунейн-ахлак», «Тохфейи-банат» («Подарки девочкам»), «Краткое географическое письмо» и др.
Сидги занимался также и художественным творчеством. Серией «Школьные рассказы» он создал первые образцы азербайджанской детской прозы. В эту серию вошли его произведения: «Ребенок, идущий в школу», «Ребенок, продолжающий школу», «Вежливый ребенок» и др.
Мухаммед Таги Сидги — один из первых борцов за просвещение и образование своего народа. В произведениях он пропагандировал свои просветительские идеи и педагогические взгляды, а также высокие духовно-нравственные качества.
По случаю юбилея выдающегося просветителя, педагога и прозаика Мухаммеда Таги Сидги в Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «Мухаммед Таги Сидги – 170». На выставке представлены произведения писателя, книги, написанные о его жизни, а также о деятельности, осуществленной в области развития литературы и общественного мнения в Азербайджане.