Milli Kitabxanada “Mikayıl Rzaquluzadə. Biblioqrafiya” kitabının və eyniadlı elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirildi
27-12-2018
Dekabrın 27-də Milli Kitabxanada Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanası və Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə birlikdə “Mikayıl Rzaquluzadə. Biblioqrafiya” kitabının və eyniadlı elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirildi.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq, görkəmli tərcüməçi, nasir, şair Mikayıl Rzaquluzadənin ədəbi yaradıcılığı, tərcümə fəaliyyəti haqqında geniş söhbət açdı. Professor çıxışında yazıçının bədii yaradıcılığında maarifçilik, tərbiyəvilik ruhunun, uşaqlar üçün yazdığı əsərlərində gənclərin nəcib və sağlam ruhda yetişməsində vətən sevgisi, sülh, azadlıq və qəhrəmanlıq mövzularının geniş yer tutduğunu söylədi.
F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının direktoru Şəhla Qəmbərova çıxışında “Uşaq ədəbiyyatı xəzinəsindən” seriyasından tərtib olunmuş “Mikayıl Rzaquluzadə. Biblioqrafiya” adlı kitabın Azərbaycan uşaq ədəbiyyatına böyük töhfələr vermiş görkəmli yazıçının anadan olmasının 115 illiyinə həsr edildiyini bildirdi. Direktor biblioqrafiyada nasirin ədəbi-ictimai fəaliyyətinin 1923-2018-ci illəri əhatə edən kitablarda, dərsliklərdə, dövri mətbuatda nəşr olunmuş əsərlərinin, tərcümələrinin əks olunduğunu qeyd etdi.
ADPU-nun kafedra müdiri, filologiya elmləri doktoru, prof. Zahid Xəlil çıxışında biblioqrafiyanın böyük yazıçı, tərcüməçi, maarifçi, ziyalı Mikayıl Rzaquluzadənin həyatını, yaradıcılığını, pedaqoji fəaliyyətini mükəmməl əks etdirən bir tədqiqat işi olduğunu, eyni zamanda M.Rzaquluzadənin Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının xarici ölkələr ədəbiyyatı hesabına zənginləşməsində rolu olduğunu, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan və müxtəlif millətlərə mənsub olan yazıçıların əsərlərini dilimizə tərcümə etdiyini bildirdi.
Filologiya elmləri doktoru, prof. Rafiq Yusifoğlu çıxış edərək Mikayıl Rzaquluzadənin orta məktəblərdə tədris olunan ədəbiyyat dərsliklərinin hazırlanmasında yaxından iştirak etdiyini, onun müəllifliyi ilə tərtib olunan dərsliklərin pedaqoqlar tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söylədi.
Uşaq ədəbiyyatı tədqiqatçısı, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Füzuli Əsgərli çıxış edərək Mikayıl Rzaquluzadəni Azərbaycan uşaq ədəbiyyatının korifeyi adlandırdı və yazıçının tərcümə fəaliyyətindən danışdı.
Yazıçılar Birliyinin Uşaq şöbəsinin müdiri Qəşəm Nəcəfzadə çıxış edərək, uşaq psixologiyasının mahiri bilicisi Mikayıl Rzaquluzadənin uşaqlar üçün yazdığı dəyərli əsərlər haqqında danışdı, onların orta məktəb dərsliklərində tədrisi ilə bağlı geniş məlumat verdi.
Daha sonra Salman Mümtaz adına Azərbaycan Respublikasının Dövlət ədəbiyyat və İncəsənət Arxivinin direktoru Könül Nəsibova, uşaq yazarı Solmaz Amanova, kitabın tərtibçisi, Əməkdar mədəniyyət işçisi Nazilə Tahirova çıxış edərək göstəricinin ədəbiyyatşünas alimlər, tədqiqatçılar üçün dəyərli mənbə olacağını söylədilər.
Görkəmli yazıçı və nasir Mikayıl Rzaquluzadənin ailəsi adından nəvəsi Aytən Rzaquliyeva yazıçının yaradıcılığına verilən dəyərli töhfəyə görə F.Köçərli adına Respublika Uşaq Kitabxanasının rəhbərliyinə və kollektivinə, həmçinin tədbir iştirakçılarına minnətdarlığını bildirdi.
Daha sonra “Mikayıl Rzaquluzadə” adlı zəngin elektron məlumat bazası təqdim edildi.
Sonda tədbir iştirakçıları Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan, Mikayıl Rzaquluzadənin ədəbi-bədii yaradıcılığını əks etdirən geniş kitab sərgisi ilə tanış oldular.

The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, in association with Republican Children’s Library named after F.Kocharli and Azerbaijan National Library, held the presentations of “Mikayil Rzaguluzadeh. Bibliography” book and eponymous e-database at the National Library, on the 27th of December.
Welcoming the guests, director of the National Library prof. Karim Tahirov talked about the activities of the prominent prose-writer, translator and poet Mikayil Rzaguluzadeh. In his speech, Prof. noted that main topics of his works are enlightenment, patriotism, love of motherland, peace, freedom, heroism and etc.
In her speech, Shahla Gambarova, Director of Republican Children’s Library named after F.Kocharli, noted that book “Mikayil Rzaguluzadeh. Bibliography” is dedicated to the 115th anniversary of the outstanding writer who made great contributions to the children’s literature of Azerbaijan. Director noted that bibliography contains works and translations of the prose-writer published in books and periodicals during 1923-2018.
In his speech, Head of Chair at Azerbaijan State Pedagogical University, Doctor of philological sciences prof. Zahid Khalil said that bibliography is a research work that perfectly reflects the life and works of the great writer Mikayil Rzaguluzadeh and added that he had a great role in the enrichment of Azerbaijan children’s literature with foreign countries literature as he translated foreign authors’ works into our native language.
Also, Doctor of philological sciences prof. Rafig Yousifoghlu said that Mikayil Rzaguluzadeh had been closely involved in the preparation of textbooks for secondary schools and the books prepared by him were highly appreciated by educators.
Children’s literature researcher, PhD in philology, Associate Professor Fuzuli Asgarli also made a speech and called Mikayil Rzaguluzadeh the coryphaeus of the children’s literature of Azerbaijan and spoke of the translation activities of the writer.
Head of Children’s Department of the Azerbaijan Writers’ Union Gasham Najafzadeh talked about the works written by Mikayil Rzaguluzadeh for children.
Then, Konul Nasibova – Director of Azerbaijan State Archive of Literature and Art named after Salman Mumtaz, children’s author Solmaz Amanova, compiler of the book and the Honored Worker of Art Nazila Tahirova mentioned that the book would be a valuable source for scholars, literary-critics and researches.
On behalf of the family of the well-known writer and prosaist Mikayil Rzaguluzadeh, his grandchild Ayten Rzaguliyeva expressed her deep gratitude to the management and staff of the Republican Children’s Library named after F. Kocharli for such a valuable contribution.
Then, e-database “Mikayil Rzaguluzadeh” was presented.
In the end, participants of the event got closely acquainted with a book exhibition reflecting the life and works of Mikayil Rzaguluzadeh.